Słowik

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-10-12
ISBN: 978-83-8031-371-2

Słowik przedstawia nam historie dwóch sióstr: Isabelle oraz Vianne. Poznajemy losy bohaterek, którym przyszło żyć podczas najazdu Niemiec na Francję w 1940 roku. Każda z bohaterek różni się od siebie pod wieloma względami. Czy to wiekiem, czy okolicznościami, w których dorastały.

Każda z sióstr rusza we własną drogę, podczas której będą zmuszone walczyć o przetrwanie ku wolności, miłości oraz uczuciom. Pierwsza z sióstr – Isabelle, buntuje się obecnej teraźniejszości i dołącza do ruchu oporu. Nie zważywszy na niebezpieczeństwa, jakie ściąga na rodzinę, Isabelle ma zamiar walczyć. Z kolei druga siostra – Vianne, obiera całkiem inną drogę. Opuszczona przez męża, zostaje zmuszona przyjąć do swojego domu wroga. Stara się zapewnić bezpieczeństwo rodzinie, w nieco inny sposób. Cena potrafi być niezwykle wysoka, jednak czego się nie robi dla rodziny?

Książkę napisała Kristin Hannah, zainspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu – Andree de Jongh. Nie można przejść obojętnie obok tej historii. Wskazuje na to choćby wiele zachwyconych osób, z całego świata.

Kup książkę Słowik

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-05-01, Przeczytałam,
Słowik od wielu miesięcy ma status bestsellera. I choć od premiery minęło sporo czasu mierzonego prawami rynkowymi, książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zasadne wydaje się w jej przypadku postawienie pytania o to, co sprawia, że tekst poświęcony II wojnie światowej - tematyce wszak wielokrotnie opracowanej i „przepracowanej" - zyskuje tak wielkie grono czytelników. Czy jest to ukazanie wojny oczami kobiet – jednostek słabszych, delikatniejszych, zepchniętych podczas walk (z niewielkimi wyjątkami) na dalszy plan? A może świeże spojrzenie na to, co wojna czyni z człowiekiem i jego psychiką? Czy - wreszcie - kluczowy wpływ na popularność tej książki miała próba ukazania najeźdźców jako takich samych ludzi jak mieszkańcy okupowanych krajów – słabych, lękających się o własne życie, stąd - wykonujących rozkazy wyższych rangą? Przyczyn popularności powieści Kristin Hannah może być wiele, pewnym zaś jest, że to książka sprawna literacko i warsztatowo, a przez to niosąca przyjemność lektury, mimo niełatwego tematu wiodącego. Słowik – Isabelle Rossignol – to młoda, niezwykle atrakcyjna kobieta, która w obliczu wojny nie mogła i nie chciała pozostać bierna. Mimo oporu ze strony rodziny i ustawicznych prób przekonania jej, że obowiązkiem kobiety jest cierpliwie czekać i że jej chęć niesienia pomocy może wręcz zaszkodzić innym, postanowiła włączyć się do ruchu oporu. W tajemnicy ...

Opinie o książce - Słowik

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2018-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

To chyba najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku. Inspirowa życiorysem bojowniczki ruchu oporu, opowieść nie tylko o wojnie i walce, ale także o rodzinie, sile, odwadze, determinacji, poświęceniu i miłości (nie tylko tej kobiety i mężczyzny). Polecam! Polecam! Polecam!

Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2017-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek w 2017,

Niesamowita historia o miłości, poświęceniu, młodzięczej gorącej krwi. Isabelle pokazała, że nie tylko mężczyźni potrafią wykazywać się męstwem.  Słowik ratujący lotników, Vianne narażająca swoje życie dla żydowskich dzieci... Silne kobiety, które nie dały się zastraszyć bombom, niemieckim oprawcom, demonom wojny.  To również opowieść o trudnych decyzjach, przebaczeniu i poświęceniu. Trudny czas wojny zweryfikował jak naprawdę się można zachować w obliczu tak niespokojnego czasu i ile można zaryzykować działając zgodnie z własnym sercem. Serce, które w tej książce jest niesamowicie istotne. To nie tylko opowieść o wojnie, to także opowieść o rodzinie i o tym, co w niej powinno być na pierwszym miejscu. A czy to więzy krwi determinują tworzenie rodziny? Nie. To poczucie wspólnoty i dzielenie się miłością sprawia, że widzimy w kimś genetycznie obcym nasze własne dziecko, czy brata... Piękna historia, polecam.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Dołączam się o wszechobecnych zachwytów nad tą powieścią. Znakomita, wzruszająca historia o miłości w czasie wojny, miłości do dzieci, rodziców, ale i do ojczyzny. Przejmująca i wyciskająca łzy opowieść o kobietach w czasie wojny. Trudna i piękna. Polecam wszystkim!
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane w 2017,
uwielbiam czytać książki o wojnie...a w szczególności o bohaterach wojennych. A Słowik pokazuje nam że nie tylko mężczyźni potrafią walczyć...kobiety również są bardzo odważne, tak jak Isabelle i jej siostra. Wspaniała książka :)
Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Może jakieś pięć minut temu zamknęłam książkę. Musiałam chwilę ochłonąć. I teraz na gorąco napiszę kilka słów o niej. Historia opisana w książce wprawiła mnie w smutek. Ból i cierpienie bohaterów nie pozostał mi obojętny. Od czasu do czasu musiałam zamknąć książkę, by odpocząć od niej, złapać oddech. Ale szybko ponownie ją otwierałam. Musiałam poznać zakończenie. Wiedziałam, że będzie bolesne. Bo czy koniec wojny może obyć się bez bólu i cierpienia? Myślę, że nie. Pierwsza część powieści minęła mi szybko. Od pierwszych stron losy bohaterek mocno wciągają. A jej druga część nabrała jeszcze szybszego tempa i coraz więcej wyciskała ze mnie emocji. Już ostatnie kartki ciężko było mi czytać ze względu na załzawione oczy. Łzy spływały mi po policzkach. Odkładam książkę na półkę i długo o niej nie zapomnę. Z całą pewnością przerwa w czytaniu o drugiej wojnie światowej dobrze mi zrobi. Do tego rozdziału sięgnę za jakiś czas. O czym jest "Słowik"? To opowieść o dwóch siostrach żyjących w czasie drugiej wojny światowej. Isabelle i Vianne, to dwie różne osobowości. Vianne jest rozsądna, ma córkę i kochającego męża. Gdy wybucha wojna zostaje sama z córką w domu i od tej pory wszystko co robi jest walką o przetrwanie. Dla Sophie jest w stanie zrobić wszystko. Czasem musi podejmować nawet dramatyczne decyzje. Isabelle od najmłodszych lat była buntowniczką, nigdzie nie mogła się odnaleźć. Kiedy do Francji wkroczyła armia niemiecka dziewczyna dołączyła do ruchu oporu. W tym czasie wykazała się wielką odwagą i pomogła wielu ludziom, narażając przy tym swoje życie. Autorka o kobietach drugiej wojny światowej nie zapomniała. Napisała o ich bohaterstwie i o tym jak wielką rolę odegrały w tym czasie. Opinia pochodzi z mojego bloga: http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Pożyczone, wyzwanie 2016- 12 książek,
Książka zasługująca na miano Książki Roku 2016. Przepiękna opowieść o zwykłych ludziach, których życie zmienia się diametralnie gdy rozpoczyna się wojna. My poznajemy historię sióstr, które prowadząc zupełnie odmienny tryb życia będą zmuszone do wyborów, a decyzje raz podjęte będą nieodwracalne. Isabelle- młoda buntowniczka, nie godzi się na pokorne schylenie głowy przed wrogiem, chcę walczyć z nim na każdy z możliwych sposobów. Vianne- starsza z sióstr, po tym jak zmobilizowano jej męża do wojska, chce tylko przetrwać wojnę i ochronić swoją rodzinę. Każdej z nich przyjedzie stanąć przed wyborami, których każda wolałaby uniknąć. Isabelle wybiera walkę z okupantem, Vianne myśli tylko o tym jak przetrwać, nie narażając siebie i córki. Jednak i ona w końcu z narażeniem życia będzie ratować życie innych. Przepiękna opowieść o sile kobiet, ich woli walki i chęci przetrwania. Przede wszystkim to opowieść o odwadze zwykłych ludzi, o działaniach jakie są w stanie podjąć by ratować swoje życie, życie bliskich, ale i obcych ludzi. Autorka w genialny sposób ukazuje trudne relacje rodzinne oraz to jak relacje z innymi wpływają na nasze decyzje. Wiele wątków poruszonych w powieści jest uniwersalnych i w nich możemy doszukiwać się swoich decyzji, dlatego powieść, choć osadzona w realiach okupowanej Francji, ma wymiar ponadczasowy. Trudno opisać jaki ładunek emocjonalny niesie ze sobą ta powieść, jaką mnogość wątków i problemów porusza. Przy tym jest napisana w prosty i przystępny sposób. Wciąga, pochłania i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Jest w niej wszystko: wojna, miłość, rodzina, romans, walka o przetrwanie, trudne wybory, śmierć. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać bo żadna opinia nie odda tego czym jest ta książka w rzeczywistości. Polecam, polecam, polecam!!!
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017,
Przepiękna opowieść o dwóch siostrach, które podczas drugiej wojny światowej wykazały się wielkim bohaterstwie, ratując życie innych. Każda z nich robiła to inaczej. Młodsza Isabelle z entuzjazmem, szaleńczą brawurą, odwagą przeprowadzała angielskich pilotów, strąconych nad Francją, przez Pireneje do ambasady brytyjskiej w San Sebastian. Starsza Vianne, próbując przetrwać na prowincji, ze swoją córką, ratowała żydowskie dzieci. Każda z nich mając inne priorytety, inne zapatrywania na toczące się życie, okazała się bohaterką. Świetna książka.
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2017-01-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Druga wojna światowa to czas historyczny, który najbardziej mnie interesuje, ciekawi, a ponadto chyba o nim wiem najwięcej. Wciąż dobrze pamiętam te straszliwe opowieści, które były przedstawiane przez rodzinę zmarłych na różnych uroczystościach, mówiące o tym, co wtedy się działo w Polsce. Jednak akcja książki rozgrywa się we Francji, a w tym także w Paryżu, o której zasób wiedzy mam już mniejszy, dlatego poznanie tego kraju od tej strony, było niezwykle interesującym przeżyciem. Książka pokazuje Nam, że po obu walczących stronach są dobrzy i źli ludzie, że rodzina jest najważniejsza oraz to, jak duży wpływ mają podjęte decyzje na Nasze życie. Dwie główne bohaterki - starsza Vianne i młodsza Isabelle - są siostrami, ale poza tym faktem, nic ich nie łączy. W zasadzie dzieli ich wszystko: wiek, miejsce zamieszkania, postawa oraz przyjęte wartości. Na ukształtowanie ich życia duży wpływ miało porzucenie przez ojca. Isabelle pragnie walczyć o Francję, zaś Vianne chce po prostu przeżyć. Te dwie przyjęte odmienne postawy przez tak bliskie osoby pokazują, że pomiędzy nimi, stosunki są bardzo napięte i skomplikowane. Ten zabieg nadaje książce szczególnego znaczenia, ponieważ możemy zobaczyć wojnę z różnych perspektyw. Dzięki temu dowiadujemy się po raz kolejny o tym, jak silna jest miłość i co może wydarzyć się przez to uczucie. Zaś wojna łamie i zmienia każdego człowieka. Fabuła w "Słowiku" jest zaskakująca i nieprzewidywalna, w jednej chwili wszystko może się zmienić, jak to na wojnie. Zaczyna się niegroźnie, a kończy się, no cóż, nie w każdym przypadku dobrze. Początek książki jest bardzo ciekawy, gorzej poszło mi ze środkiem, gdyż wtedy dużo się dzieje i trzeba się bardziej skupić na czytaniu, koniec jednak jest trochę smutny i poruszający. Mimo to książkę czyta się szybko i często bardzo lekko. Słowik to ciekawa i poruszająca książka, która opowiada o losach pewnej rodziny podczas drugiej wojny światowej we Francji. Niezwykła historia podczas, której można poznać francuskie społeczeństwo oraz piękny kraj, w tym burzliwym czasie. W książce znajdujemy odmienne postawy, które reprezentują dwie siostry, a to, ile są w stanie poświęcić, świadczy o tym, że tutaj znaczącą rolę odgrywa miłość, która jest lekiem na wszystko. Opowieść obrazuje też, jak straszliwa jest wojna oraz to, jak się w niej odnaleźć. Bardzo chętnie ją polecam, a zwłaszcza na wieczory! Recenzja pochodzi z http://filizanka-ksiazkoholika.blogspot.com
Avatar użytkownika - Varo
Varo
Przeczytane:2016-11-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2016 roku,

