Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

Tom 2 cyklu After

Jestem po drugim tomie serii „After” Ann Todd o wdzięcznej nazwie „Już nie wiem, kim bez ciebie jestem”. Na ponad siedmiuset stronach autorka pokazała nam, jak związek Hardina i Tess ewoluuje.
Okazało się przede wszystkim, że oboje są jeszcze bardzo niedojrzałymi dziećmi. Hardin jest samolubny, uważa, że jego dziewczyna ma być jego własnością. Najlepiej bez rodziny i przyjaciół, którzy mogli by ich skłócić, albo sprawić, że oddaliliby się od siebie. Tesa już od dłuższego czasu nie rozmawia z matką i dzieje się tak z powodu Hardina. Hardina, który robi z nią, co tylko mu się podoba, a Tessa mu wszystko wybacza. Jest niedojrzała i wydaje się, że ponad wszystko pragnie jego aprobaty. Jest gotowa wybaczyć mu każdy wyskok, wybryk, czy zdradę, byle tylko mieć go dla siebie.

A z drugiej strony bardzo łatwo się angażuje w nowe relacje z młodymi mężczyznami. Każdy, nowo poznany facet, wprawia ją w zauroczenie, każdego nowego całuje, a nawet w bardzo krótkim czasie pozwala sobie myśleć albo robić coś więcej.

Autorka przedstawia ją jako osobę bardzo mało doświadczoną, a Tessa wydaje się aż rwać, by jak najszybciej „nadgonić” stracony czas i jak najwięcej doświadczyć. Obojętnie z kim i gdzie.

Trochę jej obraz wydaje mi się w tym momencie niespójny. I jestem w stanie zrozumieć, że Hardina to denerwuje, że z byle kim się całuje czy śpi w jednym łóżku. Nie pochwalam absolutnie jego metod, ale doskonale rozumiem, skąd bierze się jego gniew i ze tak ciężko mu się opanować i przejść nad tym do porządku dziennego.

Tessa bardzo chce spędzać z nim czas, a najlepiej się kochać. Kupienie wspólnego mieszkania – swoją droga bardzo spontaniczna i mocno nie przemyślana decyzja – generuje dwa razy więcej problemów, niż to miało miejsce w pierwszym tomie. Kiedy człowiek i tak nie mógł uwierzyć, że Tessa wybaczyła Hardinowi ten zakład – nie tylko bohaterowie literaccy byli tym zszokowani, bo niektórzy czytelnicy tacy jak ja też – i wydawało się, że nic nie jest w stanie ich rozdzielić, pokłócili się tak, że żadne z nich nie umiało jeść, spać, a nawet oddychać.  Długo trwało, nim każde z nich doszło do siebie i ponownie, bez większego sukcesu, o czym oboje z pewnością już wiedzieli, zaangażować się w związek bez przyszłości, trudny charakter Hardina znowu daje o sobie znać.

I tym razem jest znacznie gorzej, niż do tej pory, bo pojawia się obawa, że Hardin zostanie wyrzucony ze studiów, straci pracę w wydawnictwie i wyląduje w prawdziwym więzieniu.

Dobroduszna Tessa i tym razem załatwia sprawę.

Wie jednak, że mają z Hardinem przed sobą tajemnice i wiele nierozwiązanych problemów. Pod koniec tego tomu pojawia się kolejny – długo niewidziany i chyba niemile widziany ojciec Tess.

A poboczni bohaterowie albo z całego serca wspierają Tesse, albo złoszczą się na Hardina za jego zachowanie. W całej tej historii nie ma ani jednej postaci, która stanęłaby po stronie tego chłopaka, wytłumaczyła jego punkt widzenia i rzuciła się z pazurami na Tessę za to, co z nim wyprawia.

A wbrew pozorom i w tym wypadku jest za co. Wystarczy tylko dobrze się temu wszystkiemu przyjrzeć.  Tessa nie jest tak wspaniała, jak wszystkim i jej samej się ciągle wydaje. Też ma kilka wkurzających cech, złych przyzwyczajeń, czy wad. I to naprawdę widać.

Nie wiadomo, czemu autorka tak zaciekle zdaje się to ignorować. Zrzucając winę za niepowodzenie tego związku tylko na jedną osobę. Czyżby odkuwała się po „Zmierzchu”?

I na tym chyba będą polegały kolejne tomy. Kiedy już już wydaje się nam, czytelnikom, że ich związek zmierza do szczęśliwego końca, na ich drodze pojawi się znowu Zed, Trevor albo ojciec Tess. To może być też ktoś zupełnie inny, kto w nikczemny sposób zakłóci ich błogi sposób, wpłynie na ich relacje albo mocno nadwyręży ich związek.

Wiem, że autorce starczyło pary na jeszcze kilka kolejnych, bardzo grubych tomów.

Tylko nie wiem, czy i mnie jej starczy…

Informacje dodatkowe o Już nie wiem, kim bez ciebie jestem:

Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 2015-04-22
ISBN: 978-83-240-2688-3
Tytuł oryginału: After We Collided
Tłumaczenie: Krzysztof Skonieczny
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

Kup książkę Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

Bez siebie nie przetrwamy
Anna Todd0
Okładka ksiązki - Bez siebie nie przetrwamy

Związek Tessy i Hardina przeszedł wiele prób, ale po każdej z nich uczucie między nimi było coraz mocniejsze. Wszystko się zmienia, gdy Hardin odkrywa...

Nothing More
Anna Todd0
Okładka ksiązki - Nothing More

Kiedy Dakota, dla której przeprowadził się do Nowego Jorku, nagle oświadczyła mu, że to koniec, świat Landona legł w gruzach. Chłopak dzieli życie...