S這wik

Ocena: 5.53 (60 g這s闚)

S這wik przedstawia nam historie dw鏂h si鏀tr: Isabelle oraz Vianne. Poznajemy losy bohaterek, kt鏎ym przysz這 篡 podczas najazdu Niemiec na Francj w 1940 roku. Ka盥a z bohaterek r騜ni si od siebie pod wieloma wzgl璠ami. Czy to wiekiem, czy okoliczno軼iami, w kt鏎ych dorasta造.

Ka盥a z si鏀tr rusza we w豉sn drog, podczas kt鏎ej b璠 zmuszone walczy o przetrwanie ku wolno軼i, mi這軼i oraz uczuciom. Pierwsza z si鏀tr - Isabelle, buntuje si obecnej tera幡iejszo軼i i do陰cza do ruchu oporu. Nie zwa篡wszy na niebezpiecze雟twa, jakie 軼i庵a na rodzin, Isabelle ma zamiar walczy. Z kolei druga siostra - Vianne, obiera ca趾iem inn drog. Opuszczona przez m篹a, zostaje zmuszona przyj望 do swojego domu wroga. Stara si zapewni bezpiecze雟two rodzinie, w nieco inny spos鏏. Cena potrafi by niezwykle wysoka, jednak czego si nie robi dla rodziny?

Ksi捫k napisa豉 Kristin Hannah, zainspirowana 篡ciorysem bohaterki ruchu oporu - Andree de Jongh. Nie mo積a przej嗆 oboj皻nie obok tej historii. Wskazuje na to cho熲y wiele zachwyconych os鏏, z ca貫go 鈍iata.

Informacje dodatkowe o S這wik :

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k S這wik

Cytaty z ksi捫ki

Je郵i mi這嗆 jest chorob, to my郵, 瞠 jestem troch chora.

Wi璚ej

Wykuta w ogniu przyja潯 jest r闚nie cenna jak 瞠lazo.

Wi璚ej
Wi璚ej cytat闚 z tej ksi捫ki

Zobacz tak瞠

S這wik - opinie o ksi捫ce

Ogie. Otacza j, chybocze si, ta鎍zy. Ognisko. Rozmazane nieco przez pojawiaj帷e si si, to znikaj帷e czerwone pasma. P這mie li瞠 jej twarz, mocno parzy. Jest wsz璠zie, po czym...znika. 安iat jest lodowaty, bia造, przezroczysty i sp瘯any. Ona dr篡 z zimna, jak palce staj si sine, p瘯aj i odpadaj. Osypuj si jak kredowy py na jej zlodowacia貫 stopy.
Je郵i jeste軼ie fanami Nicholasa Sparksa, historii mi這snych, nios帷ych przes豉nie, to Kristin Hannah jest r闚nie godn i polecan autork kt鏎a pi瘯nie wplata w徠ki mi這sne, kre郵i cierpkie opowie軼i wojenne o dw鏂h kobietach, przyja幡iach ( jak w powie軼i i filmie ; Firefly Lane ; ), tak ; S這wik ; przeszed do legendy s逝sznie zreszt uznano za symbol heroicznej walki z wrogiem, przeciwstawianiem si i pomimo strachubohaterkipowie軼i da造 鈍iadectwo inspirowan 篡ciorysem bojowniczki ruchu oporu, Andree de Jongh kt鏎a w ksi捫ce przybra豉 imi Isabell a jej siostra Vianne, ukaza造 obraz wojny na tle bombardowanej Francji. Splatane losy dw鏂h si鏀tr kt鏎e 陰czy wiele a dzieli wszystko, rozerwanewi瞛iprzek豉daj si nap騧niejszelosy, kiedy rozdzielone po鄉iercimatki, jedna trafia podopiekobcejkobiety, m這dsza trafia do kolejnych szk馧, czym staje si ko軼i niezgody, utrapieniem ojca. Kiedy wybucha wojna zostaje wydalona i udaje si do swego ojca, ten jednak nie jest skory do jej utrzymania, odsy豉 dziewczyn do jej siostry i c鏎ki by tam przeczeka豉 wojn. Jednak jak si okaza這 na miejscu armia niemieckawkroczy豉do miasteczka, Vianne opuszczona przez zmobilizowanego m篹a przyjmuje pod sw鎩 dach wroga. Pojawienie si Isabellwprawiaw nie lada stupor, ta do陰cza do ruchu oporu, nie zwa瘸j帷 na jakieniebezpiecze雟twonara瘸 siebie a przede wszystkim rodzin, cen za uratowanie nie tylko w豉snego 篡cia, ale i 篡dowskich dzieci z czasem staje si dramatycznie wysoka...jak zako鎍zy si ta pi瘯nie opisana historia kt鏎a przewija si jako wspomnienie daj帷 鈍iadectwo prawieniemo磧iwemu?
''如iewa ptak. S這wik. To smutna pie填. S這wik przynosi strat, czy nie? Mi這嗆, kt鏎a odchodzi lub nie przetrwa albo wcale nie zaistnia豉. Jest o tym taki poemat. Oda. Nie, to nie ptak. M篹czyzna. Mo瞠 kr鏊 ognia. Ksia輳 ukrywaj帷y si w zamarzni皻ymlesie. Wlk. Zaczyna wypatrywa 郵ad闚 na 郾iegu''.

W tej powie軼i uj皻e jest wszystko co 陰cz lata 1940, jest Francja i jej bezradno嗆, spo貫czne ot瘼ienie, wiara w rz康 i jego totalny upadek, bezsilno嗆 wobec wroga, brak wiary i l瘯, ochrona siebie kt鏎a czasem pokazanaby豉 jako egoistyczna, a jednak posiada豉 ziarno nadziei 瞠 mo積a by這 inaczej poprowadzi wiele sytuacji, 瞠 strach przewa積iema wielkie oczy, 瞠 stawiamy naszali tych kt鏎ych kochamy i lojalno嗆 wobec nich i najs豉bszych, walka dla narodu i za nar鏚, w obronie ziemikt鏎 bezpardonowo wr鏬 pragn掖 przyw豉szczy jako swoje mienie. Historia nad kt鏎 ci篹ko zapanowa, o przyja幡i, zaufaniu, idealna lektura na wolny dzie, samotny wiecz鏎, bezsenn noc. Polecam.

Wydawnictwo: 安iat Ksi捫ki.

Stary kufer schowany na strychu przez dziesi徠ki lat ukrywa rodzinne pami徠ki i tajemnice. Zaproszenie do Pary瘸 na obchody pi耩dziesi徠ej rocznicy zako鎍zenia II Wojny 安iatowej wywo逝je nat這k bolesnych i dramatycznych wspomnie.

Gdy umiera matka Isabelle i Vianne, ojciec oddaje dziewczynki pod opiek obcej kobiety. M篹czyzn dr璚z koszmary Wielkiej Wojny i nie jest w stanie zaj望 si swoimi c鏎kami.

Vianne, najstarsza z si鏀tr godzi si z odrzuceniem przez ojca. Znajduje przyjaci馧k i ukochanego, z kt鏎ym szybko zak豉da rodzin. Nie stara si o utrwalenie wi瞛闚 z m這dsz o dziesi耩 lat siostr.

Isabelle odtr帷ona przez ojca i zapomniana przez siostr, buntuje si przeciwko wszelkim zasadom. Pyskata, niepos逝szna jest regularnie wyrzucana z kolejnych szk馧 z internatem. Nie鈍iadomie wci捫 prosi o uwag i mi這嗆 najbli窺zych.

砰cie kobiet diametralnie zmienia si wraz z wybuchem II Wojny 安iatowej.

Vianne zostaje sama z c鏎k, gdy m篹a mobilizuje armia. Marzy tylko o przetrwaniu wojny i szybkim powrocie m篹a. Tymczasem w jej domu zostaje zakwaterowany niemiecki oficer. Bohaterka musi zmierzy si ze swoimi s豉bo軼iami. Los poddaje j wielu pr鏏om, a ona sama nie jest jeszcze 鈍iadoma do jakich czyn闚 jest zdolna i jaka drzemie w niej si豉.

Isabelle natomiast ze swoim wybuchowym temperamentem gotowa jest do walki z wrogiem i nie zgadza si z kapitulacj Francji. Wst瘼uje do ruchu oporu, gdzie z nara瞠niem 篡cia walczy z okupantem. Staje si wyj徠kow bohaterk, kt鏎a przewodzi przerzutowi alianckich lotnik闚. W przeciwie雟twie do siostry, jej wojna u鈍iadamia, jak jest krucha i jak 豉two j z豉ma, mimo heroicznych czyn闚.

"S這wik" to opowie嗆 o trudnych i skomplikowanych relacjach rodzinnych. Czy b璠zie jeszcze szansa na wyja郾ienie niedom闚ie?

Opowie嗆 o wojnie, kt鏎a zabiera m這do嗆, spok鎩, bezpiecze雟two. Lektura pokazuje, jak wojna zmienia mi這嗆, jak s這wa "kocham ci" staj si po瞠gnaniem. Zwraca te uwag, 瞠 nie wszystko jest czarne albo bia貫. Czy mo積a usprawiedliwi morderstwo, czy po takim czynie mo積a spojrze sobie w oczy? Do jakich po鈍i璚e zdolny jest cz這wiek, gdy walczy o rodzin?

To powie嗆 o wybaczaniu, pojednaniu, 瘸lu i determinacji. O wewn皻rznej przemianie bohater闚 w obliczu wojny.

Historia inspirowana jest 篡ciem Andr嶪 Eug幯ie Adrienne de Jongh, belgijskiej bohaterki, kt鏎a pomaga豉 przy przerzucie je鎍闚 i tworzeniu siatki kontaktowej.

Autorka u鈍iadamia nam, jak rol w czasie wojny odegra造 kobiety. Zar闚no te, kt鏎e walczy造 z naje寮嬈 w podziemiu, jak i te, kt鏎e walczy造 o przetrwanie rodziny w swoich domach. Hannah przedstawia wojn widzian oczyma kobiety. G堯d, zimno, choroby, 鄉ier, poni瞠nie, gwa速.

Poznajemy te histori Francji w czasie wojny. Pogrom 砰d闚, obozy koncentracyjne, ochrona dzieci 篡dowskich, kolaboranci, nowe oblicze s御iad闚, zdrada, walka w partyzantce. To sceny znane z naszej polskiej, wojennej rzeczywisto軼i.

W鈔鏚 wielu ksi捫ek, kt鏎ych kanw powstania jest wojna, warto zwr鏂i uwag na t pozycj. Wielow徠kowa, przejmuj帷a powie嗆, kt鏎a zmusza do refleksji, zapewnia ca陰 gam emocji. O tej ksi捫ce nie da si zapomnie.

"Mi這嗆 pokazuje nam, kim chcemy by. Wojna pokazuje nam, kim jeste鄉y." Temat idealny na ekranizacj.

Avatar u篡tkownika - MonikaOlga
MonikaOlga
Przeczytane:2022-02-20,

Sk豉ma豉bym, gdybym powiedzia豉, 瞠 porwa豉 mnie ta powie嗆 od pierwszego akapitu. „S這wik” to jedna z tych powie軼i, w kt鏎ych przedstawiana historia jest niezwykle ciekawa, ale spos鏏 wykonania pozostawia wiele do 篡czenia. Ostatecznybilans jest jednak na plus:)

Isabelle i Vianne. Siostry. Vianne, strasza, pami皻a豉 matk i ojca. Pami皻a豉, jakimi byli cudownymi rodzicami. Pami皻a豉 ojca, kt鏎y by kochany. Pami皻a豉, jak bardzo odmieniony wr鏂i z Wielkiej Wojny. To, co prze篡 w okopach na froncie podczas I Wojny 安iatowej zrujnowa這 w nim wszystko, co pi瘯ne.Do domu wr鏂i zupe軟ie inny cz這wiek…Isabelle nie pami皻a豉 nawet tego. Pami皻a豉 jedynie, 瞠 po 鄉ierci matki ojciec odda je na wychowanie w obce r璚e. Rozpocz窸a si ich tu豉czka po szko豉ch z internatem, po cudzych k徠ach. Vianne mia豉 szcz窷cie. By豉 w takim wieku, 瞠 szybko rozpocz窸a w豉sne, doros貫 篡cie. Szcz窷cie mia豉 tym wi瘯sze, 瞠 trafi豉 na m篹czyzn, kt鏎y j kocha i pragn掖 stworzy z ni rodzin. Prawdziw rodzin. A Isabelle? Ca造 czas 瞠bra豉 o mi這嗆. Jak nie o mi這嗆 ojca, to o mi這嗆 siostry…

Wojna! A wi璚 jednak! Spe軟i si czarny scenariusz. Nikt z nich nie zdawa sobie sprawy, 瞠 mo瞠 by jeszcze gorzej. Kiedy min掖 pierwszy szok po bombardowaniach Pary瘸 nast瘼owa kolejny i kolejny. Kapitulacja. Okupacja. Marionetkowy rz康 w Vichy. Kolaboracja z okupantem. Pierwsze spisy 砰d闚 i komunist闚. Pierwsze aresztowania. Pierwsze egzekucje. Pierwsze wyw霩ki.

Vianne.Jej naiwno嗆 zdawa豉 si nie mie granic.Wiedzia豉 tylko jedno. Musi chroni siebie i swoj c鏎k. Musi doczeka powrotu swojego m篹a z obozu jenieckiego. Musi tylko prze篡. Beck. Tak, by niemieckim oficerem, ale by porz康nym cz這wiekiem. Tak, kwaterowa u niej, ale nigdy nie naruszy jej godno軼i. Tak, korzysta豉 z jego przydzia堯w 篡wno軼i, ale przecie musia豉 czym nakarmi c鏎k. Tak, zakochali si w sobie, ale…

Przy drugim lokatorze Vianne takiego szcz窷cia ju nie mia豉. Ale by豉 te ju innym cz這wiekiem. Nie trz瘰豉 si jak osika. Dzia豉豉. Na sw鎩 spos鏏. To, co robi豉 by這 r闚nie szlachetne i niebezpieczne jak dzia豉nia ruchu oporu. I ona mia豉 swoj misj…

Isabelle.Rwa豉 si do walki od samego pocz徠ku.Absolutnie nie mog豉 pogodzi si z sytuacj. Rz康 w Vichy? Pogardza豉 nim! Co innego de Gaulle. Tak, jemu b璠zie wiernie s逝篡. Gdyby tylko ktokolwiek chcia da jej szans… Zacz窸o si bez 瘸dnych spektakularnych zada specjalnych, ale i na nie przysz豉 pora. Wystarczy這 opu軼i prowincj i uda si do Pary瘸, do domu… Tak, Isabelle dosta豉 swoj szans i nie zmarnowa豉 jej. Teraz by這 powa積ie. Teraz by這 tak, jak chcia豉.Opracowa豉 ca造 plan. Okaza si perfekcyjny :)

To powie嗆 warta poznania, cho熲y ze wzgl璠u na fakt, 瞠 posta Isabelle by豉 inspirowana 篡ciem bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie tylko. Autorka udowodni豉, 瞠 w ka盥ej sytuacji mo積a dzia豉, mo積a si buntowa na sw鎩 spos鏏, mo積a pomaga innym nara瘸j帷 w豉sne 篡cie bez niczyich rozkaz闚 z g鏎y. Mo積a pracowa w cieniu, nie oczekuj帷 fajerwerk闚 i toast闚 na swoj cze嗆. Mo積a te dzia豉 w spos鏏 bardziej zorganizowany i … brawurowy. Alenajwa積iejsze, to wojn prze篡.

A gdy wojna si sko鎍zy豉... Nie ka盥y potrafi powr鏂i do dawnego 篡cia. Tym bardziej, gdy „pami徠ki” po niekt鏎ych sytuacjach zostaj z nami na ca貫 篡cie. Iluzja. Czasem 豉twiej jest udawa, bo tylko tak mo積a sklei zdeptan i zniszczon rodzin. Bo gdyby nie ta przekl皻a wojna… Im si uda這!

Do lektury oczywi軼ie zach璚am i apeluj – wytrwajcie pierwszych sto stron :)

Avatar u篡tkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2018-07-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

To chyba najlepsza ksi捫ka, jak przeczyta豉m w tym roku. Inspirowa 篡ciorysem bojowniczki ruchu oporu, opowie嗆 nie tylko o wojnie i walce, ale tak瞠 o rodzinie, sile, odwadze, determinacji, po鈍i璚eniu i mi這軼i (nie tylko tej kobiety i m篹czyzny). Polecam! Polecam! Polecam!

Avatar u篡tkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2017-08-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 12 ksi捫ek w 2017,

Niesamowita historia o mi這軼i, po鈍i璚eniu, m這dzi璚zej gor帷ej krwi. Isabelle pokaza豉, 瞠 nie tylko m篹czy幡i potrafi wykazywa si m瘰twem.  S這wik ratuj帷y lotników, Vianne nara瘸j帷a swoje 篡cie dla 篡dowskich dzieci... Silne kobiety, które nie da造 si zastraszy bombom, niemieckim oprawcom, demonom wojny.  To równie opowie嗆 o trudnych decyzjach, przebaczeniu i po鈍i璚eniu. Trudny czas wojny zweryfikowa jak naprawd si mo積a zachowa w obliczu tak niespokojnego czasu i ile mo積a zaryzykowa dzia豉j帷 zgodnie z w豉snym sercem. Serce, które w tej ksi捫ce jest niesamowicie istotne. To nie tylko opowie嗆 o wojnie, to tak瞠 opowie嗆 o rodzinie i o tym, co w niej powinno by na pierwszym miejscu. A czy to wi瞛y krwi determinuj tworzenie rodziny? Nie. To poczucie wspólnoty i dzielenie si mi這軼i sprawia, 瞠 widzimy w kim genetycznie obcym nasze w豉sne dziecko, czy brata... Pi瘯na historia, polecam.

Avatar u篡tkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
Do陰czam si o wszechobecnych zachwyt闚 nad t powie軼i. Znakomita, wzruszaj帷a historia o mi這軼i w czasie wojny, mi這軼i do dzieci, rodzic闚, ale i do ojczyzny. Przejmuj帷a i wyciskaj帷a 透y opowie嗆 o kobietach w czasie wojny. Trudna i pi瘯na. Polecam wszystkim!
Avatar u篡tkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-04-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017, Mam, Przeczytane w 2017,
uwielbiam czyta ksi捫ki o wojnie...a w szczeg鏊no軼i o bohaterach wojennych. A S這wik pokazuje nam 瞠 nie tylko m篹czy幡i potrafi walczy...kobiety r闚nie s bardzo odwa積e, tak jak Isabelle i jej siostra. Wspania豉 ksi捫ka :)
Avatar u篡tkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-03-25, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017, Mam,
Mo瞠 jakie pi耩 minut temu zamkn窸am ksi捫k. Musia豉m chwil och這n望. I teraz na gor帷o napisz kilka s堯w o niej. Historia opisana w ksi捫ce wprawi豉 mnie w smutek. B鏊 i cierpienie bohater闚 nie pozosta mi oboj皻ny. Od czasu do czasu musia豉m zamkn望 ksi捫k, by odpocz望 od niej, z豉pa oddech. Ale szybko ponownie j otwiera豉m. Musia豉m pozna zako鎍zenie. Wiedzia豉m, 瞠 b璠zie bolesne. Bo czy koniec wojny mo瞠 oby si bez b鏊u i cierpienia? My郵, 瞠 nie. Pierwsza cz窷 powie軼i min窸a mi szybko. Od pierwszych stron losy bohaterek mocno wci庵aj. A jej druga cz窷 nabra豉 jeszcze szybszego tempa i coraz wi璚ej wyciska豉 ze mnie emocji. Ju ostatnie kartki ci篹ko by這 mi czyta ze wzgl璠u na za透awione oczy. ㄋy sp造wa造 mi po policzkach. Odk豉dam ksi捫k na p馧k i d逝go o niej nie zapomn. Z ca陰 pewno軼i przerwa w czytaniu o drugiej wojnie 鈍iatowej dobrze mi zrobi. Do tego rozdzia逝 si璕n za jaki czas. O czym jest "S這wik"? To opowie嗆 o dw鏂h siostrach 篡j帷ych w czasie drugiej wojny 鈍iatowej. Isabelle i Vianne, to dwie r騜ne osobowo軼i. Vianne jest rozs康na, ma c鏎k i kochaj帷ego m篹a. Gdy wybucha wojna zostaje sama z c鏎k w domu i od tej pory wszystko co robi jest walk o przetrwanie. Dla Sophie jest w stanie zrobi wszystko. Czasem musi podejmowa nawet dramatyczne decyzje. Isabelle od najm這dszych lat by豉 buntowniczk, nigdzie nie mog豉 si odnale潭. Kiedy do Francji wkroczy豉 armia niemiecka dziewczyna do陰czy豉 do ruchu oporu. W tym czasie wykaza豉 si wielk odwag i pomog豉 wielu ludziom, nara瘸j帷 przy tym swoje 篡cie. Autorka o kobietach drugiej wojny 鈍iatowej nie zapomnia豉. Napisa豉 o ich bohaterstwie i o tym jak wielk rol odegra造 w tym czasie. Opinia pochodzi z mojego bloga: http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar u篡tkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Po篡czone, wyzwanie 2016- 12 ksi捫ek,
Ksi捫ka zas逝guj帷a na miano Ksi捫ki Roku 2016. Przepi瘯na opowie嗆 o zwyk造ch ludziach, kt鏎ych 篡cie zmienia si diametralnie gdy rozpoczyna si wojna. My poznajemy histori si鏀tr, kt鏎e prowadz帷 zupe軟ie odmienny tryb 篡cia b璠 zmuszone do wybor闚, a decyzje raz podj皻e b璠 nieodwracalne. Isabelle- m這da buntowniczka, nie godzi si na pokorne schylenie g這wy przed wrogiem, chc walczy z nim na ka盥y z mo磧iwych sposob闚. Vianne- starsza z si鏀tr, po tym jak zmobilizowano jej m篹a do wojska, chce tylko przetrwa wojn i ochroni swoj rodzin. Ka盥ej z nich przyjedzie stan望 przed wyborami, kt鏎ych ka盥a wola豉by unikn望. Isabelle wybiera walk z okupantem, Vianne my郵i tylko o tym jak przetrwa, nie nara瘸j帷 siebie i c鏎ki. Jednak i ona w ko鎍u z nara瞠niem 篡cia b璠zie ratowa 篡cie innych. Przepi瘯na opowie嗆 o sile kobiet, ich woli walki i ch璚i przetrwania. Przede wszystkim to opowie嗆 o odwadze zwyk造ch ludzi, o dzia豉niach jakie s w stanie podj望 by ratowa swoje 篡cie, 篡cie bliskich, ale i obcych ludzi. Autorka w genialny spos鏏 ukazuje trudne relacje rodzinne oraz to jak relacje z innymi wp造waj na nasze decyzje. Wiele w徠k闚 poruszonych w powie軼i jest uniwersalnych i w nich mo瞠my doszukiwa si swoich decyzji, dlatego powie嗆, cho osadzona w realiach okupowanej Francji, ma wymiar ponadczasowy. Trudno opisa jaki 豉dunek emocjonalny niesie ze sob ta powie嗆, jak mnogo嗆 w徠k闚 i problem闚 porusza. Przy tym jest napisana w prosty i przyst瘼ny spos鏏. Wci庵a, poch豉nia i nie pozostawia czytelnika oboj皻nym. Jest w niej wszystko: wojna, mi這嗆, rodzina, romans, walka o przetrwanie, trudne wybory, 鄉ier. Uwa瘸m, 瞠 ka盥y powinien j przeczyta bo 瘸dna opinia nie odda tego czym jest ta ksi捫ka w rzeczywisto軼i. Polecam, polecam, polecam!!!
Avatar u篡tkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-01-26, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 2017,
Przepi瘯na opowie嗆 o dw鏂h siostrach, kt鏎e podczas drugiej wojny 鈍iatowej wykaza造 si wielkim bohaterstwie, ratuj帷 篡cie innych. Ka盥a z nich robi豉 to inaczej. M這dsza Isabelle z entuzjazmem, szale鎍z brawur, odwag przeprowadza豉 angielskich pilot闚, str帷onych nad Francj, przez Pireneje do ambasady brytyjskiej w San Sebastian. Starsza Vianne, pr鏏uj帷 przetrwa na prowincji, ze swoj c鏎k, ratowa豉 篡dowskie dzieci. Ka盥a z nich maj帷 inne priorytety, inne zapatrywania na tocz帷e si 篡cie, okaza豉 si bohaterk. 安ietna ksi捫ka.
Avatar u篡tkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2017-01-22, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,
Druga wojna 鈍iatowa to czas historyczny, kt鏎y najbardziej mnie interesuje, ciekawi, a ponadto chyba o nim wiem najwi璚ej. Wci捫 dobrze pami皻am te straszliwe opowie軼i, kt鏎e by造 przedstawiane przez rodzin zmar造ch na r騜nych uroczysto軼iach, m闚i帷e o tym, co wtedy si dzia這 w Polsce. Jednak akcja ksi捫ki rozgrywa si we Francji, a w tym tak瞠 w Pary簑, o kt鏎ej zas鏏 wiedzy mam ju mniejszy, dlatego poznanie tego kraju od tej strony, by這 niezwykle interesuj帷ym prze篡ciem. Ksi捫ka pokazuje Nam, 瞠 po obu walcz帷ych stronach s dobrzy i 幢i ludzie, 瞠 rodzina jest najwa積iejsza oraz to, jak du篡 wp造w maj podj皻e decyzje na Nasze 篡cie. Dwie g堯wne bohaterki - starsza Vianne i m這dsza Isabelle - s siostrami, ale poza tym faktem, nic ich nie 陰czy. W zasadzie dzieli ich wszystko: wiek, miejsce zamieszkania, postawa oraz przyj皻e warto軼i. Na ukszta速owanie ich 篡cia du篡 wp造w mia這 porzucenie przez ojca. Isabelle pragnie walczy o Francj, za Vianne chce po prostu prze篡. Te dwie przyj皻e odmienne postawy przez tak bliskie osoby pokazuj, 瞠 pomi璠zy nimi, stosunki s bardzo napi皻e i skomplikowane. Ten zabieg nadaje ksi捫ce szczeg鏊nego znaczenia, poniewa mo瞠my zobaczy wojn z r騜nych perspektyw. Dzi瘯i temu dowiadujemy si po raz kolejny o tym, jak silna jest mi這嗆 i co mo瞠 wydarzy si przez to uczucie. Za wojna 豉mie i zmienia ka盥ego cz這wieka. Fabu豉 w "S這wiku" jest zaskakuj帷a i nieprzewidywalna, w jednej chwili wszystko mo瞠 si zmieni, jak to na wojnie. Zaczyna si niegro幡ie, a ko鎍zy si, no c騜, nie w ka盥ym przypadku dobrze. Pocz徠ek ksi捫ki jest bardzo ciekawy, gorzej posz這 mi ze 鈔odkiem, gdy wtedy du穎 si dzieje i trzeba si bardziej skupi na czytaniu, koniec jednak jest troch smutny i poruszaj帷y. Mimo to ksi捫k czyta si szybko i cz瘰to bardzo lekko. S這wik to ciekawa i poruszaj帷a ksi捫ka, kt鏎a opowiada o losach pewnej rodziny podczas drugiej wojny 鈍iatowej we Francji. Niezwyk豉 historia podczas, kt鏎ej mo積a pozna francuskie spo貫cze雟two oraz pi瘯ny kraj, w tym burzliwym czasie. W ksi捫ce znajdujemy odmienne postawy, kt鏎e reprezentuj dwie siostry, a to, ile s w stanie po鈍i璚i, 鈍iadczy o tym, 瞠 tutaj znacz帷 rol odgrywa mi這嗆, kt鏎a jest lekiem na wszystko. Opowie嗆 obrazuje te, jak straszliwa jest wojna oraz to, jak si w niej odnale潭. Bardzo ch皻nie j polecam, a zw豉szcza na wieczory! Recenzja pochodzi z http://filizanka-ksiazkoholika.blogspot.com
Avatar u篡tkownika - Varo
Varo
Przeczytane:2016-11-02, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki w 2016 roku,

Witajcie! Znacie mnie nie od dzi i doskonale wiecie, 瞠 gustuj w fantasy, krymina豉ch i wszelkiej ma軼i biografiach. A co si stanie, kiedy dacie mi do r瘯i fikcj historyczn? Hmm… Z pocz徠ku by豉m ma這 przekonana, ale gdy Maciek podes豉 mi opis „S這wika” Kristin Hannah, mia豉m mocne postanowienie, 瞠 dam jej szans. Wszak II wojna 鈍iatowa to jeden z najciekawszych, zarówno dla mnie jak i mojego brata, okresów historycznych. P瘯aj帷a w szwach od podr璚zników biblioteczka w domu mojej mamy mówi sama za siebie. Ale do rzeczy – czy by豉m rozczarowana, a mo瞠 oczarowana? Zapraszam

Kristin Hannah urodzi豉 si w 1960r. w po逝dniowej Kalifornii w USA. Jest wielokrotnie nagradzan i bestsellerow ameryka雟k pisark, która zdoby豉 wiele nagród, m.in. Z這tego Serca, Maggie, i nagroda 1996 National Reader’s Choice. Hannah uko鎍zy豉 wydzia prawa w Waszyngtonie i prawo praktykowa豉 w Seattle, zanim sta豉 si pe軟ym pisarzem. Mieszka z m篹em i synem w Pacific Northwest.

Mi這嗆 pokazuje nam, kim chcemy by. Wojna pokazuje, kim jeste鄉y. 安iatowy bestseller ju w Polsce! Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczno軼i, w jakich przysz這 im dorasta, i do鈍iadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, ka盥a z nich rozpoczyna w豉sn niebezpieczn drog do przetrwania, mi這軼i i wolno軼i. Zbuntowana Isabelle do陰cza do ruchu oporu, nie zwa瘸j帷 na 鄉iertelne niebezpiecze雟two, jakie 軼i庵a na ca陰 rodzin. Opuszczona przez zmobilizowanego m篹a Vianne musi przyj望 do swego domu wroga. Cena za uratowanie w豉snego 篡cia i dzieci z czasem staje si dramatycznie wysoka… Inspirowana 篡ciorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowie嗆 o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyci豉 miliony czytelniczek na ca造m 鈍iecie.

