Jesienna Róża

Tom 2 cyklu Mroczna Bohaterka
Patrząc na dzisiejsze listy bestsellerów królują na nich: powieści erotyczne i młodzieżowe fantasy. Jesienna róża zalicza się do drugiego z w/w gatunków. To druga część znanej i lubianej w UK i USA serii o Mrocznych Bohaterkach. Jej autorka Abigail Gibbs - ulubienica internetu, w którym zaistniała publikując pierwszą część serii podbiła rynek wydawniczy. Dziś chciałabym spróbować odpowiedzieć na pytanie : na czym polega fenomen tego typu powieści? Fabuła. Sytuacja bardzo typowa dla gatunku jakim jest młodzieżowe fantasy: magiczny świat, w którym odnajdujemy odrobinę zahukaną i niepewną siebie dziewczynę (pochodzącą z rasy Mędrców), która posiada ogromną moc, ale pragnie być normalna. Na jej drodze staje przystojny książę (Fallon) oraz siły zła (Extermino*), z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze przepowiednia, więc bohaterka będzie musiała odkryć swoją przyszłość. Historia jest spójna i łączy się w pewnym momencie z pierwszą częścią: Kolacją z wampirem, jednak według mnie nie trzeba poznawać tych powieści w kolejności. Bohaterowie. Jesienna Róża - główna bohaterka, która według mnie jest postacią mało oryginalną. Mimo posiadanych mocy i umiejętności oraz poważania wśród swojego ludu jest dręczona przez ludzi, których ma chronić jako strażniczka. Jest zagubiona, niepewna siebie, w dodatku tłamsi w sobie wszystkie negatywne uczucia - nic tylko czekać, aż znajdą gdzieś swoje ujście. Ponadto mając tak ogromne możliwości jakie daje jej los chce być normalna, przeciętna, niewyróżniająca się. Posiada niewiele cech, które cenię w młodych kobietach. Na czym polega jej fenomen? Mimo magicznych mocy wiele nastolatek będzie się z nią utożsamiać. Każdemu z Nas zdarzają się chwile zwątpienia, pragniemy aprobaty otoczenia, a w szkołach możemy spotkać się z prześladowaniem. Następną postacią jest Fallon, który jest silnym, bogatym, pewnym siebie i co najważniejsze przystojnym chłopakiem. Cechują go także dobre maniery i duma. Któraż nastolatka nie marzy o takim ciachu? Jest tak idealny, iż momentami wydaje się nierealny. Poza tym zakochuje się w dziewczynie, która nie jest typem ,,królowej balu", co także jest ważnym czynnikiem. Reszta postaci potraktowana jest bardzo pobieżnie. Kilka koleżanek lubiących plotkować, jedna wredna królowa balu i oczywiście członkowie rodziny królewskiej rasy Mędrców. ,,Bez końca analizowałam stan swojej fryzury i makijażu. Musiały być idealne. Jeśli nie będą reszta zaraz to zauważy. Zawsze zauważa. Nikt nie zwracał uwagi na pryszcze na czole Christy albo na czerwoną od słońca skórę na szyi Gwen. Każdy za to zwróci uwagę, jeśli ukruszy mi się rzęsa [...]. Każdy zaraz wyczuje zapach tanich perfum[...]."s. 25 Styl. Prosty, młodzieżowy, nieskomplikowany, powodujący, iż powieść czyta się w ekspresowym tempie. Mimo tych 460 stron była to dla mnie przygoda na jedno dłuższe popołudnie. Historie głównych bohaterów poznajemy z perspektywy Róży i Fallona, przez co bohaterowie stają się bliżsi czytelnikowi. ,,- Jak wakacje?[...] - Mam Ci tyle do opowiedzenia! - Nie czekała , aż coś powiem, tylko od razu ciągnęła dalej. Jej słowa zlały się w wybuchu ekscytacji: - Całowałam się!"s.28 Wrażenia. Zdecydowanie jestem przeciwna tak oczywistym wzorcom i canonom jakimi są tutaj Jesienna Róża i Fallon, choć rozumiem czemu takie postacie odnoszą sukces wśród młodzieży. Pragnęłabym by młode dziewczyny czytając poznawały silne wzorce, by uczyły się, iż odmienność nie jest czymś złym, a wzorce i zachowania bohaterów dodawały im mocy. A co do idealnego chłopca czy mężczyzny? Przecież dla każdego z nas to określenie może oznaczać coś innego. Najlepszą częścią powieści jest mitologia świata przedstawionego oraz cała sprawa związana z przepowiednią. Oczywiście te elementy, które nadawały jakość powieści nikły przy natężeniu informacji związanych z romansem Fallona i Róży. A autorka ma naprawdę spore pole do popisu. 9 wymiarów, a w każdym ludzie i mroczne istoty współpracują ze sobą. Mędrcy, wampiry, potępieni, przemieńcy, skrzydlaci ludzie, elfy, wilki, maengu oraz feniksy - już same nazwy pobudzają wyobraźnie. Podobnie jest z przepowiednią, która pozostaje nadal w sporym stopniu nieodkryta. Informacje te podane są niczym zupka instant, czy tylko tyle wystarczy dzisiejszym nastolatkom? Pokusiłabym się jeszcze o pytanie: 9 wymiarów - czyżby 9 części serii? Poznaliśmy już mroczne istoty z ras wampirów i mędrców. Co dalej? ,,Od zawsze, tak sądzę, wiedziałam, że nie jestem jak inni; że przeznaczenie moje wykuto w kamieniu i że pewnego dnia przyjdzie mi zasiąść na zimnym jak lód tronie - symbolu tego, kim jestem. A jestem bóstwem pośród mego rodzaju. Bóstwem pośród wielu."s.7 Podsumowanie. Na czym polega fenomen tego typu powieści? Myślę, że na możliwości utożsamiania się z główną bohaterką i marzeniach o idealnym chłopaku i innej rzeczywistości. Jeśli szukacie typowego młodzieżowego fantasy to powieść dla Was. Jeśli czytaliście Kolację z Wampirem tej autorki i przypadła Wam do gustu - to także powieść dla Was. Reszcie nie odradzam, ale i nie polecam tej przygody. Określiłabym tę książkę jako lekturę od lat 15-tu, choć patrząc na dzisiejszy dostęp do informacji pewnie i 11-latków ona nie zdziwi czy zszokuje. Jest zdecydowanie lżejsza w odbiorze i ciekawsza niż jej poprzedniczka, choćby ze względu na rasę jaką są Mędrcy, choć i oczywiście oni zostali potraktowani po macoszemu. *grupa Mędrców władająca złymi mocami, czarną magią - przeciwstawiająca się obecnemu królowi http://okiemmk.com/mlodziezowe-fantasy-paranormal-romanse-na-czym-polega-ich-fenomen-mroczna-bohaterka-jesienna-roza-abigail-gibbs/

Informacje dodatkowe o Jesienna Róża:

Wydawnictwo: Muza