Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?

1 września 1992 roku. Młody dziennikarz "Gazety Poznańskiej" ginie bez śladu w biały dzień. Nie pojawia się w pracy, nie wraca na noc do domu, nikt nie wie gdzie jest. Jarosław Ziętara, bo o nim mowa, rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze, dotarł do przekrętów, do których dochodziło w największym polskim holdingu- Elektromisie, założonym przez Mariusza Ś., późniejszego właściciela między innymi Biedronki czy Żabki.
Jak ustaliła prokuratura, został on uprowadzony i zabity. Według nich "kopał" zbyt głęboko co też na pewno nie spodobało się wielu biznesmenom. Pomimo przeprowadzonych śledztw i dwóch procesów, winnych uprowadzenia nia ma a pytanie "kto i dlaczego?" wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak przeprowadzili własne śledztwo i próbują odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Ale żeby dowiedzieć się jak najwięcej trzeba sięgnąć do lat 90tych, kiedy to Polska przechodziła transformację, zaczęły tworzyć się wielkie biznesy i układy z władzą. To wtedy powstała fortuna Jana Kulczyka a Aleksander Gawronik rządził na salonach. W książce pełno jest znanych nazwisk biznesmenów, naukowców, ludzi ze służb specjalnych, kryminalistów.. Wszyscy oni powiązani byli z półświatkiem poznańskim.
Autorzy reportażu przeprowadzili wiele rozmów, odwiedzili wiele osób, które w tamtych czasach bały się odezwać... Najciekawsze w tym wszystkim jest to, dlaczego przez rok od zaginięcia Jarosława Ziętary policja i prokuratura nie zrobili nic. Czy jest ktoś komu bardzo zależy aby prawda o jego zaginięciu nie wyszła na jaw ? Kto w tym wszystkim pociąga za sznurki? Jak wysoko postawieni są ci, co odpowiadają za zniknięcie młodego mężczyzny?
Podejrzewam, że prawdy nigdy się nie dowiemy, chociaż są osoby, które walczą o nią od początku...
"Dziennikarz, który wiedział za dużo to bardzo rzetelny reportaż. Autorzy wykonali kawał dobrej roboty, aby chociaż trochę zbliżyć się do poznania prawdy. Z mojej strony ogromne brawa. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do lektury wszystkich tych, którzy choć w niewielkim stopniu chcieliby przybliżyć sobie sprawę zaginięcia Jarosława Ziętary. Gorąco polecam!

@wydawnictwootwarte dziękuję za egzemplarz do recenzji♥️

Informacje dodatkowe o Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Zobacz opinie o książce Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?

Kup książkę Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?