Ok. Postawmy spraw jasno ju na pocz徠ku. „S這wik” to najlepsza powie嗆 w swojej kategorii, jak przeczyta豉m w tym roku. W ogólnej klasyfikacji najlepszych ksi捫ek 2016 roku… Co czuj, 瞠 nie幢e zamiesza na podium. Ca這嗆 jest i軼ie filmowa, mam wra瞠nie, 瞠 niemal napisana pod scenariusz. Czy nied逝go czeka nas ekranizacja? Z jeden strony czekam, z drugiej boje si, czy nie zatrze dobrego wra瞠nia, jakie zostawi豉 autorka. Zauwa篡豉m ostatnio, 瞠 II Wojna 安iatowa jest coraz cz窷ciej na j瞛ykach wspó販zesnej kultury. Cz瘰to wykorzystuje si j jako temat filmów – czy to gówny, czy przemykaj帷y w tle. O grach komputerowych nie wspominaj帷. Autorzy ksi捫ek szukaj 鈍iadectw ludzi 篡j帷ych w tych czasach i inspiruj si nimi. Wydaje mi si, 瞠 przez to, 瞠 niewiele zosta這 takich osób, ludzie zacz瘭i odczuwa presj tykaj帷ego zegara. Je郵i nie spisz tych do鈍iadcze – przemin. Nie inaczej zrobi豉 Kristin Hannah, opieraj帷 fikcj o histori Andrée de Jongh, dziewi皻nastoletniej belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomaga豉 przy organizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Co do samej tre軼i – nie wyobra瘸m sobie, 瞠by mo積a by這 zrobi co lepiej. Dwie siostry Vianne i Isabelle dzieli niemal wszystko – wiek, styl 篡cia, motywacja i marzenia. Jedna to stateczna matka i 穎na, druga – wiecznie w璠ruj帷a zbuntowana nastolatka. Zderzenie ich 鈍iatów mo瞠 przynie嗆 niez造 huragan. Przedstawiona w powie軼i Francja w czasach II wojny 鈍iatowej zachwyca realizmem. Brutalnie realistyczna i cudownie pi瘯na. Niesie ze sob zarówno dramatyczne wydarzenia, jak i bardzo du穎 wzruszenia. My郵, 瞠 has這 „Mi這嗆 pokazuje nam, kim chcemy by. Wojna pokazuje, kim jeste鄉y.” idealnie opisuje, czego mo瞠my si spodziewa w trakcie lektury.

Przepi瘯na i wzruszaj帷a powie嗆 o bohaterstwie kobiet w czasie II wojny 鈍iatowej. Je郵i mo積a powiedzie, 瞠 ksi捫ka wojenna jest pi瘯na, to w豉郾ie tak ksi捫k jest w豉郾ie „S這wik” Kristin Hannah.

Ocena: 10/10

„Na 軼ianie wisia這 przekrzywione, p瘯ni皻e lustro. Odbicie jej twarzy by這 przez to zniekszta販one, jedna po這wa znajdowa豉 si ni瞠j ni druga.

– Jak mo瞠sz si ba? – zapyta豉 swoje odbicie. Sforsowa豉 w zamieci prze喚cz w Pirenejach, przekroczy豉 wartkie wody rzeki Bidasoa pod nosem hiszpa雟kich stra積ików, pewnego razu poprosi豉 gestapowca, 瞠by pomóg jej przenie嗆 przez granic walizk pe軟 fa連zywych papierów, poniewa „pan jest taki silny, a ja taka zm璚zona podró膨”, ale nigdy nie czu豉 si tak zdenerwowana jak teraz. Nagle si dowiedzia豉, 瞠 kobieta mo瞠 jednym wyborem zmieni ca貫 swe 篡cie i wyrwa z korzeniami dotychczasow egzystencj.

Westchn窸a ci篹ko, owin窸a si wystrz瘼ionym r璚znikiem i wysz豉 z 豉zienki. Przystan窸a na moment przed drzwiami, 瞠by uspokoi bicie serca – nadaremnie – po czym je otworzy豉.”

Avatar u篡tkownika - Viktoriaaa
Viktoriaaa
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
Wielokrotnie w trakcie lektury "S這wika" mia豉m 透y w oczach... Kristin Hannah stworzy豉 rewelacyjn opowie嗆 o bohaterskich kobietach i podejmowanych przez nie trudnych wyborach.
Avatar u篡tkownika - krystynar
krystynar
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
Cudowna opowie嗆 o mi這軼i, wojnie i trudnych wyborach. "S這wik" to powie嗆 wzruszaj帷a i pouczaj帷a - przypomina nam o koszmarze II wojny 鈍iatowej, ukazuje skomplikowan relacj dw鏂h si鏀tr i ich odmienne sposoby na 篡cie w zgodzie z w豉snym sumieniem.
Avatar u篡tkownika - staszekr
staszekr
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Wzruszaj帷a historia i do tego naprawd dobrze napisana.

