Emma

Jane Austen zdecydowanie należy do moich ulubionych pisarek. Pisarek, których dzieła zalicza się już do kanonu klasyki. Cenię i podziwiam pisarkę za to, iż cechował ją dokonały, wyczulony zmysł obserwacyjny zachowań , natury i obyczajów osób trzecich. Dzięki nim jej obyczajowe powieści przyciągają nie tylko takiego czytelnika, jakim ja jestem,ale także wielu innych.

Od czasu do czasu, pomiędzy jednym kryminałem, a pozycją z gatunku literatury "innej"  sięgam po powieści pisarki. Tym razem skusiłam się na "Emmę". Powieść podobnie, jak inne dzieła autorki zostały przeniesione na duży ekran. Aczkolwiek, staram się w pierwszej kolejności zapoznać się z inspiracją danej ekranizacji, czyli książką.

Główną bohaterką jest tytułowa Emma. Jest młodą osóbka, lat dwadzieścia jeden. Posiada siostrę, już mężatkę. Matka zmarła wiele lat wcześniej , a tę rolę przejęła jej guwernantka, którą Emma uważa za przyjaciółkę. Emma ma również ojca, który niestety nie grzeszy zbyt wielkim intelektem.
Nadchodzi taki dzień, że guwernantka wychodzi za mąż, a Emmy w towarzystwie podkreśla, że to ona przyczyniła się do szczęścia przyjaciółki.

Emma , chyba z nudów, gdyż status społeczny jej na to pozwala, by całe swe siły witalne mogła sobie pozwolić na role swatki. Bierze ona pod swoje "skrzydła" młodą dziewczynę, Harriet (która jest pensjonariuszką, o nieznanym pochodzeniu). Emma manipulują niedojrzałą, społecznie zagubioną Harriet i próbuje ją skojarzyć z pastorem Eltonem. Ten zaś jest bardziej zainteresowany panną Emmą....

Tym razem nie mogę napisać, żeby mnie lektura zachwyciła. Jeszcze wiele pozycji Jane Austen przede mną,  lecz chyba nie nadużyję tezy, iż jest to jedna z tych słabszych.

Powieść ma plusy oczywiście, ale ma i sporo minusów. Ale może zacznijmy od pozytywów. Jak już na wstępie wspomniałam twórczyni miała zmysł obserwatorki. I to widać. Widać w "Emmie"  Bohaterowie są płytcy. Mam na myśli ich osobowość, tok rozumowania i życie według uprzedzeń oraz konwenansów. Towarzystwo, w którym obraca się panna Emma, a przypomnijmy jest to otoczenie osób zamożnych i dobrze urodzonych  , bywa na ogół zapatrzone w siebie, "nosy noszą wyżej niż widzą". Ich jedynym celem życiowym jest spotkać się i poplotkować o wszystkich innych, którzy nie mieszczą się w ramach drabiny społecznej.
Bohaterka nie odstaje od innych. Jest zarozumiała, mdła, jest manipulatorką i przypisuje sobie tworzenie miłosnych więzi innych. Ma w zwyczaju poniżać gorzej urodzonymi i mniej zamożnymi. Wywyższa swoje zdolności intelektualne. Jest próżna. Na przykład pogardza szwagrem, gdy ten nie dość ją chwali i komplementuje.
Wadą jest mała różnorodność wątków. Bohaterów jest sporo. Co rusz autorki wprowadza nowe nazwiska, które komplikują lekko przebieg fabuły. Lecz  mimo to, cała fabuła kręci się wokół plotkowania, oceniania innych przez Emmę itp.
Nudziły mnie ta jednostajność akcji. A raczej jej brak. I mimo, że Emma jako postać różni się od tych , które już poznałam nie wniosła nic twórczego, innego, ciekawszego. Jednak wolę damy bardziej zadziorne i pełne wigoru. A Emma wydała mi się wątła, jakby zaraz miała wyzionąć ducha.
Słabsza pozycja Jane Austen nie zraża mnie, a zachęca do szukania czy jest inna, być może gorsza. Więc jeśli nie czytałaś/czytałeś żadnej pozycji pisarki, to zacznij lepiej od innej.
You might also like:

Kup książkę Emma

Duma i uprzedzenie. Wydanie filmowe
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Duma i uprzedzenie. Wydanie filmowe

Duma i uprzedzenie była przebojem literackim wiosny 1813 r. Historia Elizabeth Bennet i pana Darcy'ego to historia przezwyciężania dumy i uprzedzeń obojga...

Duma i uprzedzenie. Audiobook
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Duma i uprzedzenie. Audiobook

Historia Elizabeth Bennet i pana Darcy'ego to historia przezwyciężania dumy i uprzedzeń obojga bohaterów, ich dojrzewania do porozumienia i szczerej miłości...