Słowik

Stary kufer schowany na strychu przez dziesiątki lat ukrywa rodzinne pamiątki i tajemnice. Zaproszenie do Paryża na obchody pięćdziesiątej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej wywołuje natłok bolesnych i dramatycznych wspomnień.

Gdy umiera matka Isabelle i Vianne, ojciec oddaje dziewczynki pod opiekę obcej kobiety. Mężczyznę dręczą koszmary Wielkiej Wojny i nie jest w stanie zająć się swoimi córkami.

Vianne, najstarsza z sióstr godzi się z odrzuceniem przez ojca. Znajduje przyjaciółkę i ukochanego, z którym szybko zakłada rodzinę. Nie stara się o utrwalenie więzów z młodszą o dziesięć lat siostrą.

Isabelle odtrącona przez ojca i zapomniana przez siostrę, buntuje się przeciwko wszelkim zasadom. Pyskata, nieposłuszna jest regularnie wyrzucana z kolejnych szkół z internatem. Nieświadomie wciąż prosi o uwagę i miłość najbliższych.

Życie kobiet diametralnie zmienia się wraz z wybuchem II Wojny Światowej.

Vianne zostaje sama z córką, gdy męża mobilizuje armia. Marzy tylko o przetrwaniu wojny i szybkim powrocie męża. Tymczasem w jej domu zostaje zakwaterowany niemiecki oficer. Bohaterka musi zmierzyć się ze swoimi słabościami. Los poddaje ją wielu próbom, a ona sama nie jest jeszcze świadoma do jakich czynów jest zdolna i jaka drzemie w niej siła.

Isabelle natomiast ze swoim wybuchowym temperamentem gotowa jest do walki z wrogiem i nie zgadza się z kapitulacją Francji. Wstępuje do ruchu oporu, gdzie z narażeniem życia walczy z okupantem. Staje się wyjątkową bohaterką, która przewodzi przerzutowi alianckich lotników. W przeciwieństwie do siostry, jej wojna uświadamia, jaką jest krucha i jak łatwo ją złamać, mimo heroicznych czynów.

"Słowik" to opowieść o trudnych i skomplikowanych relacjach rodzinnych. Czy będzie jeszcze szansa na wyjaśnienie niedomówień?

Opowieść o wojnie, która zabiera młodość, spokój, bezpieczeństwo. Lektura pokazuje, jak wojna zmienia miłość, jak słowa "kocham cię" stają się pożegnaniem. Zwraca też uwagę, że nie wszystko jest czarne albo białe. Czy można usprawiedliwić morderstwo, czy po takim czynie można spojrzeć sobie w oczy? Do jakich poświęceń zdolny jest człowiek, gdy walczy o rodzinę?

To powieść o wybaczaniu, pojednaniu, żalu i determinacji. O wewnętrznej przemianie bohaterów w obliczu wojny.

Historia inspirowana jest życiem Andrée Eugénie Adrienne de Jongh, belgijskiej bohaterki, która pomagała przy przerzucie jeńców i tworzeniu siatki kontaktowej.

Autorka uświadamia nam, jaką rolę w czasie wojny odegrały kobiety. Zarówno te, które walczyły z najeźdźcą w podziemiu, jak i te, które walczyły o przetrwanie rodziny w swoich domach. Hannah przedstawia wojnę widzianą oczyma kobiety. Głód, zimno, choroby, śmierć, poniżenie, gwałt.

Poznajemy też historię Francji w czasie wojny. Pogrom Żydów, obozy koncentracyjne, ochrona dzieci żydowskich, kolaboranci, nowe oblicze sąsiadów, zdrada, walka w partyzantce. To sceny znane z naszej polskiej, wojennej rzeczywistości.

Wśród wielu książek, których kanwą powstania jest wojna, warto zwrócić uwagę na tę pozycję. Wielowątkowa, przejmująca powieść, która zmusza do refleksji, zapewnia całą gamę emocji. O tej książce nie da się zapomnieć.

"Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje nam, kim jesteśmy." Temat idealny na ekranizację.

Informacje dodatkowe o Słowik :

Dodał/a opinię: JolaJola

Tagi: Paryż wojna

Zobacz opinie o książce Słowik

Kup książkę Słowik

Jeśli miłość jest chorobą, to myślę, że jestem trochę chora.

Wykuta w ogniu przyjaźń jest równie cenna jak żelazo.

Szansa
Kristin Hannah0
Okładka ksiązki - Szansa

Nie każdy ma szansę wybrać sobie życie przez naciśnięcie guzika. Życie Tessy Gregory zamyka się w ścianach jej naukowego laboratorium. Dopiero na skutek...

Firefly Lane
Kristin Hannah0
Okładka ksiązki - Firefly Lane

Niespokojne lato 1974... Kate Mularkey pogodziła się ze swoim miejscem w łańcuchu pokarmowym społeczności ośmioklasowej szkoły. Nagle, ku jej zdumieniu...