Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa

"Egzorcyzmy Anneliese Michel" Felicitas D.Goofman
Jest to historia prawdziwa, oparta na faktach. Latem w 1976 roku w Bawarii podczas przeprowadzania egzorcyzmów zmarła wycieńczona fizycznie i psychicznie, młoda dziewczyna Anneliese. Po jej śmierci księża, którzy prowadzili egzorcyzmy i rodzice dziewczyny zasiadają na ławie oskarżonych. Są rozgoryczeni wyrokiem,bo przecież to nie ich wina,to sprawa Boga i tego drugiego, oni robili tylko to co konieczne, to co w ich mocy by ocalić duszę Anneliese.
Autorka pisze książkę na podstawie relacji świadków, rodziców, księży którzy brali w tym udział od samego początku. Miała też wgląd w akta sądowe, karty chorobowe, taśmy z nagraniami egzorcyzmów. Stara się naświetlić i szczegółowo rozwikłać zagadkę śmierci ale i drobiazgowo opisuje życie Anneliese. Stara się dociec prawdy,czy było to opętanie, czy może jednak choroba dziewczyny. Czy mogła sobie wmówić opętanie, czy jej wiara przyczyniła się do jej śmierci. W swoim pamiętniku pisze, że została opętana przez demony,aby pokutować za innych. Pogodziła się z tym,ze swoim losem i dobrowolnie bierze na siebie to cierpienie. Autorka też bardzo dokładnie opisuje przebieg samych egzorcyzmów. Jak to się odbywało, ile było sesji ,jak długo trwały. Czytając masz wrażenie jakbyś stał tam z boku i się przyglądał. Bardzo pomagają w tym opisy, dosyć obrazowe, realne,prawdziwe.
To wszystko trudno przyjąć do wiadomości, nie sposób jednak tego negować znając fakty, oglądając zdjęcia, czytając opisy z prasy. Mimo całej tej wiedzy trudno jakiś sobie to wszystko uporządkować, uwierzyć. Zwłaszcza że do końca nie jest udowodnione czy była to choroba czy może jednak opętanie. Trochę sceptycznie do tego podchodzę, choć nie mogę i nie potrafię do końca tego zanegować. A więc jakie są fakty: Anneliese nie żyje; księża są przekonani że walczyli z demonami; rodzice, siostry, przyjaciółki i chłopak Anneliese widzieli co się z nią działo,wspierali ją i byli przy niej do samego końca; lekarze obstawiają przy swoich diagnozach; a opinia publiczna ocenia po swojemu. Od nas zależy jak tą sprawę odbierzemy, czy uwierzymy w opętanie dziewczyny, czy też będziemy uważać że winę za jej śmierć ponoszą kapłani i rodzice. Sama nie potrafię odpowiedzieć się za któraś ze stron, wierzyć czy nie,bo przecież o wiarę tu właśnie chodzi. Może Wam się uda rozgryźć tą zagadkę, wydaje mi się że to indywidualna sprawa każdego czytającego.
Polecam

Informacje dodatkowe o Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-10-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Exorcism of Anneliese Michel
Dodał/a opinię: Aneta Jarzębska

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Zobacz opinie o książce Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa

Kup książkę Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa