Klejnot

Tom 1 cyklu Klejnot
Wizje dystopicznej przyszłości pojawiają się w literaturze coraz częściej. Autorzy ścigają się w wymyślaniu oryginalnych fabuł, bądź bazują na sprawdzonych schematach, odpowiednio je modyfikując. I mimo że wyobraźnia nie ma granic, a kreatywność jest potężnym narzędziem twórczym, to coraz trudniej czytelnika zaskoczyć i zabrać go w niepowtarzalną i ekscytującą podróż.
Powieść „Klejnot” niewątpliwie przyciąga wzrok przepiękną okładką i porusza ciekawość intrygującym opisem. Ale jak nie szata zdobi człowieka, tak ocenianie książki po okładce niewiele „powie” czytelnikowi o jej wnętrzu, a przecież to treść, a nie opakowanie pobudza wyobraźnię, porusza emocje i odrywa od rzeczywistości. A jednak trzymając w ręku książkę Amy Ewing trudno nie mieć nadziei, że w środku znajdziemy nieoszlifowany diament.

W pierwszym tomie cyklu „Klejnot” autorka zabiera czytelnika do Samotnego Miasta otoczonego dzikim oceanem. Osady podzielonej na pięć koncentrycznie położonych dzielnic, których centralną część stanowi Klejnot – obszar zamieszkały przez bogate elity. Największym problemem mieszkańców najlepszego obwodu są ubytki w chromosomach sprawiające, że szlachcianki nie są zdolne do rodzenia pełnosprawnego potomstwa. I tu z pomocą przychodzą im surogatki – młode kokiety z najniższych kręgów społecznych posiadające pewną genetyczną mutację, gwarantującą nie tylko narodziny zdrowego dziecka, ale też pozwalającą władać niezwykłymi Auguriami. Niestety, surogatki nie działają z własnego wyboru, lecz są „hodowane” w specjalnych magazynach i zmuszane do swojej misji.

Violet Lasting jest posiadaczką nieszczęsnego genu i w wieku dwunastu lat zostaje zabrana z rodzinnego domu, by kilka wiosen później podczas specjalnej Aukcji stać się własnością Diuszesy Jeziora – kobiety, która wie czego chce i nie boi się realizować zamierzonych celów. I choć los dziewczyny wydaje się przesądzony, w Klejnocie okazuje się, że Violet jest częścią większego równania, które ma kilka zmiennych mogących wpłynąć na jego wynik. Ale czy młoda surogatka jest gotowa na niespodzianki, jake szykuje jej przeznaczenie?
Amy Ewing zbudowała miasto przypominające średniowieczne grody i stworzyła społeczeństwo stanowe, w którym pochodzenie oraz majątek decydują o miejscu w hierarchii społecznej, Na czele tej wspólnoty postawiła przywódcę – Hierarchę i jego żonę - Wybrankę. Zróżnicowała samą arystokrację i pchnęła rody do nieustannej walki o władzę i polityczne wpływy, szczególnie teraz gdy nadszedł czas wyboru żony dla syna przywódcy. Zabrała najbogatszym coś bardzo cennego, a z drugiej strony powołała do życia niewinne dziewczyny i zrobiła z nich narzędzia, które za odpowiednią cenę stają się bezwolną własnością.
Fabuła książki została oparta na ciekawym pomyśle, ale trudno nie zauważyć pewnych schematycznych rozwiązań – główną bohaterką jest biedna dziewczyna z nizin społecznych, której wolność zostaje odebrana, a posiadane atuty wynoszą ją wprost do pałacu. Tam spotyka młodego, przystojnego młodzieńca i ich serca zaczynają grać w zgodnym rytmie, mimo że nie mają do tego prawa. I choć bieg wydarzeń wiedzie czytelnika do nieuchronnego finału, to przygoda z książką jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, a biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia nawet zaskakującym.
Ja przygodę z „Klejnotem” mogę podsumować jako miły relaks, natomiast moja trzynastoletnia córka czytała książkę z wypiekami na twarzy. Popłynęła na jej falach do tego stopnia, że musiałam toczyć z nią wojnę przed snem, ponieważ walczyła o każdą stronę. Myślę, że zabierając się za tego typu lekturę należy pamiętać do jakiego czytelnika jest skierowana, bo choć mnie fabuła pachniała naiwnością i sztampowością, tak moja córka nie tylko porzuciła komputer na trzy dni, ale również przyswoiła sobie znaczenie słowa surogatka i zrozumiała, że pieniądze i status społeczny nie są miarą wartości człowieka.
W moim odczuciu „Klejnot” to interesująca propozycja dla nastoletnich czytelniczek, które lubią wycieczki na królewskie dwory, piękne suknie oraz wspaniałe bale i nie boją się obcować z rówieśniczkami zmagającymi się z problemami w żaden sposób nie wpisującymi się w obraz młodości. Myślę również, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanek serii „Rywalki”.

Informacje dodatkowe o Klejnot:

Kup książkę Klejnot

Biała róża
Amy Ewing0
Okładka ksiązki - Biała róża

Violet ucieka. Po tym, jak Diuszesa przyłapała ją z Ashem, dziewczyna nie ma innego wyjścia, jak uchodzić z Klejnotu, inaczej i ją i jej ukochanego czeka...

Czarny klucz
Amy Ewing0
Okładka ksiązki - Czarny klucz

Od niepamiętnych czasów mieszkańcy zewnętrznych Kręgów samotnego miasta służyli rządzącym w Klejnocie arystokratom. Ale oto nadchodzi czas...