S這wik

Data wydania: 2016-10-12
Kategoria: Literatura pi瘯na
ISBN: 978-83-8031-371-2

Ocena: 5.49 (39 g這s闚)

S這wik przedstawia nam historie dwóch sióstr: Isabelle oraz Vianne. Poznajemy losy bohaterek, którym przysz這 篡 podczas najazdu Niemiec na Francj w 1940 roku. Ka盥a z bohaterek ró積i si od siebie pod wieloma wzgl璠ami. Czy to wiekiem, czy okoliczno軼iami, w których dorasta造.

Ka盥a z sióstr rusza we w豉sn drog, podczas której b璠 zmuszone walczy o przetrwanie ku wolno軼i, mi這軼i oraz uczuciom. Pierwsza z sióstr – Isabelle, buntuje si obecnej tera幡iejszo軼i i do陰cza do ruchu oporu. Nie zwa篡wszy na niebezpiecze雟twa, jakie 軼i庵a na rodzin, Isabelle ma zamiar walczy. Z kolei druga siostra – Vianne, obiera ca趾iem inn drog. Opuszczona przez m篹a, zostaje zmuszona przyj望 do swojego domu wroga. Stara si zapewni bezpiecze雟two rodzinie, w nieco inny sposób. Cena potrafi by niezwykle wysoka, jednak czego si nie robi dla rodziny?

Ksi捫k napisa豉 Kristin Hannah, zainspirowana 篡ciorysem bohaterki ruchu oporu – Andree de Jongh. Nie mo積a przej嗆 oboj皻nie obok tej historii. Wskazuje na to cho熲y wiele zachwyconych osób, z ca貫go 鈍iata.

Kup ksi捫k S這wik

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-05-01, Przeczyta豉m,
S這wik od wielu miesi璚y ma status bestsellera. I cho od premiery min窸o sporo czasu mierzonego prawami rynkowymi, ksi捫ka cieszy si nies豉bn帷ym zainteresowaniem. Zasadne wydaje si w jej przypadku postawienie pytania o to, co sprawia, 瞠 tekst po鈍i璚ony II wojnie 鈍iatowej - tematyce wszak wielokrotnie opracowanej i „przepracowanej" - zyskuje tak wielkie grono czytelnik闚. Czy jest to ukazanie wojny oczami kobiet – jednostek s豉bszych, delikatniejszych, zepchni皻ych podczas walk (z niewielkimi wyj徠kami) na dalszy plan? A mo瞠 鈍ie瞠 spojrzenie na to, co wojna czyni z cz這wiekiem i jego psychik? Czy - wreszcie - kluczowy wp造w na popularno嗆 tej ksi捫ki mia豉 pr鏏a ukazania naje寮嬈闚 jako takich samych ludzi jak mieszka鎍y okupowanych kraj闚 – s豉bych, l瘯aj帷ych si o w豉sne 篡cie, st康 - wykonuj帷ych rozkazy wy窺zych rang? Przyczyn popularno軼i powie軼i Kristin Hannah mo瞠 by wiele, pewnym za jest, 瞠 to ksi捫ka sprawna literacko i warsztatowo, a przez to nios帷a przyjemno嗆 lektury, mimo nie豉twego tematu wiod帷ego. S這wik – Isabelle Rossignol – to m這da, niezwykle atrakcyjna kobieta, kt鏎a w obliczu wojny nie mog豉 i nie chcia豉 pozosta bierna. Mimo oporu ze strony rodziny i ustawicznych pr鏏 przekonania jej, 瞠 obowi您kiem kobiety jest cierpliwie czeka i 瞠 jej ch耩 niesienia pomocy mo瞠 wr璚z zaszkodzi innym, postanowi豉 w陰czy si do ruchu oporu. W tajemnicy ...

Opinie o ksi捫ce - S這wik

Avatar u篡tkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2018-07-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

To chyba najlepsza ksi捫ka, jak przeczyta豉m w tym roku. Inspirowa 篡ciorysem bojowniczki ruchu oporu, opowie嗆 nie tylko o wojnie i walce, ale tak瞠 o rodzinie, sile, odwadze, determinacji, po鈍i璚eniu i mi這軼i (nie tylko tej kobiety i m篹czyzny). Polecam! Polecam! Polecam!

Avatar u篡tkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2017-08-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 12 ksi捫ek w 2017,

Niesamowita historia o mi這軼i, po鈍i璚eniu, m這dzi璚zej gor帷ej krwi. Isabelle pokaza豉, 瞠 nie tylko m篹czy幡i potrafi wykazywa si m瘰twem.  S這wik ratuj帷y lotników, Vianne nara瘸j帷a swoje 篡cie dla 篡dowskich dzieci... Silne kobiety, które nie da造 si zastraszy bombom, niemieckim oprawcom, demonom wojny.  To równie opowie嗆 o trudnych decyzjach, przebaczeniu i po鈍i璚eniu. Trudny czas wojny zweryfikowa jak naprawd si mo積a zachowa w obliczu tak niespokojnego czasu i ile mo積a zaryzykowa dzia豉j帷 zgodnie z w豉snym sercem. Serce, które w tej ksi捫ce jest niesamowicie istotne. To nie tylko opowie嗆 o wojnie, to tak瞠 opowie嗆 o rodzinie i o tym, co w niej powinno by na pierwszym miejscu. A czy to wi瞛y krwi determinuj tworzenie rodziny? Nie. To poczucie wspólnoty i dzielenie si mi這軼i sprawia, 瞠 widzimy w kim genetycznie obcym nasze w豉sne dziecko, czy brata... Pi瘯na historia, polecam.

Avatar u篡tkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017,
Do陰czam si o wszechobecnych zachwyt闚 nad t powie軼i. Znakomita, wzruszaj帷a historia o mi這軼i w czasie wojny, mi這軼i do dzieci, rodzic闚, ale i do ojczyzny. Przejmuj帷a i wyciskaj帷a 透y opowie嗆 o kobietach w czasie wojny. Trudna i pi瘯na. Polecam wszystkim!
Avatar u篡tkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-04-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017, Mam, Przeczytane w 2017,
uwielbiam czyta ksi捫ki o wojnie...a w szczeg鏊no軼i o bohaterach wojennych. A S這wik pokazuje nam 瞠 nie tylko m篹czy幡i potrafi walczy...kobiety r闚nie s bardzo odwa積e, tak jak Isabelle i jej siostra. Wspania豉 ksi捫ka :)
Avatar u篡tkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-03-25, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017, Mam,
Mo瞠 jakie pi耩 minut temu zamkn窸am ksi捫k. Musia豉m chwil och這n望. I teraz na gor帷o napisz kilka s堯w o niej. Historia opisana w ksi捫ce wprawi豉 mnie w smutek. B鏊 i cierpienie bohater闚 nie pozosta mi oboj皻ny. Od czasu do czasu musia豉m zamkn望 ksi捫k, by odpocz望 od niej, z豉pa oddech. Ale szybko ponownie j otwiera豉m. Musia豉m pozna zako鎍zenie. Wiedzia豉m, 瞠 b璠zie bolesne. Bo czy koniec wojny mo瞠 oby si bez b鏊u i cierpienia? My郵, 瞠 nie. Pierwsza cz窷 powie軼i min窸a mi szybko. Od pierwszych stron losy bohaterek mocno wci庵aj. A jej druga cz窷 nabra豉 jeszcze szybszego tempa i coraz wi璚ej wyciska豉 ze mnie emocji. Ju ostatnie kartki ci篹ko by這 mi czyta ze wzgl璠u na za透awione oczy. ㄋy sp造wa造 mi po policzkach. Odk豉dam ksi捫k na p馧k i d逝go o niej nie zapomn. Z ca陰 pewno軼i przerwa w czytaniu o drugiej wojnie 鈍iatowej dobrze mi zrobi. Do tego rozdzia逝 si璕n za jaki czas. O czym jest "S這wik"? To opowie嗆 o dw鏂h siostrach 篡j帷ych w czasie drugiej wojny 鈍iatowej. Isabelle i Vianne, to dwie r騜ne osobowo軼i. Vianne jest rozs康na, ma c鏎k i kochaj帷ego m篹a. Gdy wybucha wojna zostaje sama z c鏎k w domu i od tej pory wszystko co robi jest walk o przetrwanie. Dla Sophie jest w stanie zrobi wszystko. Czasem musi podejmowa nawet dramatyczne decyzje. Isabelle od najm這dszych lat by豉 buntowniczk, nigdzie nie mog豉 si odnale潭. Kiedy do Francji wkroczy豉 armia niemiecka dziewczyna do陰czy豉 do ruchu oporu. W tym czasie wykaza豉 si wielk odwag i pomog豉 wielu ludziom, nara瘸j帷 przy tym swoje 篡cie. Autorka o kobietach drugiej wojny 鈍iatowej nie zapomnia豉. Napisa豉 o ich bohaterstwie i o tym jak wielk rol odegra造 w tym czasie. Opinia pochodzi z mojego bloga: http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar u篡tkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Po篡czone, wyzwanie 2016- 12 ksi捫ek,
Ksi捫ka zas逝guj帷a na miano Ksi捫ki Roku 2016. Przepi瘯na opowie嗆 o zwyk造ch ludziach, kt鏎ych 篡cie zmienia si diametralnie gdy rozpoczyna si wojna. My poznajemy histori si鏀tr, kt鏎e prowadz帷 zupe軟ie odmienny tryb 篡cia b璠 zmuszone do wybor闚, a decyzje raz podj皻e b璠 nieodwracalne. Isabelle- m這da buntowniczka, nie godzi si na pokorne schylenie g這wy przed wrogiem, chc walczy z nim na ka盥y z mo磧iwych sposob闚. Vianne- starsza z si鏀tr, po tym jak zmobilizowano jej m篹a do wojska, chce tylko przetrwa wojn i ochroni swoj rodzin. Ka盥ej z nich przyjedzie stan望 przed wyborami, kt鏎ych ka盥a wola豉by unikn望. Isabelle wybiera walk z okupantem, Vianne my郵i tylko o tym jak przetrwa, nie nara瘸j帷 siebie i c鏎ki. Jednak i ona w ko鎍u z nara瞠niem 篡cia b璠zie ratowa 篡cie innych. Przepi瘯na opowie嗆 o sile kobiet, ich woli walki i ch璚i przetrwania. Przede wszystkim to opowie嗆 o odwadze zwyk造ch ludzi, o dzia豉niach jakie s w stanie podj望 by ratowa swoje 篡cie, 篡cie bliskich, ale i obcych ludzi. Autorka w genialny spos鏏 ukazuje trudne relacje rodzinne oraz to jak relacje z innymi wp造waj na nasze decyzje. Wiele w徠k闚 poruszonych w powie軼i jest uniwersalnych i w nich mo瞠my doszukiwa si swoich decyzji, dlatego powie嗆, cho osadzona w realiach okupowanej Francji, ma wymiar ponadczasowy. Trudno opisa jaki 豉dunek emocjonalny niesie ze sob ta powie嗆, jak mnogo嗆 w徠k闚 i problem闚 porusza. Przy tym jest napisana w prosty i przyst瘼ny spos鏏. Wci庵a, poch豉nia i nie pozostawia czytelnika oboj皻nym. Jest w niej wszystko: wojna, mi這嗆, rodzina, romans, walka o przetrwanie, trudne wybory, 鄉ier. Uwa瘸m, 瞠 ka盥y powinien j przeczyta bo 瘸dna opinia nie odda tego czym jest ta ksi捫ka w rzeczywisto軼i. Polecam, polecam, polecam!!!
Avatar u篡tkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-01-26, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 2017,
Przepi瘯na opowie嗆 o dw鏂h siostrach, kt鏎e podczas drugiej wojny 鈍iatowej wykaza造 si wielkim bohaterstwie, ratuj帷 篡cie innych. Ka盥a z nich robi豉 to inaczej. M這dsza Isabelle z entuzjazmem, szale鎍z brawur, odwag przeprowadza豉 angielskich pilot闚, str帷onych nad Francj, przez Pireneje do ambasady brytyjskiej w San Sebastian. Starsza Vianne, pr鏏uj帷 przetrwa na prowincji, ze swoj c鏎k, ratowa豉 篡dowskie dzieci. Ka盥a z nich maj帷 inne priorytety, inne zapatrywania na tocz帷e si 篡cie, okaza豉 si bohaterk. 安ietna ksi捫ka.
Avatar u篡tkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2017-01-22, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,
Druga wojna 鈍iatowa to czas historyczny, kt鏎y najbardziej mnie interesuje, ciekawi, a ponadto chyba o nim wiem najwi璚ej. Wci捫 dobrze pami皻am te straszliwe opowie軼i, kt鏎e by造 przedstawiane przez rodzin zmar造ch na r騜nych uroczysto軼iach, m闚i帷e o tym, co wtedy si dzia這 w Polsce. Jednak akcja ksi捫ki rozgrywa si we Francji, a w tym tak瞠 w Pary簑, o kt鏎ej zas鏏 wiedzy mam ju mniejszy, dlatego poznanie tego kraju od tej strony, by這 niezwykle interesuj帷ym prze篡ciem. Ksi捫ka pokazuje Nam, 瞠 po obu walcz帷ych stronach s dobrzy i 幢i ludzie, 瞠 rodzina jest najwa積iejsza oraz to, jak du篡 wp造w maj podj皻e decyzje na Nasze 篡cie. Dwie g堯wne bohaterki - starsza Vianne i m這dsza Isabelle - s siostrami, ale poza tym faktem, nic ich nie 陰czy. W zasadzie dzieli ich wszystko: wiek, miejsce zamieszkania, postawa oraz przyj皻e warto軼i. Na ukszta速owanie ich 篡cia du篡 wp造w mia這 porzucenie przez ojca. Isabelle pragnie walczy o Francj, za Vianne chce po prostu prze篡. Te dwie przyj皻e odmienne postawy przez tak bliskie osoby pokazuj, 瞠 pomi璠zy nimi, stosunki s bardzo napi皻e i skomplikowane. Ten zabieg nadaje ksi捫ce szczeg鏊nego znaczenia, poniewa mo瞠my zobaczy wojn z r騜nych perspektyw. Dzi瘯i temu dowiadujemy si po raz kolejny o tym, jak silna jest mi這嗆 i co mo瞠 wydarzy si przez to uczucie. Za wojna 豉mie i zmienia ka盥ego cz這wieka. Fabu豉 w "S這wiku" jest zaskakuj帷a i nieprzewidywalna, w jednej chwili wszystko mo瞠 si zmieni, jak to na wojnie. Zaczyna si niegro幡ie, a ko鎍zy si, no c騜, nie w ka盥ym przypadku dobrze. Pocz徠ek ksi捫ki jest bardzo ciekawy, gorzej posz這 mi ze 鈔odkiem, gdy wtedy du穎 si dzieje i trzeba si bardziej skupi na czytaniu, koniec jednak jest troch smutny i poruszaj帷y. Mimo to ksi捫k czyta si szybko i cz瘰to bardzo lekko. S這wik to ciekawa i poruszaj帷a ksi捫ka, kt鏎a opowiada o losach pewnej rodziny podczas drugiej wojny 鈍iatowej we Francji. Niezwyk豉 historia podczas, kt鏎ej mo積a pozna francuskie spo貫cze雟two oraz pi瘯ny kraj, w tym burzliwym czasie. W ksi捫ce znajdujemy odmienne postawy, kt鏎e reprezentuj dwie siostry, a to, ile s w stanie po鈍i璚i, 鈍iadczy o tym, 瞠 tutaj znacz帷 rol odgrywa mi這嗆, kt鏎a jest lekiem na wszystko. Opowie嗆 obrazuje te, jak straszliwa jest wojna oraz to, jak si w niej odnale潭. Bardzo ch皻nie j polecam, a zw豉szcza na wieczory! Recenzja pochodzi z http://filizanka-ksiazkoholika.blogspot.com
Avatar u篡tkownika - Varo
Varo
Przeczytane:2016-11-02, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki w 2016 roku,

Witajcie! Znacie mnie nie od dzi i doskonale wiecie, 瞠 gustuj w fantasy, krymina豉ch i wszelkiej ma軼i biografiach. A co si stanie, kiedy dacie mi do r瘯i fikcj historyczn? Hmm… Z pocz徠ku by豉m ma這 przekonana, ale gdy Maciek podes豉 mi opis „S這wika” Kristin Hannah, mia豉m mocne postanowienie, 瞠 dam jej szans. Wszak II wojna 鈍iatowa to jeden z najciekawszych, zarówno dla mnie jak i mojego brata, okresów historycznych. P瘯aj帷a w szwach od podr璚zników biblioteczka w domu mojej mamy mówi sama za siebie. Ale do rzeczy – czy by豉m rozczarowana, a mo瞠 oczarowana? Zapraszam

Kristin Hannah urodzi豉 si w 1960r. w po逝dniowej Kalifornii w USA. Jest wielokrotnie nagradzan i bestsellerow ameryka雟k pisark, która zdoby豉 wiele nagród, m.in. Z這tego Serca, Maggie, i nagroda 1996 National Reader’s Choice. Hannah uko鎍zy豉 wydzia prawa w Waszyngtonie i prawo praktykowa豉 w Seattle, zanim sta豉 si pe軟ym pisarzem. Mieszka z m篹em i synem w Pacific Northwest.

Mi這嗆 pokazuje nam, kim chcemy by. Wojna pokazuje, kim jeste鄉y. 安iatowy bestseller ju w Polsce! Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczno軼i, w jakich przysz這 im dorasta, i do鈍iadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, ka盥a z nich rozpoczyna w豉sn niebezpieczn drog do przetrwania, mi這軼i i wolno軼i. Zbuntowana Isabelle do陰cza do ruchu oporu, nie zwa瘸j帷 na 鄉iertelne niebezpiecze雟two, jakie 軼i庵a na ca陰 rodzin. Opuszczona przez zmobilizowanego m篹a Vianne musi przyj望 do swego domu wroga. Cena za uratowanie w豉snego 篡cia i dzieci z czasem staje si dramatycznie wysoka… Inspirowana 篡ciorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowie嗆 o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyci豉 miliony czytelniczek na ca造m 鈍iecie.

Ok. Postawmy spraw jasno ju na pocz徠ku. „S這wik” to najlepsza powie嗆 w swojej kategorii, jak przeczyta豉m w tym roku. W ogólnej klasyfikacji najlepszych ksi捫ek 2016 roku… Co czuj, 瞠 nie幢e zamiesza na podium. Ca這嗆 jest i軼ie filmowa, mam wra瞠nie, 瞠 niemal napisana pod scenariusz. Czy nied逝go czeka nas ekranizacja? Z jeden strony czekam, z drugiej boje si, czy nie zatrze dobrego wra瞠nia, jakie zostawi豉 autorka. Zauwa篡豉m ostatnio, 瞠 II Wojna 安iatowa jest coraz cz窷ciej na j瞛ykach wspó販zesnej kultury. Cz瘰to wykorzystuje si j jako temat filmów – czy to gówny, czy przemykaj帷y w tle. O grach komputerowych nie wspominaj帷. Autorzy ksi捫ek szukaj 鈍iadectw ludzi 篡j帷ych w tych czasach i inspiruj si nimi. Wydaje mi si, 瞠 przez to, 瞠 niewiele zosta這 takich osób, ludzie zacz瘭i odczuwa presj tykaj帷ego zegara. Je郵i nie spisz tych do鈍iadcze – przemin. Nie inaczej zrobi豉 Kristin Hannah, opieraj帷 fikcj o histori Andrée de Jongh, dziewi皻nastoletniej belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomaga豉 przy organizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Co do samej tre軼i – nie wyobra瘸m sobie, 瞠by mo積a by這 zrobi co lepiej. Dwie siostry Vianne i Isabelle dzieli niemal wszystko – wiek, styl 篡cia, motywacja i marzenia. Jedna to stateczna matka i 穎na, druga – wiecznie w璠ruj帷a zbuntowana nastolatka. Zderzenie ich 鈍iatów mo瞠 przynie嗆 niez造 huragan. Przedstawiona w powie軼i Francja w czasach II wojny 鈍iatowej zachwyca realizmem. Brutalnie realistyczna i cudownie pi瘯na. Niesie ze sob zarówno dramatyczne wydarzenia, jak i bardzo du穎 wzruszenia. My郵, 瞠 has這 „Mi這嗆 pokazuje nam, kim chcemy by. Wojna pokazuje, kim jeste鄉y.” idealnie opisuje, czego mo瞠my si spodziewa w trakcie lektury.

Przepi瘯na i wzruszaj帷a powie嗆 o bohaterstwie kobiet w czasie II wojny 鈍iatowej. Je郵i mo積a powiedzie, 瞠 ksi捫ka wojenna jest pi瘯na, to w豉郾ie tak ksi捫k jest w豉郾ie „S這wik” Kristin Hannah.

Ocena: 10/10

„Na 軼ianie wisia這 przekrzywione, p瘯ni皻e lustro. Odbicie jej twarzy by這 przez to zniekszta販one, jedna po這wa znajdowa豉 si ni瞠j ni druga.

– Jak mo瞠sz si ba? – zapyta豉 swoje odbicie. Sforsowa豉 w zamieci prze喚cz w Pirenejach, przekroczy豉 wartkie wody rzeki Bidasoa pod nosem hiszpa雟kich stra積ików, pewnego razu poprosi豉 gestapowca, 瞠by pomóg jej przenie嗆 przez granic walizk pe軟 fa連zywych papierów, poniewa „pan jest taki silny, a ja taka zm璚zona podró膨”, ale nigdy nie czu豉 si tak zdenerwowana jak teraz. Nagle si dowiedzia豉, 瞠 kobieta mo瞠 jednym wyborem zmieni ca貫 swe 篡cie i wyrwa z korzeniami dotychczasow egzystencj.

Westchn窸a ci篹ko, owin窸a si wystrz瘼ionym r璚znikiem i wysz豉 z 豉zienki. Przystan窸a na moment przed drzwiami, 瞠by uspokoi bicie serca – nadaremnie – po czym je otworzy豉.”

Avatar u篡tkownika - Viktoriaaa
Viktoriaaa
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
Wielokrotnie w trakcie lektury "S這wika" mia豉m 透y w oczach... Kristin Hannah stworzy豉 rewelacyjn opowie嗆 o bohaterskich kobietach i podejmowanych przez nie trudnych wyborach.
Avatar u篡tkownika - krystynar
krystynar
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
Cudowna opowie嗆 o mi這軼i, wojnie i trudnych wyborach. "S這wik" to powie嗆 wzruszaj帷a i pouczaj帷a - przypomina nam o koszmarze II wojny 鈍iatowej, ukazuje skomplikowan relacj dw鏂h si鏀tr i ich odmienne sposoby na 篡cie w zgodzie z w豉snym sumieniem.
Avatar u篡tkownika - staszekr
staszekr
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Wzruszaj帷a historia i do tego naprawd dobrze napisana.
Avatar u篡tkownika - kingaz86

Inne ksi捫ki autora
Cudowna moc mi這軼i
Kristin Hannah0
Ok豉dka ksi您ki - Cudowna moc mi這軼i

Mikaela, pi瘯na 穎na doktora Liama Campbella, matka dwojga dzieci, zapada w 酥i帷zk na skutek urazu g這wy doznanego podczas jazdy konnej. Lekarze nie...

Zdarzy這 si nad jeziorem Mystic
Kristin Hannah0
Ok豉dka ksi您ki - Zdarzy這 si nad jeziorem Mystic

Blake Colwater, wzi皻y adwokat z Los Angeles, wyznaje swojej wieloletniej 穎nie Annie, 瞠 zakocha si w innej kobiecie. Zrozpaczona Annie wyje盥瘸 do...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

[...] mi這嗆 pokazuje nam, kim chcemy by, wojna za - kim jeste鄉y.

Wi璚ej

Wykuta w ogniu przyja潯 jest równie cenna jak 瞠lazo.

Wi璚ej
Wi璚ej cytat闚 z tej ksi捫ki
Recenzje miesi帷a
Kult