Czasami si zdarza, 瞠 przekornie wobec siebie samej, si璕am po ksi捫ki popularne, z powodu ciekawo軼i tego, co czyta "wi瘯szo嗆". Tak te jest w tym przypadku. Jakie s moje odczucia? Dok豉dnie takie, jak si spodziewa豉m. To dobrze napisana powie嗆 obyczajowa, w modnym wci捫 nurcie obozowym, wyciskaj帷a 透y z oczu. Nie powiem, 瞠 przeczyta豉m jak zwyk陰 rozrywk, bo trudno dobrze si bawi przy opisanych w ksi捫ce realiach. Jedyne, co by這 dla mnie wyj徠kowe, to miejsca we Francji, bo wi瘯szo嗆 z nich nie jest mi obcych i w wi瘯szo軼i mia豉m okazj bywa i lubi je. Poza fabu陰 przyjemnie mi zn闚 znale潭 si w miejscach, kt鏎e maj ciep貫 miejsce w moim sercu. Podsumowuj帷, ta ksi捫ka wydaje mi si dobra, ale nie maj帷a w sobie nic (poza moimi miejscami) wyj徠kowego. My郵, 瞠 wiele jest takich na rynku. Ch皻nie si璕n po inne ksi捫ki tej autorki, polecone jako lepsze od "S這wika", 瞠by sprawdzi, co ostatecznie b璠 s康zi豉 o tw鏎czo軼i autorki.

To Vianne prowadzi retospekcj, a nie Isabelle?!

S這wik, s這wik, s這wik,... ten tytu obi mi si o uszy, ale jeszcze milej zaskoczy mnie fakt, 瞠 jest autortwa Kristin Hannah!

W jej dzie豉ch jest co co mnie fascynuje, przyci庵a i urzeka.

Historia dw鏂h si鏀tr w czasie II Wojny 安iatowej we Francji-Vianne&Isabelle.

Dodatkowo sytuacj utrudniaj ich relacje rodzinne.

Mimo, 瞠 od pocz徠ku temat jest trudny, jak mi這 i u鈍iadamiaj帷o patrzy si na opis Francji i Pary瘸.

Francja,... wci捫 pokutuje we mnie ten popkulturowy stereotyp Francji z jej romantyzmem, francuskim szykiem, wie膨 Eiffla, Luwrem, Loar, Notre Dame, ... i wojna z innej ni polska - francuskiej perspektywy.

Vianne wydaje mi si by odpowiednikiem Marii Karskiej z ,Zawsze b璠 Ci strzec."

Obie postaci maj ze sob wiele wsp鏊nego.

Trudno mi poj望 zachowanie Vianne wobec jej m這dszej siostry Isabelli, wiem, 瞠 po 鄉ierci matki i defakto oddaniu przez ojca na wychowanie w r璚e guwernantki, bylo im ci篹ko, ale czy po osi庵ni璚iu pe軟oletno軼i i wyj軼iu za m捫 Vianne nie mog豉 opiekowa si siostr, tylko skaza豉 j na dalsz tu豉czk po szko豉ch z internatem?

W por闚naniu z ameryka雟kim filmem ,, Jakub k豉mca, k豉mca'', Kristin Hannah dobrze odrobi豉 lekcj historii w tej ksi捫ce.

Nie wiem na czym to polega, ale w tym filmie jest co co sprawia, 瞠 nie jestem w stanie go zaakceptowa.

Avatar u篡tkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2023-06-22, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2023,

Wspania豉 ksi捫ka, kt鏎a zapewni豉 mi ogromn dawk emocji i mocno wzruszy豉. Niesamowita historia, inspirowana prawdziw postaci. Nie przespa豉m nocy, bo ci庵le my郵a豉m o odwa積ych g堯wnych bohaterkach. Bardzo polecam!

Ksi捫ka ta podobnie jak inne tej autorki wci庵a praktycznie od pierwszej strony i wywiera r騜ne emocje. Bardzo zawi貫 i dobrze opisane relacje rodzinne, kt鏎e pod koniec si wyja郾iaj i rzucaj zupe軟ie inne 鈍iat這 na ca陰 histori. Koniec wzbudza wzruszenie, inni powiedz 瞠 wymuszone, poniewa trudna historia zosta豉 troch sp豉szczona ameryka雟kim podej軼iem, jednak dla mnie by這 prawdziwe.

Inne ksi捫ki autora
Szansa
Kristin Hannah0
Ok豉dka ksi您ki - Szansa

Nie ka盥y ma szans wybra sobie 篡cie przez naci郾i璚ie guzika. 砰cie Tessy Gregory zamyka si w 軼ianach jej naukowego laboratorium. Dopiero na skutek...

Cudowna moc mi這軼i
Kristin Hannah0
Ok豉dka ksi您ki - Cudowna moc mi這軼i

Mikaela, pi瘯na 穎na doktora Liama Campbella, matka dwojga dzieci, zapada w 酥i帷zk na skutek urazu g這wy doznanego podczas jazdy konnej. Lekarze nie...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Ksi璕a zakl耩