Dziewczyny sprawiedliwe

Książki Anny Herbich uwielbiam i biorę w ciemno!
"Dziewczyny sprawiedliwe" to kolejne opowieści kobiet, które przeżyły piekło wojny. Tym razem wspomnienia z tego okresu opowiadają Sprawiedliwe wśród Naród Świata: Jadwiga Gawrych, Łucja Jurczak, Irena Senderska - Rzońca, Jadwiga Wolf, Wanda Kołomijska, Marianna Krasnodębska i Władysława Słowińska.
Ukrywanie Żydów było dla najstraszniejszą zbrodnią, karaną karą śmierci. Trzeba było wykazać się niezwykłą siłą, wytrzymałością i determinacją, by zdać ten trudny egzamin. Egzamin z człowieczeństwa.
Wszystkie te kobiety łączy nie tylko wyróżnienie medalem, ale także nostalgia za Polską sprzed wojny: wielokulturową, wielowyznaniową, w której wszyscy żyli w zgodzie, radość z kraju, który nigdy później nie był już taki, jak przedtem. Łączy je również tęsknota za bliskimi i traumatyczne wspomnienia. Przecież kiedy wybuchła wojna nikt nie zdawał sobie sprawy, że potrwa tak długo i będzie pełna okrucieństwa, jakiego nikt z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić.
"Sprawiedliwi mieli momenty zwątpienia, mieli swoje wahania, słabości. Byli przecież ludźmi", mimo to wykazywali się ogromnym heroizmem. Zdarzało się, iż przez pomoc Żydom relacje z bliskimi stawały się napięte, dochodziło do kłótni (także z ukrywającymi się u nich Żydami). W końcu brakowało wszystkiego dla nich samych: jedzenia, pieniędzy, miejsca do spania. Umierali, bądź mordowano ich bliskich. Ciągły strach i napięcie w jakim żyli, w obawie przed obławą Niemców, szmalcownikami, czy zdemaskowaniem przez sąsiadów także odciskał swoje piętno. Wielu z nich do dziś boi się przyznać, że pomagali Żydom w ocaleniu życia z obawy przed oskarżeniami o gra bierz ich majątku, czy prześladowaniami.
Ich czyny świadczą o tym, że w czasie wojny nie tylko się zabija, także ratuje życie. Ocalenie chociaż jednego życia, dało możliwość istnienia kolejnym pokoleniom.
Robiąc to, co uważały za słuszne, za swój obowiązek, wykazując się zwykłą przyzwoitością wygrały z Hitlerem. Tak wygrały tę wojnę! Zasługują na pamięć, podziw, szacunek i nazywanie ich BOHATERKAMI, choć same się za nie nie uważają.

Informacje dodatkowe o Dziewczyny sprawiedliwe:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5766-5
Dodał/a opinię: patrycjadyrda

Tagi: historyczne

Zobacz opinie o książce Dziewczyny sprawiedliwe

Kup książkę Dziewczyny sprawiedliwe

Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z Syberii

Czy zdajecie sobie sprawę, jak wygląda prawdziwe „piekło”? To, przez co przeszły Dziewczyny z Syberii powinno ukazać Wam, w jak najdokładniejszy...

Dziewczyny z Wołynia
Anna Herbich0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z Wołynia

Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała...