Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji

Zdroworozsądkowe I proste do opanowania techniki, jak budować dobry kontaktu z innymi ludźmi, z którymi niekoniecznie musimy się zgadzać, ale z którymi lepiej współpracować niż rywalizować. Umiejętność budowania więzi może okazać się decydująca, gdy musimy poprosić szefa o podwyżkę, zwrócić uwagę nauczycielce na epizod przemocy w klasie dziecka, poprosić sąsiada, aby ściszył muzykę czy wpoić nastoletniemu dziecku zasady powrotu do domu o określonej porze. Ułatwia nawiązywanie nowych przyjaźni, poprawienie już istniejących relacji rodzinnych i zawodowych oraz otwarcie się na drugiego człowieka.

Informacje dodatkowe o Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-11-10
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328720077
Tytuł oryginału: The Four Ways to Read People (and Talk to Anyone In)

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty bóg

Kup książkę Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji

Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-05-01,

Laurence Alison i Emily Alison „Jak dogadać się z każdym i w każdej sytuacji”

„Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu polegają na autentycznym zainteresowaniu drugą osobą, chęci dowiedzenia się, co myśli, co czuje i jakie są jej podstawowe wartości. Słuchacz jest ciekaw jej celów, nawet jeśli cały czas to on kieruje rozmową.”

Książka z dobrymi radami i naprawdę interesującymi przykładami, która ma na celu poprawę więzi z innymi ludźmi. Dobrze zorganizowany, precyzyjny i pomocny poradnik w opanowaniu umiejętności społecznych niezbędnych do bardziej owocnych interakcji w codziennym scenariuszu. Autorzy nie tylko zapewniają szczegółowe ramy do identyfikacji cech charakterystycznych budowania relacji i odpowiedniego ich podziału, ale także przedstawiają je w łatwo przyswajalny sposób poprzez użycie mnemotechniki i obrazów wizualnych. Relacje o kontaktach autorów z terrorystami i innymi niebezpiecznymi ludźmi są fascynujące. Podobały mi się też dialogi, które dodatkowo ilustrowały cztery style komunikacji.

Gorąco polecam książkę każdemu, kto chce lepiej zrozumieć drugiego człowieka. 👍

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2022-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zapraszam do książki stworzonej przez parę małżeńską Laurence'a Alison i Emily Alison pt "Jak dogadać się z każdym i każdej sytuacji".

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

To książka o rapporcie, czyli dobrym kontakcie między dwoma osobami. Czy można się nauczyć, jak zbudować harmonijną relację? Otóż na podstawie badań psychologicznych, stwierdzić jasno możemy, że tak, że absolutnie można. Co jest kluczem do dobrego porozumienia się z drugą osobą, w jaki sposób znaleźć w sobie te umiejętności nawiązywania, by zbudować długotrwałe, wspierające relacje?

Zamieszczone są różne scenariusze, na których można trenować diagnozowania. W każdej interakcji obieramy jeden z czterech zasadniczych stylów komunikacji. Albo w niej prowadzimy, kontrola (lew), albo jesteśmy prowadzeni, ulegli (mysz). Albo współpracujemy (małpa), albo jesteśmy w konflikcie (Tyranozaur). Z którym najbardziej się utożsamiasz?

Zrozumienie kręgu zwierząt pomoże uniknąć złych zachowań, agresji, kłótni, a także jak wypracować w relacji uczciwość, autonomię i odzwierciedlanie (UEAO).

Książka każdemu służy pomocą, każdemu coś oferuje, czy próbujesz nawiązać nowy kontakt, czy też pogłębić istniejący. Trzeba znaleźć tylko swój typ zwierzęcia. Pomoże w relacjach szef-podwładny, rodzic-dziecko, oraz relacjach towarzyskich. Jak być bardziej wszechstronnym w komunikacji. W lekturze przed każdym rozdziałem mamy umieszczone przepiękne cytaty. Osobiście wiele z niej wyniosłam dla siebie. A wy? Jestem ciekawa, co wyniesiecie z tej książki dla siebie, jakie rady? Polecam 🔥 tę psychologiczną książkę.

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2021-12-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

„Jak dogadać się z każdym i w każdej sytuacji” – Laurence Alison i Emily Alison

W poradniku napisane jest, że komunikacja jest ważna. Czy to z dziećmi podczas zabaw, które uszlachetniają je i uczą porozumiewania z drugim człowiekiem. Czy podczas pracy zespołowej, dobre kontakty, prowadzą do osiągnięcia sukcesu całości. Często pracodawcy tego nie dostrzegają i komunikacja w pracy jest zabroniona, co przynosi całkowicie odwrotne skutki aniżeli chciałby tego nasz szef.

Dostrzec tu możemy, że jeżeli zmienimy naszą formę wypowiedzi to całość zabrzmi inaczej. Bardziej elokwentnie i to co będziemy mówić zmieni nasze nastawienie do całości. Nie warto od razu się zniechęcać, czy też lekceważyć i podważać słowa drugiej osoby. Warto rozmawiać.

Nasze życie polega na rozmowie, z drugą osobą. Czy nie zauważyliście, że przez home office czy nauczanie zdalne ludzie stali się jacyś tacy wyobcowani? Nie potrafią już ze sobą swobodnie rozmawiać. Męczą się. To co powinno dawać satysfakcję i radość przynosi użalanie się nad sobą i zamykanie w sobie. Dlaczego odbierane są dzieciom najlepsze lata życia? Fakt, ja też nie lubiłam chodzić do szkoły, ale to właśnie tam przeżyłam najlepsze przygody i poznałam najlepszych ludzi.

W dzisiejszych czasach ludzie zamiast ze sobą rozmawiać, wolą pisać. Nie potrafią ze sobą współpracować.
Autorki uświadamiają nas, że z każdym człowiek idzie się dogadać i dostrzec w nim dobre strony. To, że ktoś został skazany za morderstwo czy inne przestępstwo, nie znaczy, że nie będzie umiał z nami rozmawiać.

Każdy z nas przyjmuje jedną z czterech form komunikacji bądź po trochę z każdej: tyranozaur, mysz, lew bądź małpa. W każdym z tych rozdziałów jest wyeliminowanie złych nawyków. Warto w każdej z tej postawy zapamiętać jedynie pozytywy i przestań zadręczać innych, a jedynie wyciągnąć dłoń, która będzie naszym sprzymierzeńcem.

Relacje z rodzicami bywają trudne. A często dorastając odsuwamy się od rodziców, którzy jedynie narzucają nam swoje zdanie, a nie zapytają co u nas i co nas boli. Rozmawiajmy ze swoimi pociechami, czy rodzicami i mówmy im, co robią dobrze, a co wręcz odwrotnie. Rodzice nie zawsze są w stanie przyznać się do swoich błędów a warto, gdyż to przybliży nas do dzieci, które tez chcą być zauważone i traktowane na równi.
J
eżeli w swoim życiu masz problem z porozumiewaniem się, bądź z wyrażaniem swojego zdania to ten poradnik otworzy ci oczy i wskaże właściwa ścieżkę, którą powinieneś podążać by być szczęśliwy i będziesz mógł dogadać się z każdym i w każdej sytuacji.

Avatar użytkownika - Mani4ksiazkowani
Mani4ksiazkowani
Przeczytane:2021-12-12,

Komunikacja międzyludzka towarzyszy nam od najmłodszych lat. Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, czy sposób w jaki się komunikujesz jest odpowiedni? Jak mówić, aby nas słuchano i rozumiano, a emocje nie brały góry.

Laurence to profesor psychologii i Emily Alison to konsultantka organizacji przeciwdziałających przemocy. Oboje pracowali z policją, agencjami specjalnymi tj. FBI czy CIA. Swoje wieloletnie doświadczenie opisali w poradniku, który właśnie cię zaciekawił.

Techniki o których mowa, sprawdza się w każdej z sytuacji. Nie muszą być to przestępcy, a może to być po prostu twój współpracownik.

W pierwszej części dowiadujemy się o podstawach budowania relacji. Skoro dom musi mieć fundamenty aby stać, tak nasza relacja musi mieć podstawę. Uczciwość, empatia, autonomia i odzwierciedlanie. Te zasady pomagają nam poprawie stworzyć więzi komunikacyjne. Nikt przecież nie chce rozmawiać z kłamcą, albo z kimś kto nas wg nie słucha.

W kolejnej części dowiadujemy się o czterech stylach komunikacji. Tyranozaur czyli konfrontacja, mysz- uległość, lew-kontrola i małpa-współpraca. Każdy z tych modeli cechuje się zupełnie czym innym, ale jak wszystko, posiadają dobre i złe strony. Przecież w życiu nie ma nic idealnego. Tak samo jest z komunikacją.

Nie każdy z nas ma potrzebę, aby dogadać się ze wszystkimi. Jednak czasem nie mamy wyboru i musimy to zrobić.

Jest to mój pierwszy poradnik, z którym nasze drogi się zetknęły. Z ciekawością brnęłam przez zawarte w nim informacje, które z pewnością kiedyś wykorzystam. Może wcale nie tak późno jak mi się wydaje.

Praca czy szkoła. To przecież tam spędzamy jak większą część swojego dnia/tygodnia. Spotykamy w niej zupełnie różne osoby, z wszelakimi cechami dominującymi. Ile razy powiedzieliście sobie, że z kimś nie jesteście w stanie się dogadać? Emocje zaczynają wieść prym i wasza próba porozumienia lega w gruzach. Dzięki informacja zawartym w tej książce, nauczysz się z tym walczyć.

Polecam przeczytać ten poradnik każdemu, bo możemy wyciągnąć z niej przydatne wskazówki. Już teraz żadna sprawa nie będzie cię przerażać ani stresować. Dzięki zrozumieniu procesu komunikacji, nauczysz się z tym radzić.

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomuza.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2021-12-05,

Zacznijmy od samych autorek. Swoje doświadczenie zyskały dzięki pracy ze służbami bezpieczeństwa, policjantami, wojskiem, czy pracownikami socjalnymi. Dzięki temu czytając książkę ich wiedza i doświadczenie są naprawdę mocno wyczuwalne.

Oczywiście nie oznacza to, że cała książka napisana jest jakimś naukowym żargonem. Nie, nie, nie! Nic z tych rzeczy. Jest ona napisana w taki sposób, aby każdy bez problemów mógł zrozumieć przekaz jaki chciały przekazać autorki. Jaki? Przede wszystkim taki, że dogadać można się z każdym i wcale nie trzeba tej osoby lubić. Niby oczywiste, ale jednak dla wielu osób tak trudne do wykonania.

Cała fabuła skupia się wokół 4 filarów (podstawowych stylów rozmowy): konfrontacji, uległości, kontroli i współpracy. Prócz suchych faktów i porad znajdziemy tutaj wiele przykładów z życia codziennego, dzięki czemu fabuła nie tylko staje się nam bliższa, ale przede wszystkim łatwiejsza w odbiorze.

Po poradnik ten sięgnęłam z czystej ciekawości. Jednak wyniosłam z niego naprawdę wiele wartości. Znalazłam w niej wiele porad, które zamierzam wprowadzić w życie już w najbliższej przyszłości.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2021-11-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Jak dogadać się z każdym w każdej sytuacji" autorstwa Emily i Laurence'a Alison to poradnik, z którym spędziłam kilka dobrych dni. Czy warto go przeczytać?

Zacznę od autorów. Laurence i Emily Alison są uważani za światowych liderów psychologii sądowej i specjalizują się w najtrudniejszych sprawach wymagających interakcji z drugim człowiekiem, czyli różnego rodzaju przesłuchaniach z przestępcami. Oprócz tego doradzają i szkolą policję, FBI i CIA. Na podstawie zdobytego przez lata doświadczenia opracowali "Rapport. The four ways to read people" (angielski tytuł tej książki). Najprościej rzecz ujmując jest to model nawiązywania dobrych stosunków oparty na 4 stylach komunikacji. W zależności od tego jaki mamy charakter, w jakiej sytuacji się znajdujemy lub/i tego, co chcemy osiągnąć rozmową przyjmujemy któryś ze stylów. Autorzy wyróżniają więc:

- tyranozaura (konfrontację),
- mysz (uległość),
- lwa (kontrolę),
- małpę (współpracę).

Uważają, że gdy tylko zrozumiemy te style oraz własne cele, będziemy mogli dowolnie kształtować każdą rozmowę.

W książce znajdziemy ciekawe pomysły oraz przykłady, jak prowadzić rozmowę np. dziećmi. Autorzy pokazują jak może przebiegać trudna i krępująca rozmowa w pracy a także opowiadają o przesłuchaniach i sytuacjach, w jakich autentycznie się kiedyś znaleźli. Kładą duży nacisk na odpowiednią postawę mentalną oraz cechy takie jak: uczciwość oraz empatia.

Nigdy wcześniej nie czytałam książek dotyczących komunikacji czy też lepszego nawiązywaniu kontaktów. Nie wiem na ile rady zawarte w tej pozycji mi się przydadzą. Odniosłam wrażenie, że temat nie został wyczerpany ale to nie zarzut bowiem mamy do czynienia z tematem rzeką, jakim jest komunikacja.

Dla kogo jest ta książka? Myślę, że dla osób, które chcą poczytać o budowaniu relacji, o sposobach prowadzenia rozmowy a także fanów poradników o rozwoju osobistym 🙂.

Avatar użytkownika - melkart1
melkart1
Przeczytane:2021-11-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

„Jak dogadać się z każdym i w każdej sytuacji” to zdecydowanie jedna z najmądrzejszych, najrozsądniejszych i najbardziej pouczających książek jakie kiedykolwiek czytałem. To książka o empatii międzyludzkiej, o zrozumieniu, cierpliwości i miłości, jaką możemy obdarzać innych, nawet tych, którzy mocno zaszli nam za skórę. Co najważniejsze, każde takie zachowanie sprawia, że my, jako ludzie, jako jednostki, dzięki takiemu postępowaniu, nie tylko naprawiamy świat dokoła nas, ale i przedłużamy własne życie… Czy to nie cudowne, a zarazem tak trudne do wykonania?

Chyba każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś kogo nie lubi. Nie ważne, czy niechęć dotyczy jakiegoś krzywdzącego zajścia, obelgi rzuconej mimochodem, czy zwyczajnego zniechęcenia wobec kogoś, kto nas mija (a nigdy nie zamieniliśmy z nim/nią słowa). Przyznam, że ja mam takich ludzi cały ogrom. Jedni faktycznie mnie skrzywdzili, innych skrzywdziłem ja. Jeszcze innych znam tylko z widzenia, a pomimo tego, denerwuje mnie ich obecność – choć nie wiem czemu. Przez całe życie nie przyszło mi do głowy, aby z kimś takim porozmawiać. Osób wrogo mi nastawionych unikam, i chyba nigdy nie spróbowałem wyciągnąć do nich ręki na zgodę. Czemu? Nie wiem – może łatwiej jest żyć w poczuciu krzywdy, liczyć na czyjeś współczucie…?

Tak czy inaczej, Autorzy książki „Jak dogadać się z każdym…” już na samym początku walą z grubej rury. Można to ująć w następujący sposób: Halo! Gniew, odrzucenie, a przez nie samotność – to nie tylko dyskomfort, ale i również katusza dla twojego ciała! Dosłownie, cierpienie (osamotnienie w jakikolwiek sposób), niszczy twoje zdrowie, samopoczucie, skraca twój czas na tym łez padole. Stary, obudź się! Możesz temu zaradzić. Wystarczy tylko zadbać o dobrosąsiedzkie kontakty z innymi ludźmi! Muszę przyznać, że to trochę szokujące podejście, i początkowo nie byłem pewien, czy czytam książkę pisaną przez rozsądnych ludzi. A jednak… Wraz z kolejnymi stronami zaczęli mnie przekonywać do swoich tez. I to nie tylko przez pryzmat konkretnych wyników badań. W tekście znajdziecie bogatą bibliografię, nazwiska eksperymentatorów i opis tego, w jaki sposób przeprowadzano badania. Sądzę, że już sam ten fakt, przekona nie tylko zajadłych racjonalistów, ale i wielu niedowiarków.

W tekście znalazłem wiele intrygujących mądrości. Tak prostych, że aż dziw, iż nikt wcześniej tak dosadnie tego nie opisał. Pozwolę sobie przytoczyć pierwsze dwa, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. Oto one:

„Czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi postrzegamy jako mało ważny wobec presji współczesnego życia. Jednak badania jasno pokazują, że dbałość o nasze związki społeczne stanowi właśnie najważniejszy element w zapobieganiu chorobom i przedwczesnej śmierci. Nasze zdrowie społeczne okazuje się mieć dużo większe znaczenie medyczne, niż przyznaje to zarówno ogół społeczeństwa, jak i środowiska medyczne. Bliskość nie jest luksusem. Jest decydująca dla naszego dobrostanu i długowieczności” (s. 32).

„ Staraj się unikać wciągnięcia w dzielący, plemienny argot wymierzony przeciwko innym ludziom. Nie powiększaj swojego znaczenia przez atakowanie lub umniejszanie innych. Nawet gdy ktoś jest twoim wrogiem albo na każdy sposób przeciwstawia się twym wartościom, próbuj go zrozumieć. Nie musisz go lubić ani się z nim zgadzać, ale spróbuj go zrozumieć. To klucz do rozwiązania problemów, które nas dzielą. Choćby to było nie wiem jak kuszące, nie zniżaj się do pełnych nienawiści obelg i znieważania. Takie zachowanie nie upadla innych, upadla ciebie”. (s. 44).

Takich wniosków i diagnoz jest znacznie więcej.

W lekturze znajdziecie wiele osobistych doświadczeń Autorów, którzy pełnią rolę policyjnych ekspertów do spraw psychologicznych wszelkiego rodzaju. Niektóre są wstrząsające, jak choćby próby policji, aby na siłę znaleźć mordercę kobiet, korzystając z portretów psychologicznych oraz prowokacji, insynuacji oraz wymuszania na ludziach tych, czy innych zachowań i wyznań. Słowem – szok, krzyk i niedowierzanie. Nasuwa się pytanie – ile osób siedzi niewinnie w więzieniach? Jak organy ścigania mogą posługiwać się tymi samymi środkami, co bandyci. Czytając „Jak dogadać się z każdym…” znajdziecie na nie odpowiedź, a także nasuną się wam jeszcze inne pytania.

W książce znajdziecie wiele recept na to, jak się zachowywać wobec innych ludzi, aby i nam, i im było lepiej. O dziwo, są to dosyć proste czynności – uśmiech, zainteresowanie, chęć wysłuchania, nie zamykanie się we własnej skorupie, chęć przebywania w towarzystwie innych, i przede wszystkim – rozmowa, zwyczajna, szczera rozmowa. Te proste czynności są w stanie przedłużyć życie wam, waszym znajomym, nieznajomym oraz odrobinę naprawić ten świat. To chyba najbardziej optymistyczna z książek. Zdecydowanie nadaje się dla każdego, niezależnie od wieku, przekonań i doświadczeń życiowych.

Pewnie nie muszę nikogo przekonywać, że książka Laurence’a i Emily Alison mnie oczarowała? Tak, to wspaniała książka o tym, jak wspaniali mogliby być ludzie, gdyby tylko zależało im na współpracy, rzetelnej współpracy i gdybyśmy potrafili wykazać się odrobiną zrozumienia dla innych. Tak, wiem, tutaj pojadę trochę prowodyrką, ale muszą – uważam, że ta książka powinna być lekturą obowiązkową, nie tylko dla wszystkich uczniów, ale przede wszystkim dla polityków wszystkich opcji, którzy tylko potrafią szczuć nawzajem… No cóż, jestem idealistą, który nie wierzy aż w tak wielkie cuda. Choć…

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-11-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jeżeli ktokolwiek z was nie przepada za poradnikami, to jak najszybciej powinien zmienić swoje zdanie i jednak się do nich przemóc. W nich nie chodzi o to, że ktoś będzie was pouczał, czy też narzucał swoje zdanie. Tam jedynie dowiecie się jak sobie pomóc, w tym przypadku jak umieć dogadać się z innymi ludźmi. Wielu z nas ma kogoś z kim nie rozmawia, lub kogoś nie lubi za to kim jest, lub jakie ma zdanie na dany temat. Ta pozycja pokaże wam, że można z każdym się dogadać i nie trzeba od razu tej osoby na przymus lubić. Pokaże wam sposoby jak negować agresję z naszej strony i jak nie dawać powodów, by i inni ją nam przekazywali. To również dobry czas, by rodzice nawet posiadający dzieci przeczytali i zobaczyli, że mogą pomóc swoim pociechom zdobyć przyjaciół. Pamiętajmy, że przyjaciół nie zdobywa się od ręki. Więź powstaje tylko dzięki zrozumieniu i poznaniu postrzegania świata tej drugiej osoby. Wiele osób wybiera tryb domatora. Dlaczego? Bo ciężko jest im kogoś zaakceptować. Wolą unikać ludzi przez co uważają, że żyje im się lepiej. To nie prawda. Nie ma takiego człowieka na świecie, który nie chciałby choć raz w swoim życiu móc z kimś porozmawiać.
Książka nie tylko podaje przykłady jak sprawić, byśmy z kimś doszli do porozumienia, ale i ukazuje konwersacje i różnorodność powodów osamotnienia.
Zawiera w sobie dziesięć rozdziałów podzielonych między innymi na przykłady związków, które dużo znaczą, powodów, dla które słowa dużo znaczą, podstawy dobrego kontaktu i co się za nimi kryje, unikanie konfrontacji, przejmowanie kontroli i poprawę jakości porozumienia. Nie wymieniłam wam wszystkich, bo nie o to tutaj chodzi. W podsumowaniu zobaczycie jaka rewolucja została ukazana w waszym porozumieniu, a także w dodatkach znajdziecie podsumowanie dobrych rad i te najważniejsze wraz z przykładami.
Jeśli faktycznie nie czytałeś nigdy poradników i nadal uważasz, że są dla ciebie zbędne, to sięgnij tylko po ten. Przeczytaj i przekonaj się, czy i twoje życie ulegnie poprawie. Tym bardziej, że nic nie tracisz. Możesz tylko zyskać...

,,Jak dogadać się z każdym i w każdej sytuacji" to książka o komunikacji międzyludzkiej. Dzięki niej można dowiedzieć się jak wiele zależy od kontrolowania swoich emocji i reakcji. Jest to bardzo ciekawa lektura, do tego świetnie napisana. Znajdziemy w niej teorię, ale również sytuacje autorów z życia wzięte i wiele przykładowych sytuacji, z którymi wiele z nas na pewno się spotkało.

W pierwszych rozdziałach przeczytamy o podstawach budowania więzi, czyli o uczciwości, empatii, autonomii i odzwierciedlaniu. Te zasady służą poprawie więzi i komunikacji. Ludzie o wiele chętniej nawiązują relację kiedy czują, że rozmówca ich nie oszukuje, wspiera, pozwala im się wypowiedzieć i interesuje się ich osobą.

W dalszej części poznajemy model nawiązywania dobrych stosunków na podstawie czterech styli komunikacji. Są to tyranozaur czyli konfrontacja, mysz czyli uległość, lew czyli kontrola i małpa czyli współpraca. Dowiadujemy się jakie są dobre i złe postawy tych zwierząt oraz do czego one prowadzą.

Niby wiadomości w tej książce są oczywiste. Przecież każdy wie, że aby stworzyć dobrą relację nie można kłamać, odbierać czyjeś wolności, krzyczeć, atakować czy obrażać drugiej osoby. Jednak spojrzenie psychologów na ten temat i przytoczenie konkretnych sytuacji i możliwości ich rozwiązania, wyjaśnienie modelu i styli komunikacji, dało mi do myślenia.

Można się wielu rzeczy nauczyć, być bardziej efektywnym i osiągać zamierzone cele poprzez to w jaki sposób się do kogoś zwrócimy, kiedy odstawimy emocje na bok. Jak już wspomniałam, nie jest to odkrywcze, ale nigdy nie spojrzałam na to z takiej psychologicznej strony.

Myślę, że książka jest warta uwagi. Mnie bardzo przypadła do gustu i mam nadzieję, że nauczę się wykorzystywać wiedzę zawartą w tym poradniku, chociaż częściowo.