Ile ważą chmury?. Oraz inne proste pytania i naukowe odpowiedzi

"To, co wiemy, jest kroplą wody; to, czego nie wiemy, jest oceanem."
Izaak Newton

Książka w przyjemny i przyjazny sposób popularyzuje naukę, zachęca do zadawania pytań odnośnie otaczającego nas świata, szukania odpowiedzi nie zawsze cieszących się akceptacją. Właśnie zmienny charakter myśli naukowej, jest między innymi tym, co pobudza rozwój cywilizacji. Zerkamy zatem na przeszłość w zdobywaniu wiedzy, podwaliny zaskakujących badań, często przypadkowych odkryć, wszystko to, co doprowadziło człowieka do współczesnej świadomości naukowej.

Podoba mi się nastawienie na połączenie w synergiczny sposób nauk ścisłych i humanistycznych, wzajemne przenikanie i zależności, odwołanie do "człowieka z renesansu". Spójna idea spojrzenia na rozwój jednostki i gatunku ludzkiego najbardziej mi odpowiada, smak nieustannego poszukiwania czegoś nowego, zaglądania do różnych dyscyplin naukowych, odnajdywania stycznych i sprzężeń. To faktycznie w niezwykły sposób spowalnia czas codzienności, nadaje mu cechy intensywności i kreatywności. Nie szkodzi, że tylko nieliczni są w stanie mega wnikliwie zagłębiać się w różnorodne specjalizacje, są ku temu przygotowani wykształceniem, osobowością i zamiłowaniem. Także dla innych nauka może okazać się efektowną i wzbogacającą pasją. Nie musimy na wszystkim się znać, rozumieć każdy szczegół, wyprzedzać epokę, aby dostrzec, jak wiele już osiągnęliśmy i jak wiele jeszcze przed nami.

David Calle pisze w przystępny i dowcipny sposób, nie tyle omawia, co zahacza o różnorodne zagadnienia naukowe, nadaje im ciekawe i fascynujące brzmienia. Chętnie poznałam czterdzieści rozdziałów, mini prezentacji, i choć zawarte w nich informacje w przeważającej części były mi już wcześniej znane, to jednak z uśmiechem patrzyłam, jak autor wgryza się w dany temat, nadaje mu klimat pasjonującej osnowy, podsuwa nie tylko tropy do wtajemniczenia, ale również elementy rzutujące na sprawne przyswojenie informacji. Liczne odwołania do popkultury, ciekawostki z życia naukowców, anegdoty z fenomenalnych olśnień naukowych. W moim odczuciu, publikacja kierowana głównie do młodzieży, zaszczepiająca pragnienie ekscytującego poznawania zjawisk, rozumienia bliższego i dalszego otoczenia. Rewelacyjna alternatywa dla życia w social mediach, atrakcyjny pomysł na spędzenie wolnych chwil z zajmującą wiedzą, która z pewnością pozwoli poszerzyć horyzonty i wzbudzić dociekliwość naukową. A na koniec, zabawne wyzwanie, czy sieć wykonana z nici pajęczej mogłaby zatrzymać samolot w trakcie lotu?

bookendorfina.pl

Informacje dodatkowe o Ile ważą chmury?. Oraz inne proste pytania i naukowe odpowiedzi:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: Cuánto pesan las nubes?
Dodał/a opinię: Izabela Pycio

Tagi: bóg Środowisko naturalne

Zobacz opinie o książce Ile ważą chmury?. Oraz inne proste pytania i naukowe odpowiedzi

Kup książkę Ile ważą chmury?. Oraz inne proste pytania i naukowe odpowiedzi

Forget Me Not
Julie Soto