Iskra

Tom 1 cyklu Kwiat Datury

Nastają ciężkie czasy.

Każdy z nas dźwiga brzemię na swoich barkach. Czyni nas to dobrym lub złym człowiekiem, elfem lub krasnoludem. Ktoś to brzemię nam zsyła, tak przynajmniej niektórzy wola twierdzić. A prawda jest taka, że wszystko zależy od nas i od naszych wyborów, których dokonujemy przez całe nasze życie.

Pierwszoplanową postacią jest Amber z natury mało towarzyska. Należy do elfów leśnych. „Amber, wychowana przez ludzi, poznała liczne aspekty ludzkiego życia i ceniła je wyjątkowo.”

Po dziesięciu latach trafia do Leathien, królestwa pełnego magicznych istot i magii Dawnych Czasów, ukrytym w lesie. Żyjąc z ludźmi, ten świat jest dla niej czymś zupełnie nierzeczywistym. Posiada zupełnie inne emocje niż elfy, ale też różniące się trochę od ludzkich. „Elfy nie były nieśmiertelne, jeśli ktoś je ugodził. Ich wieczne życie stawało się wtedy tak samo kruche jak ludzkie czy należące do innej istoty na świecie.” W swoim dorosłym życiu nie potrafi się odnaleźć, jako elf, ani jako człowiek. Jest w ciągłym ruchu szukając sensu życia i przeznaczenia. Brnąc w dalsze rozdziały dowiadujemy się coraz więcej o naszej bohaterce.

W zamieszkanej przez różne stworzenia Wereldzie magicznej krainie panuje pozorny pokój.

„Powszechnie było, bowiem wiadomo, że krasnoludy i elfy darzą się odwieczną antypatią, z powodów tyleż prawdopodobnych, co wyimaginowanych, a niechęć tak się zakorzeniła się w umysłach jednych i drugich, że iście tylko cud mógł złączyć przyjaźnią losy dumnego elfa i rubasznego krasnoluda.”

Do pewnego czasu, gdy wizja wieszczki Liserii przepowiada na horyzoncie czającą się wojnę. A lud Ivardu żądny władzy porywa się na ziemie ludzi. To staje się celem naszej bohaterki oraz jej towarzyszy broni.

Wspólna podróż zagwarantuje im szereg zaskakujących wydarzeń i wspólnych przygód. Na drodze spotka sprzymierzeńców jak i niestety wrogów. Między rasami zawiąże się porozumienie oraz braterstwo. Miłość w tych trudnych czasach też będzie miała miejsc, ale czy przetrwa próbę czasu?

Jaki będzie finał tej historii?

„Według legendy, bowiem istniała pradawna siła równoważąca magię elfów. Nikt nie odnalazł źródła tej siły, ale już sam fakt istnienia legendy mógł natchnąć czarnoksiężników do gorliwych poszukiwań, a nigdy jeszcze w historii jedno królestwo nie chciało tak wiele od tak wielu.”

Powieść czyta się lekko i przyjemnie. Podzielona jest na sześć rozdziałów, które wprowadzają nas w poszczególne wydarzenia. Świat magiczny stworzony przez autorkę jest pełen porywających opisów przyrody i ciekawie przedstawionych historii. Bliżej poznajemy elfy i ich tradycje oraz obyczaje, które wprowadzają nas w świat, w którym czujemy się jakbyśmy byli jego uczestnikami. Uważam to za duży plus. Powieść jest dobrze wyważona, niczego w niej nie jest ani za dużo ani za mało. Nie brakuje w niej humory ani romansu. Amber nie da się nie lubić. Jest twardą, odważną, charyzmatyczna osobą, trzymającą się zasad. Ma wszystkie cechy, które lubię w bohaterach powieści fantasy.

Iskra to naprawdę świetna powieść i porównałabym ją do autorki Sarah J. Mass. Jest, co prawda bardziej przejrzyście napisana, zwłaszcza dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z fantastyką. Tutaj się nie pogubimy w wydarzeniach, ani bohaterach.

Książka dostarczyła mi mnóstwo wrażeń i emocji. Autorka potrafiła zbudować napięcie, ciekawe zwroty akcji, momentami wzruszyć i zaskoczyć.

Zakończenie spowodowało, że z niecierpliwością wypatruję kolejnej części z pod jej pióra. Wspomnę jeszcze, że to debiut autorki, ale jakże wspaniały i wciągający. Uważam, że książka jest godna polecenia.

Informacje dodatkowe o Iskra:

Kup książkę Iskra

Pożoga
Kamila Goszczyńska0
Okładka ksiązki - Pożoga

Podczas gdy Amber zostaje uwięziona przez krasnoludy, w Wereldzie dokonują się zmiany, które po raz kolejny zaburzają porządek rzeczy. Mag Yef zbliża się...

Płomień
Kamila Goszczyńska0
Okładka ksiązki - Płomień

,,Niebo zasnuło się chmurami, ale było ciepło. Pole bitwy nadal wypełniały trupy, a w różnych obozach wciąż płonęły stosy". Ludy pogrążającej się w chaosie...