Gondolierka. La sonata di ferro.

Włochy to mój zdecydowanie ulubiony kraj, a Wenecja ma szczególne miejsce w moim sercu, zupełnie jak w sercu autorki książki "Gondolierka. La sonata di ferro", z której dowiedziałam się miliona ciekawych rzeczy na temat tego pięknego miasta!😍
Główna bohaterka to młoda Wenecjanka zafascynowana gondolami i wszystkim, co ich dotyczy. Jej rodzina od lat zajmuje się tworzeniem tych wyjątkowych łodzi, a ona sama ma plan zostać pierwszą w historii kobietą - gondolierką.
Czy jej się to uda? 😉

W międzyczasie poznajemy też jej najlepszego przyjaciela. Nieco tajemniczy Alastore to wrażliwy, ale i silny chłopak, z ogromnym talentem do tworzenia historycznych strojów oraz do pozowania w nich. Boryka się on jednak z pewnymi problemami, które mocno wpłyną nie tylko na niego samego, ale i wszystkich mu bliskich, a zwłaszcza na Fabiolę.
Co dziewczyna odkryje na temat Alastore?
Czy ich przyjaźń przetrwa trudne chwile?
A może przekształci się w coś innego? 😉

Wątek ich przyjaźni zdecydowanie jest ciekawy, ale nie jedyny! Znajdziecie tu też co najmniej dwa dobrze skonstruowane, poboczne wątki, wprowadzające nieco innego klimatu, urozmaicające całą historię.

Może i Fabiola jest tu główną bohaterką, ale często to Wenecja wysuwa się na pierwszy plan. Autorka snuje swoją opowieść przepięknie wpasowując ją w atmosferę tego miasta, a czytając niemal czuć szum fal i słychać gwar turystów. Jest to na pewno powieść dla osób, którym nie przeszkadzają opisy, bo choć dialogi są ciekawe, a wątki wciągające, to weneckie tło rysuje się bardzo wyraźnie.
Sama dowiedziałam się o mieście mnóstwa nowych, szalenie interesujących faktów, więc jeśli również lubicie Włochy i samą Wenecję, to "Gondolierka" będzie swego rodzaju przewodnikiem po niej.

Pomimo ładnej otoczki, nie zabraknie tu również trudnych tematów, jak np. zaburzenia odżywiania, więc jeśli jesteście w jakiś sposób wrażliwi na takie wątki, weźcie to pod uwagę.
Atmosfera również zmienia się z lekkiej i radosnej na smutną, a momentami czuć nawet chwile grozy, niepewności, co sprawia, że książka jest całkiem nieprzewidywalna. Nie umiałabym jej jednoznacznie umieścić w jakiejś kategorii, bo chociaż najbliżej jej do obyczajówki, to wywołuje mnóstwo emocji i zawiera elementy innych gatunków, co czyni ją wyjątkową.

Przeciekawa i bardzo ładnie napisana historia, której bohaterowie na pewno zapadną Wam w pamięć.
Ja mam wręcz niedosyt Fabioli i Alastore, chętnie przeczytałabym na ich temat jeszcze jakiś dodatek. 😊
Serdecznie polecam wszystkim italomaniakom i nie tylko!
8/10❤️

Informacje dodatkowe o Gondolierka. La sonata di ferro.:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-04-12
Dodał/a opinię: lettoaletto

Zobacz opinie o książce Gondolierka. La sonata di ferro.

Kup książkę Gondolierka. La sonata di ferro.

Spoglądając w otchłań
Agata Grabowska0
Okładka ksiązki - Spoglądając w otchłań

Irlandia, rok 1980. Vitalijus van Helsing jest emerytowanym łowcą potworów, byłym członkiem zakonu. Po nieudanej misji w Transylwanii, podczas której...

Kretyńska komedia
Agata Grabowska0
Okładka ksiązki - Kretyńska komedia

Julia wraz z wujaszkiem Giuseppe mieszka w samym sercu Wenecji. Wiedzie w miarę normalne życie aż do dnia, w którym niespodziewanie odwiedza ją istota...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska