Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji

"Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji" autorstwa Emily i Laurence'a Alison to poradnik, z którym spędziłam kilka dobrych dni. Czy warto go przeczytać?

Zacznę od autorów. Laurence i Emily Alison są uważani za światowych liderów psychologii sądowej i specjalizują się w najtrudniejszych sprawach wymagających interakcji z drugim człowiekiem, czyli różnego rodzaju przesłuchaniach z przestępcami. Oprócz tego doradzają i szkolą policję, FBI i CIA. Na podstawie zdobytego przez lata doświadczenia opracowali "Rapport. The four ways to read people" (angielski tytuł tej książki). Najprościej rzecz ujmując jest to model nawiązywania dobrych stosunków oparty na 4 stylach komunikacji. W zależności od tego jaki mamy charakter, w jakiej sytuacji się znajdujemy lub/i tego, co chcemy osiągnąć rozmową przyjmujemy któryś ze stylów. Autorzy wyróżniają więc:

- tyranozaura (konfrontację),
- mysz (uległość),
- lwa (kontrolę),
- małpę (współpracę).

Uważają, że gdy tylko zrozumiemy te style oraz własne cele, będziemy mogli dowolnie kształtować każdą rozmowę.

W książce znajdziemy ciekawe pomysły oraz przykłady, jak prowadzić rozmowę np. dziećmi. Autorzy pokazują jak może przebiegać trudna i krępująca rozmowa w pracy a także opowiadają o przesłuchaniach i sytuacjach, w jakich autentycznie się kiedyś znaleźli. Kładą duży nacisk na odpowiednią postawę mentalną oraz cechy takie jak: uczciwość oraz empatia.

Nigdy wcześniej nie czytałam książek dotyczących komunikacji czy też lepszego nawiązywaniu kontaktów. Nie wiem na ile rady zawarte w tej pozycji mi się przydadzą. Odniosłam wrażenie, że temat nie został wyczerpany ale to nie zarzut bowiem mamy do czynienia z tematem rzeką, jakim jest komunikacja.

Dla kogo jest ta książka? Myślę, że dla osób, które chcą poczytać o budowaniu relacji, o sposobach prowadzenia rozmowy a także fanów poradników o rozwoju osobistym 🙂.

Informacje dodatkowe o Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-11-10
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328720077
Tytuł oryginału: The Four Ways to Read People (and Talk to Anyone In)
Dodał/a opinię: pannamelancholia

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty bóg

Zobacz opinie o książce Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji

Kup książkę Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji