Jedwabna opowieść

24-letnia Inara po śmierci ciotki dostaje w spadku podupadającą posiadłość, w której jako dziecko spędzała każde lato. Kobieta ma niedługo rozpocząć obiecującą pracę, jednak niespodziewany powrót na wyspę sprawia, że postanawia pójść za głosem serca i otworzyć hotel butikowy, pomimo niezadowolenia jej ojca, który inaczej wyobrażał sobie przyszłość córki. Niespodziewanie natrafia na kawałek jedwabiu, który zdaje się opowiadać historię sprzed ponad stu lat, gdy w Stanach obowiązywał Akt o Wykluczeniu Chińczyków, zgodnie z którym chińscy imigranci nie mieli prawa wstępu do ich kraju i byli z niego masowo wypędzani. Pragnąc rozwikłać zagadkę tajemniczego rękawa, Inara zwraca się do profesora Chin, który zafascynowany jej znaleziskiem, postanawia jej pomóc. Razem odkrywają tragiczną i bolesną historię młodej Chinki, Mei Lien, dzięki której poznają szokującą prawdę o swoich przodkach… „Jedwabna opowieść” to debiut pisarki amerykańskiej autorki, Kelli Estes, który opowiada o mrocznym i niechlubnym okresie w historii Stanów Zjednoczonych, kiedy to otwarcie dyskryminowano przedstawicieli rasy chińskiej i pozbawiano ich wszelkich praw. Sięgając po tę pozycję, nie wiedziałam, czego się spodziewać, jednak to, co otrzymałam, niewątpliwie mną wstrząsnęło. Początek nie zapowiadał tak ciekawej historii i muszę przyznać, że z trudem przebrnęłam przez pierwsze kilkadziesiąt stron. Na szczęście później było już tylko lepiej. Kelli Estes snuje niesamowicie zajmującą, poruszającą i chwytającą za serce opowieść o tragicznym losie młodej dziewczyny, której przyszło żyć w okrutnych czasach, gdzie na każdym kroku musiała się zmagać z ogólnym potępieniem i nienawiścią. Historia Mei Lien szokuje, budzi sprzeciw i gniew, jednak z pewnością nie pozostawia obojętnym. Historia Inary, która rozgrywa się w czasach obecnych wypada trochę słabiej i śledziłam ją ze zdecydowanie mniejszym zaangażowaniem, jednak mimo wszystko jestem pod wrażeniem sposobu, w jaki autorce udało się połączyć losy tych dwóch kobiet. „Jedwabna opowieść” Kelli Estes to bez wątpienia udany i niezwykle obiecujący debiut, który wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie i wzbudził wiele emocji. Jest to jedna z tych książek, które głęboko zapadają w pamięć i zmuszają do wielu przemyśleń. Jeżeli szukacie wzruszających i nietuzinkowych historii, to „Jedwabna opowieść” jest dla was. Dzieło amerykańskiej autorki było dla mnie cenną lekcją historii, którą zapamiętam na długo. To opowieść, którą naprawdę warto poznać.

Informacje dodatkowe o Jedwabna opowieść:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2016-06-03
Dodał/a opinię: przychylnymokiem

Zobacz opinie o książce Jedwabna opowieść

Kup książkę Jedwabna opowieść