Konwersja

„Wokół nas nieustannie toczy się wojna. Wojna utajona, ale zażarta i często najdosłowniej krwawa, a jej stawką jesteśmy my sami – nasze myśli i przemyślenia, a także podejmowane decyzje”.

„Konwersja” – nowoczesny thriller na miarę naszych czasów. Inteligentny, frapujący i przerażający. Jeśli myślisz, że wiesz dużo o tym co się wokół Ciebie dzieje, Piotr Rogoża wytłumaczy Ci, że wiesz mało.. i wielce prawdopodobne, że Jego argumenty trafiają w sedno.

Autor wrzuca nas w świat mediów, hologramów, układów, manipulacji, wirtualnych narzędzi inżynierii społecznej, influencerów, piosenkarzy, aktorów, polityków, „dzieciaków urodzonych ze smartfonami w rękach karmiących lajkami internetowych celebrytów” – narzędzi wykorzystywanych z rozmachem i rozmysłem do realizowania konkretnych strategii i celów. Teoria spiskowa? Może tak, może nie.

Poznajemy Adriana Klimkę, pracownika pewnej agencji artystycznej, najbardziej utalentowanego pozycjonera w Warszawie, który właśnie realizuje projekt swojego życia – wypromowanie debiutu polsko-syryjskiej wokalistki. Tymczasem młoda dziennikarka Helena Różewicz postanawia wziąć na tapetę „temat samograj” – samobójstwo influencerki, idolki gotyckich nastolatek, której kariera sama w sobie była „relacją z rozciągniętego w czasie samobójstwa”. Drążąc temat Helena natrafia na pewne elementy łączące obiekt jej pracy z innymi niepokojącymi zdarzeniami.. Klocki rzeczywistości układają się w nietypowe wzory, a ciekawość dziennikarki okazuje się silniejsza niż strach.

W świecie w którym nieustannie toczy się wojna o serca i umysły, w którym liczy się przede wszystkim rezultat, a nie proces, który do niego prowadzi. Gdzie życie to istny mroczny teatr cieni, a jego reżyser jest na tyle cwany, że jego cienia w nim nie sposób się doszukać, przynajmniej na pierwszy i drugi rzut oka.. Gdzie „ciało to wynajęte mieszkanie, z którego tak łatwo nas eksmitować”. Gdzie wspomnienia można wdrukować, umysł sformatować i nadpisać nowe warstwy tożsamości. W tym świecie słowa i czyny, to „elementy myślowej autokreacji”. Tu widzi się taki kształt, jaki KTOŚ chce, żeby się zobaczyło. A wiarę w to, co się widzi, łatwo poddać w wątpliwość. Prawda jest względna, a ten kto zbyt intensywnie ją kwestionuje może poczuć się jak plik wklejony w niewłaściwy folder i tylko tak.

„Konwersja” to intensywna, tajemnicza i niebezpieczna historia. Poczucie nierealności i realności zarazem wzbudza niepokój. Sprawia, że mimowolnie zaczynasz rozglądać się wokół w poszukiwaniu „miejsc”, w których zastosowano pewne „sztuczki” i myślisz, czy i na ile Ty też jesteś marionetką w tym wyrachowanym teatrze cieni.

Polecam.

Informacje dodatkowe o Konwersja:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-08-24
Dodał/a opinię: Anna Biarda

Tagi: Thrillery naukowe (technothriller)

Zobacz opinie o książce Konwersja

Kup książkę Konwersja

Rock ‘n’ roll, bejbi!
Piotr Rogoża0
Okładka ksiązki - Rock ‘n’ roll, bejbi!

Posłuchaj książki – jest w niej dzikość rocka, nostalgia blues’a, punkowa anarchia i psychodelic taki, że więdną dzieci-kwiaty… Idź...

Po spirali
Piotr Rogoża0
Okładka ksiązki - Po spirali

Oto Cielęcin, miasteczko jak tysiące innych ? lecz nie do końca. Tu bowiem może zdarzyć się wszystko, a rzeczy najdziwniejsze są normalnością. Czarownice...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;