Firefly Lane

Tom 1 cyklu Firefly Lane

Hannah Kristin pisze takie książki, jakie wielu z nas bardzo chciałoby przeczytać. Moja pierwsza styczność z twórczością tej autorki – to powieść pt. ”Wielka samotność”.

Historia przepełniona tak wieloma sprzecznymi uczuciami w stosunku do bohaterów, które z czasem ewaluowały albo w stronę miłości albo nienawiści,  świetnie skonstruowani bohaterowie i misternie utkana fabuła, poprzetykana niezwykle obrazowymi opisami, to wręcz znak firmowy tej autorki.

Potem, ze względu na zaległości w innych lekturach, zrobiłam sobie dłuższą przerwę. Wróciłam do Kristin Hannah po namowie taty, który po otrzymaniu ode mnie dwóch powieści autorki – „Słowik” i „Wielka samotność”, stał się, jak sam twierdzi, jej największym fanem.

Kristin nie zajmowała się pisaniem „od zawsze”. Był okres, bardzo krótki w jej życiu, gdy pracowała w agencji reklamowej, a także, zgodnie z wyuczonym zawodzie i  skończonymi studiami, jako prawnik psychiatra.  Przełomowy moment w jej życiu nastąpił dopiero w tedy, gdy musiała leżeć w łóżku podczas zagrożonej ciąży. To wtedy zaczęła pisać, a jej powieści, wielokrotnie, lądowały na liście bestsellerów.

„Firefly Lane” to pierwszy tom cyklu powieści, który był dla mnie zarówno ważny, jak i trudny z powodów osobistych. Przeżyłam podobne zdarzenie, co rodzina Kate. Chyba prawie każdy z  nas mógłby powiedzieć coś podobnego.

Minęło od niego już jednak sporo czasu, dlatego  nie sądziłam, że historia wywoła we mnie tak mocne emocje.  Na samym początku poznajemy dwie, zupełnie odmienne, dziewczynki. Ich rodziny są tak różne, jak różna jest każda z nich. Kate, wraz z rodzicami, Mularkeyami, dosyć surowymi,  mającymi własne zasady, mieszkała po jednej stronie Firefly Lane.

Tully, wraz z matką o przezwisku Chmura, nie stroniącej od alkoholu, narkotyków i dobrej zabawy, po drugiej. Kiedy matka Tully zniknęła, a dziewczęta wpadły w tarapaty, państwo Mularkey postanowili, że ta ładna dziewczynka, wstydzącą się za swoją matkę, zamieszka razem z nimi. Tully i Kate już wcześniej się przyjaźniły, ale dopiero teraz ta przyjaźń zaczęła naprawdę rozkwitać.

TullyiKate wszystko robiły razem. Od wczesnych szkolnych lat, poprzez wybrane przez siebie studia, potem pierwsza pracę i założenie rodzin. I choć często się kłóciły, a nawet przezywały, nie potrafiły przez długi czas bez siebie żyć. I zawsze, kiedy tylko ich życie zdawało się walić i palić, dzwoniły do siebie, szukając w swych „telefonicznych ramionach” pocieszenia, zapewnienia, że wszystko się ułoży. I jeszcze będzie pięknie, jeszcze będzie cudownie.

Kate zrezygnowała w pracy, by w pełni poświęcić się rodzinie; wychowywaniu dzieci, organizacji im czasu wolnego, pomocy w szkole. Chciała być częścią tego wszystkiego.

Tully przeciwnie; zmieniała mężczyzn, jak rękawiczki, robiąc zawrotna karierę w dziennikarstwie, a później w mediach.

Tyle że choroba nie wybiera. Obie z kobiet musiały podjąć szereg koniecznych, ale niezwykle trudnych decyzji, które – mam wrażenie – nieco zmieniły ich obie. A koniec końców przygotować się na najgorsze i umieć się jakoś z tym pogodzić, by móc dalej żyć.

Autorka zwraca uwagę na to, jak podstępną i nieobliczalną chorobą bywa rak, jak się badać, y wykryć go we wczesnym stadium, na co zwracać uwagę, i jak „nie dać się zbyć lekarzom”.

To bardzo ważny temat, bo rak, tuż obok cukrzycy, jest chorobą XXI wieku.  Nie wolno lekceważyć nawet błahych objawów, odkładać badań na później, czy wmawiać sobie, że to pewnie jakieś zapalenie, bądź uczulenie, które niedługo przejdzie. Autorka w posłowiu sama stwierdza, że zna taki sam przypadek, jak opisany w książce i zaleca kobietom zrobić wszystko, by rak został wykryty we wczesnym stadium, w którym jest jeszcze uleczalny.

To piękna historia z bardzo ważnym tematem w tle. Warto.

Informacje dodatkowe o Firefly Lane:

Kup książkę Firefly Lane

Wyśnione szczęście
Kristin Hannah0
Okładka ksiązki - Wyśnione szczęście

Joy, bibliotekarka z małego miasteczka, zdradzona przez męża, ma w perspektywie pierwsze od lat samotne Święta. W odruchu desperacji jedzie na lotnisko...

Słowik
Kristin Hannah0
Okładka ksiązki - Słowik

Historia dwóch sióstr, których losy zostały naznaczone przez bolesne wydarzenia II wojny światowej. Opowieść o poszukiwaniu sposobu na walkę z przeciwnościami...