Gdybym miała twoją twarz

Powieść "Gdybym miała twoją twarz" to historia pięciu kobiet, które walczą o każdy dzień. Gyuri, Miho, Ara , Sujin i Wonna to Koreanki zamieszkujące współczesny Seul. Już od dzieciństwa wiedzą, że będzie im w życiu ciężko. Pochodzą z biednych rodzin. Urodziły się kobietami więc nie mają równych praw w koreańskim społeczeństwie.

To opowieść mocna, realistyczna, dużo w niej smutku i niesprawiedliwości. Wiele kobiet wierzy, że tylko świetny wygląd może sprawić, że spełnią się ich marzenia. Staną się sławne, bogate lub dobrze wyjdą za mąż. Często zadłużają się, by móc zrobić sobie operację plastyczną i upodobnić do jakiejś gwiazdy popu. Liczą się z tym, że będą cierpieć, że mogą umrzeć podczas zabiegu, ale są zdesperowane i gotowe na wszystko. Zazdroszczą sobie nawzajem urody.

Mnie książka bardzo zaciekawiła i dała do myślenia. Mam wrażenie, że była trochę przerysowana. Znalazło się w niej wiele wątków dotyczących koreańskiej kultury, zasad panujących w społeczeństwie, aranżowanych małżeństw. Rola kobiet i mężczyzn jest z góry ustalona i bardzo trudno wyrwać się z tych schematów.

Dziewczyna z biednego domu, ma trudne życie. Śledziłam losy pięciu bohaterek i każdej z niej gorąco współczułam. Jednak pocieszające było to, że się przyjaźniły i wspierały. Przerażał mnie kult piękna, bo uroda kiedyś mija. Nigdy nie wyglądamy tak samo mając 20 lat, jak i 50. Również bardzo nie podobały mi się zachowania koreańskich mężczyzn, którzy często okłamywali swoje kobiety.

"Gdybym miała twoją twarz" to powieść prawdziwa, która wywarła na mnie duże wrażenie. My kobiety powinnyśmy wierzyć w siebie, swoją siłę i mądrość. Fajnie, gdybyśmy nie przeceniały swojego wyglądu i akceptowały go. A przede wszystkim nie przejmujmy się tym, co mówią i myślą o nas inni. Bądźmy sobą, żyjmy jak chcemy i spełniajmy swoje marzenia.

Informacje dodatkowe o Gdybym miała twoją twarz:

Wydawnictwo: Mova
Data wydania: 2021-07-14
Tytuł oryginału: If I Had Your Face
Dodał/a opinię: Damaczytasama

Tagi: Proza literacka bóg

Zobacz opinie o książce Gdybym miała twoją twarz

Kup książkę Gdybym miała twoją twarz