Gregor i niedokończona przepowiednia

Wydawnictwo: iuvi
Data wydania: 2015-04-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788379660131
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: Gregor the Overlander
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Dodał/a opinię: Uleczkaa38
Tom 1 cyklu Kroniki Podziemia

Ocena: 4.8 (10 głosów)

 Na bajkę nigdy nie jesteśmy zbyt dorośli:). Czasami tylko na wskutek wielu "dorosłych" obowiązków o tym po prostu zapominamy.. Wystarczy jednak krótka wizyta w księgarni, bibliotece lub w pokoju Naszego dziecka, rzut okiem na niezwykle intrygującą i barwną okładkę, sięgnięcie po ową pozycję, przeczytanie krótkiego opisy na tylnej stronie i.. - witaj świecie beztroskiego dzieciństwa:)! No dobrze, może nie zawsze tak to działa, ale bynajmniej w Moim przypadku tak to właśnie wyglądało;). Dodam tylko, iż książką tą była powieść Suzanne Collins,  pt. "Gregor i niedokończona przepowiednia", która ukazała się właśnie nakładem "Wydawnictwa IUVI".

 

 Powieść autorki niezwykle popularnego cyklu "Igrzyska śmierci", przenosi Nas tym razem do Nowego Jorku (tego rzeczywistego). Poznajemy tam 11-letniego Gregora i jego młodszą siostrzyczkę - Botkę (właściwie to Margaret), którą chłopiec opiekuje się podczas nieobecność pracującej mamy. Ojciec dzieci zaginał bowiem przed kilku laty w niewyjaśnionych okolicznościach. Na wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności, rodzeństwo odnajduje w piwnicy domu tajemne przejście do fantastycznego świata - Podziemia. Ów świat, jak sama nazwa wskazuje, to podziemia Nowego Jorku, w którym żyją ludzie w sąsiedztwie z ogromnymi karaluchami, nietoperzami, pająkami, szczurami i innymi przerażającymi stworzeniami.. Pokój i zgoda pomiędzy mieszkańcami Podziemia wisi na włosku, zaś widmo wojny staje się wyraźniejsze z każdym kolejnym dniem. Gregor stanie się głównym bohaterem tej skomplikowanej rozgrywki pomiędzy światem ludzi i olbrzymich stworów, a przy okazji zyska szanse na poznanie prawdy o swoim zaginionymi ojcu.

 

 Powieść Suzanne Collins to niezwykle baśniowa, barwna i ekscytująca historia o fantastycznym świecie Podziemia, w którym główni bohaterowie przeżywają mnóstwo niezwykłych przygód. To także opowieść o dorastaniu, odpowiedzialności za drugą osobę, poświęceniu dla dobra innych, którego to uczy się Gregor wraz z każdym dniem spędzonym w Podziemiu. Wreszcie jest to także książka o sile i potędze miłości, która może pokonać naprawdę wszystko, jeśli się tylko w to wierzy i pragnie tego z całego serca. Myślę, że śmiało można porównać tę powieść do legendarnej "Alicji w Krainie Czarów", tyle tylko że w nowszej, bardziej współczesnej i świeższej odsłonie. Piękna książka z równie pięknym przesłaniem, która zasługuje na miano prawdziwej "baśni" i "bajki", jakże bardzo różniącej się od współczesnych telewizyjnych kreskówek pełnych przemocy, głupoty i  "dorosłych treści". Jestem przekonana o tym, iż gdyby takich książek było więcej, to polskie i światowe czytelnictwo nie musiałoby obawiać się o swoją przyszłość..

 

 Lektura tej książka to wielka, niezapomniana przygoda. Tajemniczy świat, niebezpieczna wyprawa, przepowiednia do wypełnienia i szansa na odnalezienie tego, czego główny bohater poszukuje od lat.. Autorka skorzystała z tego doskonale sprawdzonego już przepisu na świetną opowieść fantasy, odpowiednio dostosowując go wymagań literatury dziecięcej. Sam pomysł na Podziemie wydaje się wręcz idealnym, mimo wszystko bardzo zaskakującym i niezwykle interesującym. Nie przypominam bowiem sobie książki, w której mielibyśmy do czynienia z monstrualnych rozmiarów insektami i gryzoniami, którzy nie tylko mówią, ale także i współegzystują z ludźmi, elfami i innymi stworzeniami. Bohaterowie są tacy, jacy być powinni w powieści fantasy dla dzieci, czyli najogólniej rzecz biorą - dziecinni, ale przy tym i bohaterscy, prawi, godni naśladowania. Dorastający wręcz na Naszych oczach z każdym kolejnym rozdziałem, a tym samym stający się Nam coraz bardziej bliżsi, prawdziwsi, przyjacielscy. Oczywiście są i czarne charaktery, których nie mogło tutaj zabraknąć, a którzy to będą skutecznie rzucać kłody pod nogi Gregora i jego młodszej siostry. Wreszcie przeżyjemy tutaj mnóstwo zaskakujących przygód, które doprowadza Nas do wielkiego, spektakularnego finału.., będącego jednocześnie zapowiedzią kolejnego tomu tego baśniowego cyklu. Jednym słowem - bajka:).

 

  Na kilka słów uwagi zasługuje także niezwykły klimat i nastrój tej opowieści. Otóż wraz z pierwszym chwilami pobytu w Podziemiu odczuwamy niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, w którym z jednej strony każdy z Nas pragnąłby się znaleźć, z drugiej zaś odczuwamy pewien strach przed jego obcością, ciemnością i zagrożeniami jakie w nim czyhają na każdego przybysza. Już sama perspektywa istnienia świata - miasta w podziemiach Nowego Jorku napawa pewnym lękiem, a jeśli dodamy do tego monstrualne karaluchy lub szczury.. ;) Niemniej ten fantastyczny świat jest na swój sposób piękny, niepowtarzalny i cudowny. Czytając o jego wszelkich tajemnicach nie sposób nie wyobrażać sobie tych wszystkich zakątków i dziwów, jakie w sobie kryją. I chyba nie będę wyjątkiem jeśli stwierdzę, iż koniec przygody z tą książką to bardzo dziwne i chyba smutne uczucie.. Po prostu chce się tam wrócić, co jest niewątpliwie zasługą wielkiego talentu pisarskiego Suzanne Collins i jej łatwości w kreowaniu fantastycznych światów..

 

W odróżnieniu od najsłynniejszej sagi  Suzanne Collins ta powieść przeznaczona jest ewidentnie dla najmłodszego grona czytelników. Świadczy o tym nie tylko bardzo baśniowa fabuła, ale także sam język, sposób konstruowania kolejnych powiązanych ze sobą wątków, jak i również bardzo mądry morał płynący z tej opowieści.  To powieść która nie tylko bawi ale także i edukuje młodego odbiorcę na temat tego, co powinno być w życiu najważniejsze.  W bardzo inteligentny, dyskretny i przystępny sposób mówi o tym, że w życiu najważniejsza jest rodzina i dobro czynione dla innych.., a także o tym, jak ważne jest odróżnienie owego dobra od zła, które bardzo często przybiera o wiele atrakcyjniejszą formę.  I chyba nie ma lepszego sposobu na taką naukę, niż poprzez zapierającą dech w piersiach przygodę i świetną zabawę.  A trzeba tutaj przyznać, że autorka posiada niezwykłą umiejętność opowiadania w pasjonujący, wręcz filmowy sposób, który przykuje uwagę nawet najbardziej wymagającego i krnąbrnego czytelnika, którego w dobie Internetu, gier komputerowych i innych technologii, coraz trudniej jest zmusić do skupienia uwagi na jednej rzeczy. Suzanne Collins to potrafi, i chyba dlatego jest dzisiaj jedną z najbardziej popularnych i poczytnych autorek na świecie. Tak więc drodzy rodzice - to jest idealna książka dla Waszych dzieci:)

 

  Wielkie słowa uznania należą się także Wydawnictwu IUVI, które nie tylko wykonało kawał dobrej roboty pod względem projektu okładki, doboru wysokiej jakości papieru i przejrzystego układu tekstu.., ale także pokusiło się o kilka niezwykłych bonusów. Mam tu na myśli bardzo interesujący wywiad z Suzanne Collins oraz intrygujące dodatki dla Nadziemnych (czyli Nas ludzi), w postaci planu stworzenia własnego świata Podziemia, wyczerpującego przewodnika po ziemskich odpowiednikach olbrzymich mieszkańców Podziemia oraz pomysłu na logiczną grę pt. "Szyfr Botki". To naprawdę świetna zabawa dla najmłodszych, którzy dzięki temu mogą przez dłuższy po zakończeniu lektury nie rozstawać z tym niezwykłym światem i jego mieszkańcami..:). Brawo!

 

 "Gregor i nieskończona przepowiednia" to książka, którą chciałabym polecić wszystkim rodzicom i ich milusińskim. Mądra, ciepła, pouczająca,  a przy tym intrygująca opowieść o podziemnym świecie Nowego Jorku i tajemniczej przepowiedni, której finał okaże się wielkim zaskoczeniem dla każdego czytelnika. Lektura tej powieści to literacka zabawa na najwyższym poziomie, której młodzi polscy czytelniczy z pewnością nigdy nie zapomną..:)

Kup książkę Gregor i niedokończona przepowiednia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gregor i niedokończona przepowiednia
Inne książki autora
Gregor i Kod Pazura
Suzanne Collins0
Okładka ksiązki - Gregor i Kod Pazura

Wszyscy w Podziemiu robią, co mogą, by Gregor nie poznał Przepowiedni Czasu. Chłopiec podejrzewał, że jest w niej coś strasznego, lecz nie wyobrażał sobie...

Igrzyska śmierci
Suzanne Collins0
Okładka ksiązki - Igrzyska śmierci

To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Pokaż wszystkie recenzje