Dziadek do orzechów

Zacznijmy od tego, że książka została wydana solidnie i bardzo czytelnie. Minimalizm, który przebija przez kolejne stronice przekłada się niewątpliwie na jakość czytania i szybkość:) Okładka kolorowa, nawet bardzo i równie bardzo świąteczna, zdecydowanie dobrze prezentuje się na dziecięcym - i nie tylko dziecięcym - regale:)   Co w środku?           Na pierwszy rzut oka podział na rozdziały i szerokie marginesy okalające tekst. Do tego mnóstwo rysunków - utrzymanych w takim kostiumowym stylu vintage - detaliczne i oddające klimat książki. Autor wykreował konkretnych bohaterów z konkretnymi rolami im przydzielonymi. Nie ma tu zbędnych informacji, ani postaci. Wszystko jest akuratne i wyjaśnione w taki sposób, aby młody czytelnik bez problemu mógł przebrnąć przez treść. "Występują" tu więc dzieci: Klara i jej brat Fred, ich rodzice - przedstawieni jako radca i radczyni, ojciec chrzestny - sędzia Droselmajer i postaci związane z królestwem zabawek lub występujące w opowieściach Droselmajera, m.in. tytułowy Dziadek do orzechów.      Czas akcji to wigilia. Czytelnik wraz z dziećmi oczekuje na prezenty. Jest ich całe mnóstwo,a  wśród podarunków dziadek do orzechów, którym najbardziej zainteresowała się niezwykle wrażliwa Klara. To jej pod opiekę ojciec chrzestny przydzielił dziadka do orzechów. Jak się później okazało, wraz z tym konkretnym darem dziewczynka otrzymała wiele przygód i emocjonalnych doznań. Były one tak niesamowite i dziwne, że nikt nie chciał jej uwierzyć w to co przeżyła. Nie chcę tu wiele zdradzić, ale czytając, analogicznie pomyślałam o "Alicji w Krainie Czarów", trochę może o "Opowieściach z Narnii" - pewnie ze względu na motyw wejścia do szafy:)        Dzieje się tu wiele, akcja prze do przodu i nabiera odpowiedniego tempa. Jest dużo opowieści, są nazwy i imiona do zapamiętania. Wszystko jednak w sposób odpowiednio dobrany do umysłu młodego odbiorcy, więc nie ma się co przerażać:)

Informacje dodatkowe o Dziadek do orzechów:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-11-25
ISBN: 978-83-7779-435-7
Tytuł oryginału: Nussknacker und Mäusekönig
Język oryginału: Niemiecki
Tłumaczenie: Józef Kramszyk
Dodał/a opinię: KuLtUrAlNiEbp

Zobacz opinie o książce Dziadek do orzechów

Kup książkę Dziadek do orzechów