Dzikie królestwo

W ostatnich latach zagłada ludzkości stała się niezwykle popularnym tematem książek. Na rynku wydawniczych pojawiają się coraz częściej powieści o kataklizmach, apokalipsie, zemście natury. Są to przede wszystkim pozycje dla dorosłych czytelników, jednakże i literatura młodzieżowa zaczyna poruszać te tematy. Dowodem na to jest Dzikie królestwo, opowiadające o konflikcie pomiędzy zwierzętami i ludźmi.

Pierwsze strony zapowiadają znakomitą lekturę. Poznajemy zwyczajną rodzinę, w której szeregach nie brakuje pupila – kota. Cudownie została tu przedstawiona relacja pomiędzy rodzicem a córką oraz nieuchronnie nadchodzący kataklizm. Nie brakuje w tym wstępie również ekologiczno-prawdopodobnego wątku.  Ale… to tyle. Im dalej zagłębiałam się w powieść, tym bardziej stawała się ona katastrofą (zarówno dosłownie, jak i w przenośni). Obiecująca powieść o końcu ludzkiego świata zamieniła się w czystą fantastykę (i to w negatywnym znaczeniu, choć ten gatunek uwielbiam). Naturalnie, nie sposób przy tego typu książkach ominąć takie elementy, ale liczyłam, że autor zachowa chociaż pozorny realizm. O ile wątki pomiędzy Dzikimi a Chowańcami (zwierzętami domowymi), ich konflikty i rozterki związane z ludźmi, były jak najbardziej do przyjęcia, tak dalsza zabawa ze zmiennokształtnością i magią była zwyczajnie… śmieszna. Czułam się, jakbym czytała nie tyle literaturę młodzieżową, co jakąś abstrakcyjną bajkę dla dzieci.

Styl autora również nie powala - gdzieniegdzie uracza czytelnika bogatym w metafory i piękne epitety językiem, by zaraz potem rzucić całe to gawędziarstwo dla szybkiej akcji i sztucznych dialogów, które są jedną z największych wad tej powieści. Prawdę mówiąc, miejscami Dzikie królestwo przypomina scenariusz kreskówki dla kilkulatków, choć i te zdają się mieć więcej sensu niż niektóre zwroty akcji w dziele Simona Davida Edena. Mam wrażenie, że autor w trakcie pisania zagubił cały swój wstępny zamysł, bo – jak wspominałam wcześniej – powieść zapowiadała się znakomicie. Sam pomysł przedstawienia losu zwierząt w tak inny, młodzieżowy sposób jest kapitalny, ale – niestety – niekiedy sam pomysł to za mało…

Ex umbra in solem. Z cienia ku światłu. Może potrzebujemy jednego, żeby dostrzec drugie.

Dzikie królestwo jest książką, przez którą przebrnęłam z trudem, jednak nie mogę nazwać jej gniotem. Ma wiele wad i zmęczyła mnie straszliwie, jednak gdybym sięgnęła po nią mając jakieś osiem lat – pewnie zakochałabym się w niej bezgranicznie (nie tylko w treści, ale i w uroczym kotku na okładce). Target na młodzież to przesada, dlatego polecam tę powieść dzieciom w wieku od 8 do 10 lat.

Informacje dodatkowe o Dzikie królestwo:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-09-13
ISBN: 978-83-240-4607-2
Tytuł oryginału: The Savage Kingdom
Tłumaczenie: Iga Noszczyk
Dodał/a opinię: Dizzy

Zobacz opinie o książce Dzikie królestwo

Kup książkę Dzikie królestwo