Dziewczyna z portretu

Bardzo intrygująca opowieść. Autor snuje przypuszczenia, jak wyglądało życie Einara Wegenera, pierwszej w historii osoby, która przeszła pomyślnie operację zmiany płci. Einar to spełniony duński malarz, wydawałoby się że szczęśliwy mąż i artysta. Jego żona, też malarka, kiedyś poprosiła go, by pozował jej do portretu sopranistki Anny. Założywszy kobiece ubranie, Einar nagle poczuł się jak w swojej skórze. Do głosu doszła jego kobieca natura i okazało się, że jest transseksualistą. Choć materia jest dość delikatna, pisarz potrafił wiarygodnie odmalować dylematy żony i samego Einara. Subtelne zawładnięcie przez kobiece alter ego , nazwane prze żonę Lily, jest najciekawszym fragmentem książki. Dziwi mnie postawa żony, która staje się prawdziwym wsparciem dla Einara/Lily, nie osądza go ani próbuje "przekabacić" na swoją modłę, zmienić go na powrót w heteroseksualnego mężczyznę. Historia tego osobliwego trójkąta mogłaby wzbudzać niesmak, ale talent literacki autora pozwala mu nie popaść w śmieszność, patos czy w skatologię.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z portretu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-11-11
ISBN: 78-83-240-1694-5
Dodał/a opinię: Muminka789

Zobacz opinie o książce Dziewczyna z portretu

Kup książkę Dziewczyna z portretu

Powrót matki