Idealne dziecko

Blisko trzy tygodnie temu skończyłam powieść Lucindy Berry i nadal nie mogę wyjść z podziwu, jak dobry to był thriller. A najzabawniejsze jest to, że właściwie sięgnęłam po niego zupełnie przypadkiem. Z braku laku. Chciałam na urlop zabrać ze sobą powieść w wersji kieszonkowej i z dostępnych w Biedronce tytułów tylko „Idealne dziecko” wydało mi się książką wartą uwagi. Kupiłam więc, wrzuciłam do walizki i siedząc na leżaku podczas urlopu, od niechcenia zaczęłam czytać… Po kilku stronach przepadłam, bo historia mimo spokojnego początku porwała mnie tak, jak huragan porywa drzewa, dachy i samochody.

Długo zastanawiałam się, jak to jest możliwe, że Lucindzie Berry udało się napisać tak świetną, szalenie emocjonująca powieść, której lektura w równym stopniu angażuje serce i umysł czytelnika. Jest to o tyle ciekawe, że mamy do czynienia z literackim debiutem. Berry niewątpliwie posiada talent do tworzenia trzymających w napięciu, wstrząsających historii, ale dokładniejszą odpowiedź znalazłam w biogramie autorki. Okazało się, że Lucinda Berry z wykształcenia jest psychologiem specjalizującym się w traumach, w przeszłości prowadziła badania w zakresie dziecięcych traum. Posiadaną wiedzę i zdobyte doświadczenie z powodzeniem wykorzystuje podczas tworzenia niepokojących thrillerów psychologicznych, często zacierających granicę między prawdą a fikcją. W swoich powieściach lubi zabierać swoich czytelników w podróż po mrocznych zakątkach ludzkiego umysłu.

Podczas lektury byłam kłębkiem nerwów. Śledząc losy sześcioletniej Janie i jej adopcyjnych rodziców, którzy starali się zrobić wszystko, co w ich mocy, by wynagrodzić dziewczynce krzywdy, których doświadczyła w przeszłości, odczuwałam niepokój. Co więcej, przyznam się Wam, że momentami czułam wręcz przerażenie, gdy Janie zachowywała się jak dziecko z piekła rodem. Strach to jednak tylko jedna z emocji. Podczas lektury czułam też bezradność i współczucie w stosunku do Hannah, której dziewczynka ewidentnie nie akceptowała. Nieustannie zastanawiałam się również, co ja zrobiłabym na miejscu Bauerów. Jakbym sobie poradziła. Czy moja psychika stanęłaby na wysokości zadania?

Na uznanie zasługuje także narracja powieści. Lucinda Berry oddaje głos dwojgu głównych bohaterów, a ich opowieść dopełniają sceny z przesłuchania jednej z pracownic opieki socjalnej. Dzięki temu zabiegowi historię Janie, Hannah i Christophera poznajemy z kilku punktów widzenia.

Jeśli spodziewacie się, że „Idealne dziecko” to wzruszająca opowieść o małżeństwie pragnącym stworzyć kochający dom dla adoptowanej dziewczynki, srogo się zawiedziecie. Lucinda Berry napisała wyjątkowo niepokojący thriller psychologiczny, który zasługuje na miano jednego z najlepszych dreszczowców, jakie miałam okazję czytać w swoim życiu. Nie pamiętam innej powieści z tego gatunku, która w tak dużym stopniu wpłynęłaby na moje samopoczucie i towarzyszące mi podczas czytania emocje. Nieraz można przeczytać w jakiejś znalezionej w internecie recenzji, że na kobiety tak mocno oddziałują powieści, w których pojawiają się krzywdzone przez dorosłych dzieci, bo są matkami. Ja chociaż matką nie jestem i po książki, w których występują dzieci, sięgam średnio chętnie, to muszę przyznać, że jestem naprawdę pod wrażeniem.

Jeśli na naszym rynku wkrótce pojawi się nowa powieść spod pióra Lucindy Berry, to możecie być pewni, że będę jedną z pierwszych osób, które pobiegną do księgarni, by ją nabyć :) „Idealne dziecko” to rewelacyjna powieść, którą polecam Wam z czystym sumieniem. Musicie jednak pamiętać – to nie jest lekki małżeński thrillerek. To wstrząsająca powieść, która wywołuje lawinę sprzecznych uczuć – będą Wam towarzyszyć: gniew, niepokój i obezwładniający strach. Ale to właśnie te negatywne emocje czynią tę powieść aż tak dobrą. Kupujcie, wypożyczajcie i czytajcie, bo warto!

zliteraturazapanbrat.wordpress.com

Informacje dodatkowe o Idealne dziecko:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2020-02-26
Tytuł oryginału: Perfect Child
Dodał/a opinię: KasiaKatarzyna44

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Idealne dziecko

Kup książkę Idealne dziecko

Ocalić syna
Lucinda Berry0
Okładka ksiązki - Ocalić syna

Czasem przebaczamy mordercom, ale nigdy pedofilom. Noah jest wzorowym uczniem, mistrzem w pływaniu i ulubieńcem całego miasteczka. Nikt nie podejrzewa...

Złe uczynki
Lucinda Berry0
Okładka ksiązki - Złe uczynki

Uważaj, co publikujesz w sieci. Twój kolejny post może go zaprowadzić prosto do ciebie... Giną młode kobiety. Morderca namierza je, śledząc ich profile...