Witajcie! Znacie mnie nie od dziś i doskonale wiecie, że gustuję w fantasy, kryminałach i wszelkiej maści biografiach. A co się stanie, kiedy dacie mi do ręki fikcję historyczną? Hmm… Z początku byłam mało przekonana, ale gdy Maciek podesłał mi opis „Słowika” Kristin Hannah, miałam mocne postanowienie, że dam jej szansę. Wszak II wojna światowa to jeden z najciekawszych, zarówno dla mnie jak i mojego brata, okresów historycznych. Pękająca w szwach od podręczników biblioteczka w domu mojej mamy mówi sama za siebie. Ale do rzeczy – czy byłam rozczarowana, a może oczarowana? Zapraszam

Kristin Hannah urodziła się w 1960r. w południowej Kalifornii w USA. Jest wielokrotnie nagradzaną i bestsellerową amerykańską pisarką, która zdobyła wiele nagród, m.in. Złotego Serca, Maggie, i nagroda 1996 National Reader’s Choice. Hannah ukończyła wydział prawa w Waszyngtonie i prawo praktykowała w Seattle, zanim stała się pełnym pisarzem. Mieszka z mężem i synem w Pacific Northwest.

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy. Światowy bestseller już w Polsce! Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka… Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

Ok. Postawmy sprawę jasno już na początku. „Słowik” to najlepsza powieść w swojej kategorii, jaką przeczytałam w tym roku. W ogólnej klasyfikacji najlepszych książek 2016 roku… Coś czuję, że nieźle zamiesza na podium. Całość jest iście filmowa, mam wrażenie, że niemal napisana pod scenariusz. Czy niedługo czeka nas ekranizacja? Z jeden strony czekam, z drugiej boje się, czy nie zatrze dobrego wrażenia, jakie zostawiła autorka. Zauważyłam ostatnio, że II Wojna Światowa jest coraz częściej na językach współczesnej kultury. Często wykorzystuje się ją jako temat filmów – czy to główny, czy przemykający w tle. O grach komputerowych nie wspominając. Autorzy książek szukają świadectw ludzi żyjących w tych czasach i inspirują się nimi. Wydaje mi się, że przez to, że niewiele zostało takich osób, ludzie zaczęli odczuwać presję tykającego zegara. Jeśli nie spiszą tych doświadczeń – przeminą. Nie inaczej zrobiła Kristin Hannah, opierając fikcję o historię Andrée de Jongh, dziewiętnastoletniej belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała przy organizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Co do samej treści – nie wyobrażam sobie, żeby można było zrobić coś lepiej. Dwie siostry Vianne i Isabelle dzieli niemal wszystko – wiek, styl życia, motywacja i marzenia. Jedna to stateczna matka i żona, druga – wiecznie wędrująca zbuntowana nastolatka. Zderzenie ich światów może przynieść niezły huragan. Przedstawiona w powieści Francja w czasach II wojny światowej zachwyca realizmem. Brutalnie realistyczna i cudownie piękna. Niesie ze sobą zarówno dramatyczne wydarzenia, jak i bardzo dużo wzruszenia. Myślę, że hasło „Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy.” idealnie opisuje, czego możemy się spodziewać w trakcie lektury.

Przepiękna i wzruszająca powieść o bohaterstwie kobiet w czasie II wojny światowej. Jeśli można powiedzieć, że książka wojenna jest piękna, to właśnie taką książką jest właśnie „Słowik” Kristin Hannah.

Ocena: 10/10

„Na ścianie wisiało przekrzywione, pęknięte lustro. Odbicie jej twarzy było przez to zniekształcone, jedna połowa znajdowała się niżej niż druga.

– Jak możesz się bać? – zapytała swoje odbicie. Sforsowała w zamieci przełęcz w Pirenejach, przekroczyła wartkie wody rzeki Bidasoa pod nosem hiszpańskich strażników, pewnego razu poprosiła gestapowca, żeby pomógł jej przenieść przez granicę walizkę pełną fałszywych papierów, ponieważ „pan jest taki silny, a ja taka zmęczona podróżą”, ale nigdy nie czuła się tak zdenerwowana jak teraz. Nagle się dowiedziała, że kobieta może jednym wyborem zmienić całe swe życie i wyrwać z korzeniami dotychczasową egzystencję.

Westchnęła ciężko, owinęła się wystrzępionym ręcznikiem i wyszła z łazienki. Przystanęła na moment przed drzwiami, żeby uspokoić bicie serca – nadaremnie – po czym je otworzyła.”

Avatar użytkownika - Viktoriaaa
Viktoriaaa
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wielokrotnie w trakcie lektury "Słowika" miałam łzy w oczach... Kristin Hannah stworzyła rewelacyjną opowieść o bohaterskich kobietach i podejmowanych przez nie trudnych wyborach.
Avatar użytkownika - krystynar
krystynar
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cudowna opowieść o miłości, wojnie i trudnych wyborach. "Słowik" to powieść wzruszająca i pouczająca - przypomina nam o koszmarze II wojny światowej, ukazuje skomplikowaną relację dwóch sióstr i ich odmienne sposoby na życie w zgodzie z własnym sumieniem.
Avatar użytkownika - staszekr
staszekr
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wzruszająca historia i do tego naprawdę dobrze napisana.
Avatar użytkownika - Saucy
Saucy
Przeczytane:2020-04-06, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Historia Francji w czasie II wojny światowej. Książka opowiada losy dwóch sióstr, których można powiedzieć życie nie oszczędzało. Poznajemy ich dzieciństwo we wspomnieniach, które na pewno wybiło w nich wielkie piętno. Starsza z sióstr można powiedziać jest stateczna, zakłada rodzinę i uważa, że za wszelką cenę powinna zagwarntować bezpieczeństwo właśnie swojej córce. Młodsza z nich jest porywcza i buntownicza. Pobyt w wielu szkołach z internatem sprawił, że ciągle poszukuje miłości, akceptacji i swojego miejsca na ziemi.W czasie wojny jedna z nich zostaje w swoim domu na wsi zapewniając o ile to możliwe w miarę normalne dzieciństwo dla córki, zaś druga nie mogąc patrzeć na zmiany w kraju spowodowane przez Niemców angażuje się w działalność ruchu oporu. W gruncie rzeczy obie, pomimo, że tak różnie prowadzą swoje życie, zostają bohaterkami i dzięki nim wiele osób przeżywa wojnę.

Jest to świetnie napisana książka, dobrze się ją czyta.

Avatar użytkownika - mariasze
mariasze
Przeczytane:2020-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-03-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' Słowik '' to trzecia powieść Kristin Hannah jaką przeczytałam i przyznaję że mam z tą historią pewien problem, chociaż właściwie chyba powinnam powiedzieć że to nie z historią jest problem tylko ze mną w jej kontekście. Cóż można napisać o treści skoro wszystko już chyba zostało napisane. Mnóstwo czytelników, wysokie a nawet bardzo wysokie oceny i opinie pełne ochów , achów, wzruszeń i łez. Nastawiłam się więc na prawdziwą czytelniczą ucztę. Ale ja jak zawsze (no, prawie zawsze) muszę mieć inaczej.

Mamy oto dwie siostry, obie z trudnym dzieciństwem , przedwczesna śmierć matki ,ojciec który po wojnie powrócił bardzo odmieniony, potem odrzucenie przez tego ojca. Każda z dziewcząt radzi sobie z życiem inaczej. Starsza, Vianne szybko wychodzi za mąż i jest szczęśliwą żoną, a następnie (po pewnych perturbacjach) zostaje matką. Młodsza Isabelle, krnąbrna i nieposłuszna sprawia same kłopoty, wyrzucana z kolejnych szkół i internatów, lub po ucieczkach z nich, uchodzi za bezmyślną małolatę której w głowie tylko sprawianie problemów innym się mieści. W końcu nastaje wojna, Francję zajmują naziści. Do domu Vianne zostaje dokwaterowany oficer Wehrmachtu. Tego dla Isabelle jest za dużo, postanawia dostać się do Ruchu Oporu. I dostaje się, wprawdzie w bardzo dziwny i mało przekonujący dla mnie sposób, ale trafia tam gdzie chciała i zostaje Słowikiem , czyli kurierem który przez Pireneje przeprowadza angielskich lotników zestrzelonych nad Francją. Właśnie teraz pojawia się mój problem . Nie wiem z czego on wynika i dlaczego tak się dzieje, może to obecna sytuacja w naszym kraju i na świecie sprawia taką, a nie inną moją reakcję, może to nie był dobry czas akurat na książkę o takiej tematyce, a może, że zacytuję tutaj czytelniczkę o nicku '' czytam-więc-jestem '' z LC

'' Nie jest to żadne arcydzieło literackie ( czyli co ? Zła ? Nie. ) Nie jest to również literacka szmira ( czyli co ? Świetna ? Nie. ). Taki średniak. ''

No właśnie, dla mnie to też taki średniak , pewne rzeczy są trochę mało wiarygodne, cała książka ckliwa i mająca ambicje wyciskać łzy, zakończenie , w mojej ocenie, mocno wycukrzone (jak ja tego nie lubię!) Ale najwięcej '' kłopotu '' sprawili mi ci angielscy lotnicy . Ilekroć czytałam słowa '' angielscy lotnicy '' w kontekście treści tej książki , moja jakże niepokorna wyobraźnia momentalnie podsadzała mi pod oczy obszarpanych wąsatych facetów z '' naszyjnikami '' z cebuli , rodem z filmu '' Allo Allo '', i zamiast emocjonować się czy kolejny raz Słowikowi się uda ich przez te Pireneje...to ja chichocze jak najęta i nie mogę przestać, zwłaszcza jak jeszcze moja wyobraźnia podsunie mi usłużnie widmo Herr Flicka i Helgi w pantalonach w swastyki. Sitkom oglądałam naprawdę sporo lat temu, jednak powaga książki pani Hannah, nie potrafiła zniwelować czegoś o czym dawno nie myślałam, a co wypłynęło dzięki lekturze tej książki. Kto nie oglądał serialu, polecam . Jest tak przekombinowaną wojenną farsą, że aż przez to jest świetny :) Reasumując, książka pani Kristin Hannah zadziałała na mnie zupełnie odmiennie niż na tylu innych czytelników, ale zadziałała pozytywnie, bo to jest właśnie rodzaj humoru jakiego teraz , w ten trudny dla nas wszystkich czas inwazji koronawirusa, potrzebuję aby choć trochę się odstresować . Wszak wszyscy już pomału są całą sytuacją zmęczeni, a humor, na poprawienie nastroju doceniali też ci którzy faktycznie walczyli w Ruchu Oporu, przynajmniej w Polsce. '' Zakazane piosenki '' itd. A więc , kończąc tą moją opinię, polecam książkę '' Słowik '' i sitkom '' Allo Allo '', każdy ma swój próg i wrażliwości i humoru i prawo do własnych odczuć i opinii .

Avatar użytkownika - Dzoanaa
Dzoanaa
Przeczytane:2019-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Wyprawa
Kristin Hannah0
Okładka ksiązki - Wyprawa

Emmaline Hatter wie, czym jest nędza. Po śmierci ojca, niepoprawnego marzyciela, miała okazję poznać wszelkie jej przejawy. Nic więc dziwnego, że ma jeden...

Nocna droga
Kristin Hannah0
Okładka ksiązki - Nocna droga

Życie każdej matki składa się z trudnych wyborów... Przez osiemnaście lat Jude Farraday stawiała potrzeby dzieci ponad własne i było warto: bliźniaki...

[...] miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś - kim jesteśmy.

Wykuta w ogniu przyjaźń jest równie cenna jak żelazo.

Więcej cytatów z tej książki
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś