Hopeless

Tom 1 cyklu Hopeless
Książki dla młodzieży mają pewien urok, który sprawia, że chętnie po nie sięgam, mimo, że nie są przeznaczone dla mojego przedziału wiekowego. Lubię od czasu do czasu, przypomnieć sobie smak pierwszej miłości, beztroski i problemów wieku młodzieńczego. Sięgając po „Hopeless” Colleen Hoover nie wiedziałam czego spodziewać się po książce, ale historia, którą znalazłam w środku dostarczyła mi wrażeń, jakich się nie spodziewałam.
Życie osiemnastoletniej Linden Sky Davis trochę rożni się od rówieśników. Adopcyjna matka daje jej dużo swobody, ale w pewnych kwestiach jest nieugięta. Dziewczyna uczy się w domu i nigdy nie chodziła do szkoły. Nie posiada telefonu komórkowego, dostępu do internetu ani nawet telewizora, które opiekunka uważa za źródło wszelkiego zła. Dopiero w ostatniej klasie dostaje zgodę na uczęszczanie do szkoły, ale wieloletnia znajomość z sąsiadką Six sprawia, że zanim przekroczy próg liceum już posiada etykietkę „dziwki”. Sky nie poddaje się łatwo i dzielnie znosi swój los, lecz kiedy na jej drodze staje okryty złą sławą Dean Holder, dziewczyna nie wie, że to dopiero początek długiej i krętej drogi, jaką będzie musiała przejść.

„Hopeless” to opowieść o miłości, przyjaźni i zmaganiu się z przeszłością. O odkrywaniu prawdy, która czasem jest na tyle bolesna, że nieświadomie ją wypieramy, bądź żyjemy w kłamstwie. Sky poznaje smak pierwszego uczucia. Dean budzi w niej skrajne emocje oraz nieznane dotąd reakcje. I choć dziewczyna ma mnóstwo wątpliwości, postanawia zaufać mu i iść za głosem serca. Ich związek ewoluuje, a kiedy szczęście jest na wyciągnięcie ręki, na jaw wychodzą tajemnice, które sprawiają, że nic nie jest już pewne ani przesądzone.
Wydarzenia śledzimy z perspektywy Sky, która odkrywa przed odbiorcą swoje myśli, odczucia i emocje, a dzięki jej obserwacjom i spostrzeżeniom poznajemy innych uczestników wydarzeń. Autorka w bardzo ciekawy sposób ukazała proces zachodzących w niej przemian, dylematy, wątpliwości i zmagania z dokonanymi odkryciami. Ta dziewczyna ma duży dystans do siebie i tego co się wokół dzieje. Umie wyciągać wnioski i czerpać informacje z otoczenia. Nie boi się śmiałych i szczerych przemyśleń, które momentami nie tylko dodają jej charakteru, ale i wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. Podobnie jest z Deanem, który mimo bezczelności i ogromnego poczucia humoru potrafi wykazać się nieprzeciętną dojrzałością. Pozostali bohaterowie nie są już przedstawieni z taką dokładnością, ale to nie przeszkadza czytelnikowi w wyrobieniu sobie na ich temat zdania.
'Hopeless” do doskonale skonstruowana powieść, przez którą płynie się zbyt szybko, osiągając drugi brzeg. Pisarka gra na emocjach czytelnika, jak na pianinie uderzając w najbardziej wrażliwe struny. W delikatny i przekonujący sposób podejmuje zagadnienia trudne, bolesne i drażliwe. Porusza czytelnika, jednocześnie zmuszając go do refleksji i przemyśleń. Pokazuje, że nie zawsze prawda jest czarno – biała, a pozory czasem mylą. Przeszłość jest nieodzownym elementem naszego życia i nie da się od niej uciec. Niekiedy musimy cofnąć się dwa kroki w tył, aby móc iść do przodu.
Książka pochłonęła mnie od pierwszych stron. Wzbudziła moje zainteresowanie do tego stopnia, że walczyłam ze snem o każde kolejne zdanie. Na pozór prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą i nieprzewidywalną opowieścią o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli.. Nie ckliwa, nie nasycona wyznaniami, a mimo wszystko pokazująca potęgę uczucia, które przychodzi, mimo że wcale go nie zapraszamy i niczym tornado burzy poukładany świat.
Książka przeznaczona jest dla młodzieży i myślę, że w tej grupie znajdzie najwięcej fanów, ale dla „starszej młodzieży” czas spędzony z tą lekturą nie będzie stracony. „Hopeless” to powieść, która pobudza do myślenia, uświadamia pewne kwestie i pozostawia z mętlikiem w głowie. To jedna z niewielu książek, po lekturze której jest więcej pytań niż odpowiedzi.
Cytat „Niewiele już nam zostało. Pierwszy pocałunek. Pierwszy raz, kiedy będziemy się kochać. Pierwsze małżeństwo. Pierwsze dziecko. I to już właściwie wszystko. Nasze życie stanie się nudne i nieciekawe. W końcu rozwiodę się z tobą i znajdę sobie żonę dwadzieścia lat ode mnie młodszą, z którą znów wszystko będzie pierwsze, a ty zgorzkniejesz, chowając sama nasze dzieci.”

Informacje dodatkowe o Hopeless:

Kup książkę Hopeless

Szukając Kopciuszka. Znajdując szczęście
Colleen Hoover0
Okładka ksiązki - Szukając Kopciuszka. Znajdując szczęście

Po historii Sky i Holdera czas na opowieść o Danielu i Six.   Spędzili razem zaledwie godzinę. Daniel nie poznał jej imienia i... nie widział jej twarzy...

Point of Retreat
Colleen Hoover0
Okładka ksiązki - Point of Retreat

Bestsellerowa trylogia Colleen Hoover Przepiękne i ciepłe opowieści o miłosnych perypetiach Layken Cohen i Willa Coopera. Oboje wcześnie stracili rodziców...