Gdziekolwiek jesteś

Jeśli lubicie wzruszające historie o miłości, która musi stawić czoła okrutnej wojennej rzeczywistości, to „Gdziekolwiek jesteś” Agnieszki Olejnik jest dla Was idealna. To drugi tom poruszającego cyklu „Jak dzikie gęsi” i czytajcie je chronologicznie, bo Autorka kontynuuje losy pięciorga bohaterów, którzy w nazistowskich Niemczech próbują przetrwać i nie stracić nadziei na lepsze jutro.

Katrin, Peter, Marlene, Anna i Rudolf to postaci, które zapadają w pamięć i budzą sympatię lub antypatię czytelnika. Każda z nich ma swoją historię, swoje marzenia i wybory. Niektóre z nich są tragiczne, inne odważne lub okrutne. Autorka nie oszczędza swoich bohaterów i stawia ich przed wieloma trudnymi sytuacjami i dylematami moralnymi. Pokazuje też, jak wisząca w powietrzu wojna wpływa na ludzką psychikę i charakter.

Wraz z bohaterami poznamy obóz w Dachau zarówno z zatrważającej perspektywy więźnia, jak i strażnika. Zmierzymy się z trudami samotnego macierzyństwa i brzemieniem, będącym konsekwencją pochopnych decyzji. W końcu staniemy przed wyborem pomiędzy oszustwem i szaleństwem a ucieczką i głodem.

Książka jest napisana prostym i płynnym, choć zarazem szalenie sugestywnym językiem, a Autorka potrafi poruszyć serca czytelników co sprawia, że powieść czyta się szybko przeżywając głęboko losy bohaterów. Autorka umiejętnie buduje napięcie i zaskakuje zwrotami akcji, ale przede wszystkim porusza emocje rosnącym dramatyzmem. Niektóre sceny wstrząsnęły mną, inne wzruszyły, a lepsze poznanie bohaterów wpłynęło na weryfikację moich opinii o nich.

To opowieść pokazująca siłę miłości, przyjaźni i wierności w czasach, gdy wszystko się wali. To także książka o uczuciu zakazanym, nie do końca uświadomionym, nienawiści i zemście, które mogą mieć niszczycielską siłę. A wystarczyłby jeden list, który dotarłby do adresata, by odmienić czyjeś losy.

Drugi tom pozostawia otwartych tak wiele fascynujących wątków, że trudno w spokoju oczekiwać na kolejny, ale liczę, że przyniesie on równie dużo odpowiedzi, a bezsilność i współczucie zastąpią radość i nadzieja.

Informacje dodatkowe o Gdziekolwiek jesteś:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-09-27
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Gdziekolwiek jesteś

Kup książkę Gdziekolwiek jesteś

Marzenia Amelii
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Marzenia Amelii

Wydawałoby się, że Amelia Rushwood ma wszystko - urodę, inteligencję, a także godziwy posag. Niestety, spada na nią straszliwy cios: jej narzeczony niespodziewanie...

Miłość z nutą imbiru
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Miłość z nutą imbiru

Zapach lasu i zimy, czegoś z dzieciństwa, czegoś dobrego, wypełniał każdy kąt. Czy magia świąt zdziała cuda i uda się naprawić zniszczone relacje? Ewa...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;