Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach

Sam tytuł „Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach” budzi uśmiech, a lektura staje się prawdziwą przyjemnością. To jak komedia romantyczna, ale z mocnym przymrużeniem oka. A świadomość tego, że Autorka jest Szwedką polskiego pochodzenia jeszcze dodaje całej historii smaczku.

Julia jest Szwedką, pracującą w wiedeńskim oddziale Berlitza jako nauczycielka języka angielskiego. A że jest nią istotnie przekonujemy się, dostając od niej kilka lekcji, które z pewnością zapamiętamy do końca życia. Udaje jej się bowiem przemycić w treści kilka gramatycznych uwag. Kosmopolityczne środowisko, w którym żyje przypomina Europę w pigułce z jej poprawnością polityczną, uśmiechaniem się i płaceniem podatków. Sama Julia chce być taka – grzeczna i miła dla wszystkich. Ma poukładane życie, codziennie wykonuje te same obowiązki, a relaksuje się wypełniając ankiety, które wpisują ją w jakąś ogólnie akceptowaną średnią. Poza pracą nie ma jednak życia prywatnego, zabija więc wolny czas darmowymi badaniami słuchu, kinem i oglądaniem wystaw. Z musu spotyka się też ze znajomymi z pracy, by utrzymać pozory fajnej dziewczyny. A tak naprawdę leczy złamane serce po nieudanym związku.

Jej poukładane życie wywróci do góry nogami pewien bardzo sympatyczny bezdomny, który zaczepi ją kiedyś przypadkiem, oświadczając, że zamierza spędzić z nią resztę życia. To nic, że jest bosy, potwornie śmierdzi, a spod gęstego zarostu nawet nie widać jego twarzy. Julia jest urzeczona poczuciem humoru i nieskrępowanym stylem życia Bena. A czytelnik prycha co chwilę ze śmiechu czytając ich dialogi. Ben żyje na przekór dominującym w świecie przymusom – nie ma wykształcenia, nie ma pracy, ani ambicji by ją mieć. Jest wolnym duchem, który podróżuje po świecie, śpi w krzakach i robi dokładnie to, na co ma ochotę. Julii nie bardzo to imponuje, bo uwielbia płacić rachunki i nosić czyste ubrania, ale serce nie słucha – zakochuje się w śmierdzącym bezdomnym. Problem tylko w tym, że się go wstydzi przed znajomymi, że zaczyna ją drażnić jego niechlujność, swobodny styl zachowania i niewyparzony język. Czy taki związek może się udać?

Emmy Abrahamson chcąc nie chcąc pokazuje złożone oblicze świata, gdzie jednak, mimo wspieranej przez polityków unifikacji, ścierają się przeciwieństwa, są jeszcze ludzie, którzy pragną żyć inaczej niż większość, nie chcą się wpisywać w schemat: szkoła, kariera, kredyt. Chcą żyć po swojemu. Ale – czy to jeszcze możliwe w dzisiejszym świecie? Czy życie na marginesie prowadzi tylko do slumsów, narkomanii i całkowitej degradacji? Czy jest miejsce, gdzie można żyć godnie, ale po swojemu? Ta dwójka będzie próbowała znaleźć kompromis. W końcu miłość powinna stać ponad podziałami, prawda? Julia przekona się, że można realizować nawet najbardziej szalone marzenia, a Ben poszuka zajęcia przynoszącego pieniądze, które jednak są niezbędne w tym świecie. Po drodze czeka nas przy tym sporo zabawy, ale i refleksji nad życiem.

Informacje dodatkowe o Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2017-08-18
Tytuł oryginału: Hur man foralskar sig i en man som bor i en buske
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Bratumiła Pawłowska-Pettersson
Dodał/a opinię: Katarzyna Krzan

Zobacz opinie o książce Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach

Kup książkę Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach