Giń

Z pewnością czytałam lepsze kryminały - i pod względem fabuły i opisów i dialogów i postaci, jednak nie było tak źle. Książka kupiona za całe 8zł, więc cudów się nie spodziewałam, ale miło mnie zaskoczyła. Modus Operandi zabójcy był bardzo ciekawy, a jeszcze bardziej interesująca była geneza (jak lubię to nazywać) powstania tego seryjnego mordercy. Dzieciak, który widział jak kochanka zabija ojca i po dosłownie kilku chwilach był świadkiem, jak uciekająca zabójczyni doprowadza do śmierci także i jego matki. W sumie dobra "motywacja", żeby stać się psychopatycznym facetem, który czerpie przyjemność z zabijania i podrzynania gardeł kobietom, które przypominają mu byłą kochankę ojca (to się chyba nazywa przeniesienie czy jakoś tak?). No i tym sposobem dociera do Lary, która cudem uniknęła śmierci i wraz z córką została objęta Programem Ochrony Świadków, wyjechała z Berlina i została Karoliną z Rugii. Końcówka trochę zrobiła mi wodę z mózgu - przez moment myślałam, że tak strasznie pomyliłam się, co do potencjalnego mordercy i już chciałam "pochwalić" pomysł autorki (w sumie dość niekonwencjonalny) na psychopatę, a tu po kilku stronach okazało się, że w pełni powinnam wierzyć swoim przeczuciom. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz - dlaczego Emma nie rozpoznała zabójcy? Nie wierzę w to, że nie widziała jego twarzy i że pomyliła osoby (bo przecież po śmierci potencjalnego mordercy nagle się uspokoiła, zaczęła mówić i polubiła Franka)... no cóż. Trochę ubogo, jeśli chodzi o krwawe opisy i szczegółowe postępowanie mordercy, ale to "tylko" kryminał, a nie jakaś krwawa jatka. Co nie zmienia faktu, że po opisie na okładce i zdaniu "Berliński Kuba Rozpruwacz rozpoczął swe łowy" spodziewałam się czegoś mocnego, zdecydowanie mocniejszego niż to co zawarła w książce autorka (może tutaj problem? Nie chcę dyskryminować, ale może gdyby Giń napisał mężczyzna, doczekałabym się większej ilości opisów miejsca zbrodni albo samego aktu zabójstwa?).

Informacje dodatkowe o Giń:

Wydawnictwo: Fabryka Słów