Dziewczyna z sierocińca

"Istnieje coś gorszego niż zazdrość. Obsesja, która odbiera zdolność myślenia"

Ernestine August nie miała łatwego dzieciństwa. W czasie wojny trafia do polskiego sierocińca prowadzonego przez siostry zakonne. Jak każde dziecko, próbuje walczyć o swoje, jednak jest Niemką, tym samym jej sytuacja jest trudniejsza. Choć zakonnice próbują zapanować nad dziećmi, to jednak Ernestine coraz częściej jest poniżana, wyśmiewana, dochodzi nawet do ataków przemocy.

Po wojnie Ernestine adoptuje polska lekarka i wraz z nią dziewczynka przeprowadza się do Warszawy. Czy Ernestine w końcu pozna czym jest domowe ognisko? Czy w jej życiu w końcu zapanuje szczęście?

Są takie książki, które potrafią wywołać w czytelniku wiele różnych emocji. Jedną z nich jest właśnie "Dziewczyna z sierocińca". Rozpoczynając lekturę tej powieści byłam pewna, że biorę do ręki mroczny, pełen tajemnic thriller... dostałam historię przepełnioną bólem i cierpieniem. Historię dziecka, które nie pragnęło niczego oprócz odrobiny szczęścia i matczynej miłości.. Nie ukrywam, że gdzieś w połowie książki troszkę ta historia mnie męczyła, ale dotrwałam do końca i nie żałuję.

Historię poznajemy z perspektywy Ernestine i Eryka. Choć akcja powieści nie jest zbyt wartka, płynie sobie spokojnie i pomału poznajemy losy obojga bohaterów, to jednak trzyma nas w napięciu do samego końca. Duszny i pełen niepokoju klimat oplata nas swoimi mackami i nie pozwala odłożyć książki na półkę. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Autorka wykreowała swoich bohaterów, ich portrety psychologiczne bardzo mnie zaskoczyły.

Przyznaję, że po skończonej lekturze czuję pewien niedosyt, to jednak nie mogłam wyobrazić sobie innego zakończenia. Z całego serca kibicowałam Ernestine, trzymałam mocno kciuki by w końcu zagościł na jej buzi uśmiech, chciałam by ta dziewczynka w końcu była szczęśliwa. Czy moje pragnienia się spełnieniły? Musicie przekonać się sami. Choć historia nie należy do łatwych, to uważam, że warta jest poznania. Polecam.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z sierocińca:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2022-06-15
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat

Zobacz opinie o książce Dziewczyna z sierocińca

Kup książkę Dziewczyna z sierocińca

Tak już bowiem jest na tym świecie - wzdychała. - Każdy tanio ceni, co mu łatwo przychodzi.

- Czasem myślę, że ludziom za łatwo przychodzi rozmnażanie się - mówi cicho i patrzy przed siebie. - Może gdyby dziecko nie zjawiało się ot tak, po dziewięciu miesiącach, tylko trzeba było na nie latami zapracować i na przykład nabiegać się z taczkami z węglem, nie byłoby nas na tym świecie, Erno.

Przepowiem ci przyszłość
Joanna Parasiewicz0
Okładka ksiązki - Przepowiem ci przyszłość

Opowieść o pożądaniu, sławie i tragedii Najpierw czuję mrowienie w końcówkach palców. Takie delikatne i łatwo je przeoczyć, więc czasem bywa, że nie zauważam...

Tancereczka
Joanna Parasiewicz 0
Okładka ksiązki - Tancereczka

Ta miłość nie miała prawa się zdarzyć…Ingrid Stern, znakomita pływaczka i liderka Związku Niemieckich Dziewcząt, kocha Wielką Rzeszę – z wzajemnością...