Dziewczyna z Titanica

Każdy chyba zna amerykański film fabularny z 1997 roku, oparty na historycznym wydarzeniu, zatonięciu Titanica w 1912 roku. Obraz wyreżyserowany został przez Jamesa Camerona, który także napisał do tego filmu scenariusz. Jednak to fikcja, choć ma podłoże historyczne a wśród obsady można zauważyć, obok postaci fikcyjnych, takie, które żyły i faktycznie na Titanicu się w tamtym momencie znalazły.

Książka, o której dzisiaj napiszę kilka słów również będzie dotyczyła tej tragedii, choć może właściwie o samej katastrofie statku nie ma zbyt wiele. Autorka bardziej skupia się na związku dwojga ludzi, którzy mieli okazję, bo o szczęściu w tym przypadku raczej nie można mówić, płynąć Titanikiem. Dziewczyna z Titanica to nie jest kalka z kultowego już dzisiaj filmu. To całkiem inna opowieść i do tego prawdziwa. Zapomnijcie na chwilę o Jacku i Rose, niech zatrze się przed waszymi oczami wizerunek Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Teraz poznacie jak było naprawdę.

Shana Abé przedstawia historię jednego z najsłynniejszych, a z całą pewnością skandalicznego na tamte czasy, romansów. On – John Jacob Astor, bohater wojenny, współwłaściciel hotelu Waldorf-Astoria w Nowym Jorku, błękitnokrwisty milioner, krewny prezydenta Roosevelta. Ona – Madeleine Talmadge Force, piękna i inteligentna, ale jej rodzinie daleko było do bogactwa i pozycji społecznej Astorów. I jeszcze różnica wieku, prawie trzydzieści lat – ona siedemnastolatka, on rozwiedziony prawie czterdziestosiedmiolatek, mający syna w jej wieku. Skandal? Mezalians? Nowojorska socjeta nie akceptuje tego związku, raczej go lekceważąc niż mu przyklaskując. Natomiast zakochana para staje się celem dla wścibskich i rządnych sensacji dziennikarzy. Unikając ich, najpierw zaręczają się, a później biorą potajemny ślub. Zniknięcie wszystkim z oczu wydaje się dobrym pomysłem, więc nowożeńcy udają się w długą podróż poślubną. Wracając do Nowego Jorku wybierają najwygodniejszy i najbardziej luksusowy środek transportu, nowy transatlantyk. Finał tej podróży wszyscy znamy. Madeleine Force, jako jedna z nielicznych przeżyła tę tragedię i dzięki temu mamy możliwość jej poznania.

Nie nastawiajcie się jednak na typową literaturę romantyczną, bo się zawiedziecie. Dziewczyna z Titanica to historia oparta na faktach przedstawia losy postaci, które kiedyś żyły oraz wydarzenia, które wstrząsnęły światem po tragedii Titanica, który miał być niezatapialny. Mało tu romantyzmu, a zdecydowanie więcej historii. Jeśli lubicie przelatywać przez książkę czytając tylko dialogi, to uprzedzam, że w tej powieści przeważają opisy. Wiem, że mnóstwo czytelników opisów nie trawi. Mnie to nie przeszkadza, raczej pomaga, bo pozwala mi się przenieść i wyobrazić te miejsca, o których czytam. Autorka dość wiernie odwzorowała realia tamtych czasów i uważam, że to może się podobać. Sądzę, że będę w porządku jeśli napiszę żebyście nie nastawiali się na wyciskacz łez, jak w finałowej scenie filmu Camerona. Przypominam, że sama katastrofa Titanica nie stanowi osi fabuły.

Shana Abé zastosowała dwa typy narracji: trzecioosobową, często spotykaną w literaturze i zdecydowanie rzadziej – drugoosobową, w której Madeleine zwraca się do swojego synka, opowiadając mu o wydarzeniach i o ojcu, którego nigdy nie pozna. Nie każdy lubi ten typ narracji, bo odnosi się wrażenie, jakby autor przez swojego bohatera zwracał się bezpośrednio do nas. Mnie ta forma przekonuje i żałuję, że nie jest stosowana częściej.

Dziewczyna z Titanica wbrew temu, co napisane zostało na blurbie nie jest romansem jako takim, choć o romans zakończony ślubem w końcu chodzi. Nie opowiada o podróży sławnym Titanikiem, choć znajdujemy się przez chwilę na jego pokładzie i jesteśmy świadkami tragedii. Fabuła skupia się na opowieści o parze ludzi zafascynowanych sobą, ale nie tylko. Autorka wykonała kawał dobrej roboty, byśmy mogli przywołać podczas lektury przed naszymi oczami tamten świat i to jej się udało.

Książkę czyta się, mimo niezbyt szybkiego tempa i dość znacznej objętości, z rosnącym zainteresowaniem i na tyle szybko, żeby się nie znudzić. Spędziłam z nią kilka przyjemnych chwil i sądzę, że może spodobać się również innym czytelnikom, dlatego szczerze polecam.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z Titanica :

Wydawnictwo: Filia