Klejnot

Tom 1 cyklu Klejnot

Kilka dni temu trafiła w moje ręce powieść, która urzekła mnie sobą już od pierwszego spojrzenia. Oczywiście stało się to za sprawą przepięknej okładki, ukazującej młodą dziewczynę uwięzioną pod taflą błyszczącego klejnotu przecudnej urody.. I gdy kilka chwil później przeczytałam opis wydawcy o tej opowieści, to wiedziałam już że to lektura właśnie dla mnie:)! I dziś, po przeczytaniu tej książkę, mogę stwierdzić z pełnym przekonaniem - miałam rację:) Powieść ta nosi tytuł "Klejnot", zaś jej autorką jest Amy Ewing.

Lektura tej pozycji przenosi nas do fantastycznego ale i przerażającego zarazem  świata "Samotnego Miasta". Ów miasto dzieli się na kilka głównych dzielnic, z których to najbiedniejszą stanowi położone na zewnątrz "Bagno", zaś najbogatszą "Klejnot", umiejscowiony centralnie w mieście. Pierwszą z nich zamieszkują najbiedniejsi, drugą zaś najbogatsi i arystokracja. I to właśni ci najznamienitsi mieszkańcy "Samotnego Miasta" nie mogą cieszyć się pełnią szczęścia, gdyż oto pewna skaza genetyczna pozbawiła ich możliwości posiadania potomstwa. W tym celu służą im jednak niewolnice - surogatki, czyli ubogie dziewczęta z "Bagna", które kupowane na targu niewolników stają się następnie jedynie żywym inkubatorem, posiadającym zamiast imienia, numer. Jedną z takich dziewcząt jest Violet Lasting, która trafia do bogatego domu pewnej szlachcianki, walczącej o władzę polityczną w "Mieście". Ta bogata kobieta nie wie jednak tego, iż Violet posiada pewną niezwykłą moc, której nie zawaha się wykorzystać do tego, by odzyskać wolność..

Powieść Amy Ewing stanowi bardzo miłą i zaskakującą odmianę dla szeregu innych książek fantasy dla młodego czytelnika. Owszem, mamy tutaj i futurystyczny świat, i magię, i romans.., ale jednocześnie także i niezwykle bulwersujący temat. I choć początkowo wszystko wydaje się tutaj piękne, intrygujące, zapierające dech w piersi.., to wraz z kolejnymi stronami tej lektury przybiera coraz więcej barw mroku, szaleństwa, niedowierzania.. Historia ta jest tak bardzo pasjonująca i przekonująca, iż nie sposób w nią nie uwierzyć. I jeśli odejmiemy te wszystkie elementy literackiej opowieści spod znaku fantasy, to otrzymamy najprawdziwszy ludzki  dramat - dramat niewolnictwa i wykorzystywania ciała kobiety do zaspokajania potrzeb i pragnień najbogatszych.. Lektura tej książki jest naprawdę mocnym przeżyciem, co nie często zdarza się w przypadku literatury fantasy. Tym większe słowa uznania należą się autorce tej opowieści..

Fabuła tej książki została dopracowana pod każdym względem, tak by czytelnik wciąż i wciąż był czymś zaskakiwany, poddawany silnym emocjom i ciekawy tego, co wydarzy się na następnej stronie. Pierwsze rozdziały to wprowadzenie do tego niezwykłego i zarazem mrocznego świata, w jakim toczy się ta opowieść. Następnie poznajemy głównych uczestników tej opowieści, z Violet na czele. Targ niewolników, aukcja, trafienie do domu bogatej Diuszesy, pozbawienie dziewczyny wszelkich praw i sprowadzenie do roli pięknie wyglądającego dodatku, wreszcie spotkanie pewnego tajemniczego mężczyzny.. To kolejne etapy tej historii, z których każdy jest pasjonujący, niezwykle ciekawy, napisany w bardzo przekonujący i szczegółowy sposób. Dzięki temu lektura tych blisko 400 stron upływa w iście błyskawicznym tempie. I wreszcie finał - absolutnie nieprzewidywalny i zwiastujący kontynuację, której to już nie mogę się doczekać..:)

Po przeczytaniu tej powieści dochodzę do wniosku, iż jest to tak naprawdę historia o skrajnościach i przeciwieństwach. Oto z jednej strony mamy do czynienia z pięknym i bogatym światem "Klejnotu", z drugiej zaś z brzydki i biednym "Bagnem". Podobnie ma się rzecz z samymi mieszkańcami centralnej dzielnicy, którzy z jednej strony mają za nic swoje niewolnice, z drugiej zaś tak bardzo  pragną potomstwa, które to mogliby by obdarzyć szczerą miłością. Nie inaczej ma się też sytuacja z samym pobytem głównej bohaterki w domu Diuszesy Jeziora, w którym to otaczają ją piękne wnętrza, przedmioty, stroje, bogactwo.., z drugiej zaś nie ma tam ona żadnych praw do bycia.. - człowiekiem.  Myślę, że właśnie te doskonale ukazane tu skrajności dają najwięcej do myślenia i czynią tą historię tak bardzo wyjątkową..

Na duże słowa uznania zasługuje zarówno miejsce w którym autorka osadziła swoją opowieść, jak i jej bohaterowie. Miejsce zachwyca i jednocześnie przeraża, co już samo w sobie jest niezwykle intrygujące. Zachwyca pięknem, bogactwem, przepychem i bądź co bądź, niezwykle pomysłowym i inteligentnym układem. "Samotne Miasto" składające się z pięciu warstw, dzielnic, enklaw, w których żyją odpowiednio najbiedniejsi, nieco bardziej stateczni, a na obrzydliwie bogatych skończywszy.  Dym, Magazyn, Dom Płomienia - oto ich nazwy, oddające idealnie charakter tychże miejsc. Fantazja? Myślę, że absolutnie nie.., jedynie nieco barwniejsze ukazanie realiów także i naszego świata, w którym to bogaci coraz to bardziej oddzielają się od reszty społeczeństwa.. Niemniej, przebywanie w tym literackim świecie dostarcza naprawdę niezwykłych wrażeń i przeżyć..

Co do bohaterów, to zostali oni wykreowani tutaj w iście mistrzowski sposób. Są prawdziwi, intrygujący, najważniejsi w tej opowieści. Przede wszystkim mam tu na myśli oczywiście Violet Lasting, z perspektywy której obserwujemy przedstawiane tu wydarzenia i która jest jednocześnie naszą narratorką. To dziewczyna niezwykle inteligentna, odważna, bystra, świadoma czekającego na nią zagrożenia i potrafiąca radzić sobie w tym niebezpiecznym, arystokratycznym świecie do którego trafiła. Polubiłam tę dziewczynę, współczułam jej losowi, kibicowałam w jej próbach odzyskania wolności i chyba także się z nią zaprzyjaźniłam.. Drugą czołową postacią tego dramatu jest Diuszesa Jeziora - kobieta wyrachowana, zimna, bezwzględna, a zarazem piekielnie inteligentna i przebiegła. To przykład postaci której nie można polubić, ale z pewnością należy ją bardzo doceniać, gdyż jej charakter naprawdę imponuje. Tak naprawdę to także kobieta o wielu twarzach, z których to poznajemy jedynie kilka, pozostałe zaś są dla nas wciąż wielką tajemnicą.. Pozostali bohaterowie. m.in. Lucien, Ash czy też  Garnet także zasługują na słowa uznania, gdyż czytanie o ich losach jest naprawdę wielką przyjemnością..:)

Amy Ewing posiada niezwykły talent do snucia pasjonującej opowieści, w której wszystko jest idealnie dopracowane pod każdym względem, zaś każde wydarzenie wynika bezpośrednio z poprzednich czynów bohaterów. To także wyjątkowy dar do posługiwania się pięknym językiem, który z jednej strony idealnie oddaje charakter życia mieszkańców "Samotnego Miasta" w zależności od ich statusu społecznego, a jednocześnie przywołuje skojarzenia z piękną, niemalże poetycką baśnią. I wreszcie sposób prowadzenia narracji, czyli pierwszoosobowa opowieść głównej bohaterki, z którą to przeżywamy te wszystkie dramatyczne wydarzenia z jej życia. Proste środki są zawsze najlepsze, i  z tego założenia wyszła też autorka tej opowieści. I dobrze się stało, bo my - czytelnicy, tylko na tym zyskaliśmy:)

Trudno mi powiedzieć, na ile w zamiarach autorki książka ta miała być pasjonującym czytadłem, a na ile czymś znacznie większym, niosącym sobą mocny przekaz, apel, sprzeciw wobec wykorzystywaniu słabszych i biedniejszych ludzi przez najbogatszych mieszkańców świata. W moim przypadku ten głos zabrzmiał bardzo donośnie, i dla mnie lektura tej książki była ważnym głosem w dyskusji o współczesnym świecie i losie kobiet, które każdego dnia są zmuszane do decydowania się na rolę "surogatek".. Afryka, Azja, Bliski Wschód czy nawet bogata Europa - wszędzie tam odbywa się ten proceder i z każdym rokiem przybiera na sile. I swoistą ironią losu jest to, iż głos ten zostaje usłyszany właśnie w literaturze fantasy, wydawałoby się reprezentantce najczystszej fikcji i wyobraźni.. Cóż, jak widać literatura raz jeszcze potrafiła zaskoczyć..

"Klejnot" to jedna z najciekawszych pozycji fantasy dla młodych czytelników, jakie pojawiły się w naszym kraju w ostatnim czasie. Książka pasjonująca, intrygująca, efektowna i przede wszystkim niezwykle wyrazista. Myślę, że powinna sięgnąć po nią każda młoda dziewczyna i zaczerpnąć z niej tylko czystą rozrywkę i radość z lektury, ale także i pewną naukę na przyszłość.. To powieść, która zaskakuje i pochłania bez reszty, a czas spędzony na jej czytaniu upływa niemalże w jednej chwili. Polecam gorąco i już nie mogę się doczekać kolejnego tomu cyklu o losach odważnej Violet Lasting..:)

Informacje dodatkowe o Klejnot:

Kup książkę Klejnot

Dom Kamienia. Garnet
Amy Ewing0
Okładka ksiązki - Dom Kamienia. Garnet

Dwie nowele uzupełniające historie bohaterów „Klejnotu”. W „Klejnocie”, poznaliśmy historię Violet jako surogatki Diuszesy...

Biała róża
Amy Ewing0
Okładka ksiązki - Biała róża

Violet ucieka. Po tym, jak Diuszesa przyłapała ją z Ashem, dziewczyna nie ma innego wyjścia, jak uchodzić z Klejnotu, inaczej i ją i jej ukochanego czeka...