Konwersja

A jeśli ktoś naprawdę manipuluje nami dla osiągnięcia swoich celów, tworząc bańki informacyjne?

Podczas gdy pracownik agencji artystycznej Adrian Klimke pracuje nad debiutem polsko-syryjskiej wokalistki, dziennikarka Helena Różewicz wpada na trop niebezpiecznego spisku z udziałem rodzimych influencerów. Co łączy tragicznie zmarłą instagramową modelkę, nastoletniego streamera gier komputerowych i depresyjnego trenera uwodzenia? Czy w publikowanych przez nich treściach kryje się dodatkowy przekaz dla wybranych? Komu zależy na tym, żeby to właśnie Helena ujawniła materiały kompromitujące popularnego konserwatywnego polityka? Dlaczego Adrian zaczyna widywać swoją dawną dziewczynę, która zginęła w wypadku samochodowym?

Cynicznie kreowane iluzje kształtują zbiorową świadomość, a idee stały się produktami, które - dysponując odpowiednimi narzędziami- można łatwo pozycjonować na rynku. Ludzki umysł jest tworzywem gładko poddającym się woli wprawnego twórcy. Granica między cyfrową fikcją a rzeczywistością dawno została zatarta, skoro zestaw odpowiednio dobranych hasztagów może najdosłowniej zabijać.

To realia Konwersji, współczesnego thrillera, w którym zakulisowe działania niepozornych specjalistycznych agencji mają realny wpływ na całe narody. To nasze realia, choć wciąż nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę.

Konwersja pokazuje, że Rogoża to jeden z najlepszych pisarzy popularnych w Polsce. A na pewno najlepszy w pokazywaniu internetowego, korporacyjnego piekła, w którym wszyscy tak wygodnie się urządziliśmy.

Jakub Żulczyk

Czytając Konwersję, zastanawiałem się, gdzie leży granica między prawdziwym światem, a fikcją literacką. Bo niestety w dzisiejszym świecie nawet najciemniejsze wizje mogą okazać się prawdą, a pięknie prezentowana rzeczywistość bardzo często okazuje się zwykłą ściemą.

Kamil Nożyński, odtwórca głównej roli w serialu Ślepnąc od świateł i narrator audiobooka Konwersja

Piotr Rogoża (1987) - pisarz, scenarzysta i projektant narracji w grach komputerowych. W 2008 roku debiutował powieścią Po spirali, później opublikował kilka książek i kilkanaście opowiadań, a w 2019 roku kolejną powieść Niszcz, powiedziała. Współautor seriali audio Czynnik turyński i Symbioza (Audioteka) oraz autor Szarej strefy (Storytel). Przez pewien czas członek Writers Guild of America.

Informacje dodatkowe o Konwersja:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-08-24

Tagi: Thrillery naukowe (technothriller)

Kup książkę Konwersja

Konwersja - opinie o książce

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2022-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Konwersja" to thriller, w którym realizm miesza się z fikcją. A może to tylko realia współczesnego świata, którego nie zauważamy, bądź nie chcemy zauważyć? Piotr Rogoża zwrócił uwagę na problem, z którym mamy do czynienia na co dzień, choć tak tego nie postrzegamy. Świat influencerów, bieg za lajkami i udostępnieniami, dziwne trendy i wyzwania, które czasami zagrażają życiu w imię fejmu i klikalności, idealni ludzie chwalący się cudownym życiem sprawiają, że sami stwarzają fikcyjne życie. Media wszelakiego rodzaju robią z nami co chcą, a my jesteśmy im poddani. Nawet nie wiemy kiedy, a osoby z naszego otoczenia krok po kroku wdzierają się do życia i manipulują, oczywiście dla własnych korzyści.
Adrian Klimke pracuje w dość kontrowersyjnej agencji artystycznej. Helena Różewicz jest dziennikarką, w tej chwili freelancerką, która szuka informacji na temat zmarłej influencerki, streamera, po którym słuch zaginął i trenera uwodzenia. Zauważa, że wykonują jeden, ten sam gest w swoich filmikach udostępnianych w internecie, czy też live'ach. Zaczyna dostawać anonimowe wiadomości z poleceniami, które mogą zmienić jej życie. Natomiast Adrian widuje swoją zmarłą dziewczynę, przez co zaczyna wariować.
W "Konwersji" mamy przykłady technik manipulacji człowiekiem, których on sam nie jest nawet świadomy. Przerażające jest to, że gdy człowiek tak się mocno zastanowi nad własnym życiem, to stwierdza, że tej fikcyjnej powieści nie brakuje realności, że ten świat stworzony przez Autora ma swoje korzenie w naszym świecie.
Od początku czułam się zdezorientowana, trochę jakbym oglądała film science-fiction, ale niestety, im dalej szłam przez "Konwersję" tym więcej rozumiałam i łapałam się za głowę, na jakim my świecie żyjemy. Jak bardzo jesteśmy podatni na wszelakie manipulacje. Jak przekaz informacyjny jest skrupulatnie tworzony, by omamić odbiorcę i dać mu taki rodzaj informacji, by osiągnąć zamierzony cel. Karmić ułudą, której zwykły człowiek nie chce się dopatrzyć.
Jest to moje pierwsze spotkanie z Piotrem Rogożą i mogę je dopisać do kolejnych czytelniczych doświadczeń, ponieważ dawno nie czytałam tak innej, jakże trafnej, co do naszej rzeczywistości, książki. Rozdziały są krótkie, lawirujemy między dwojgiem bohaterów, czyli Adriana i Heleny. To na ich przykładach Autor pokazuje, że jesteśmy łatwymi do zmanipulowania marionetkami. Musiałam kilka dni odczekać, by napisać swoją opinię, ponieważ nie wiedziałam jak ugryźć tę książkę, tak namieszała mi w głowie. Czy polecam? Oczywiście! Jestem pewna, że niejeden czytelnik będzie zachwycony tą inteligentną powieścią, bo tak mogę ją nazwać.

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

„Wokół nas nieustannie toczy się wojna. Wojna utajona, ale zażarta i często najdosłowniej krwawa, a jej stawką jesteśmy my sami – nasze myśli i przemyślenia, a także podejmowane decyzje”.

„Konwersja” – nowoczesny thriller na miarę naszych czasów. Inteligentny, frapujący i przerażający. Jeśli myślisz, że wiesz dużo o tym co się wokół Ciebie dzieje, Piotr Rogoża wytłumaczy Ci, że wiesz mało.. i wielce prawdopodobne, że Jego argumenty trafiają w sedno.

Autor wrzuca nas w świat mediów, hologramów, układów, manipulacji, wirtualnych narzędzi inżynierii społecznej, influencerów, piosenkarzy, aktorów, polityków, „dzieciaków urodzonych ze smartfonami w rękach karmiących lajkami internetowych celebrytów” – narzędzi wykorzystywanych z rozmachem i rozmysłem do realizowania konkretnych strategii i celów. Teoria spiskowa? Może tak, może nie.

Poznajemy Adriana Klimkę, pracownika pewnej agencji artystycznej, najbardziej utalentowanego pozycjonera w Warszawie, który właśnie realizuje projekt swojego życia – wypromowanie debiutu polsko-syryjskiej wokalistki. Tymczasem młoda dziennikarka Helena Różewicz postanawia wziąć na tapetę „temat samograj” – samobójstwo influencerki, idolki gotyckich nastolatek, której kariera sama w sobie była „relacją z rozciągniętego w czasie samobójstwa”. Drążąc temat Helena natrafia na pewne elementy łączące obiekt jej pracy z innymi niepokojącymi zdarzeniami.. Klocki rzeczywistości układają się w nietypowe wzory, a ciekawość dziennikarki okazuje się silniejsza niż strach.

W świecie w którym nieustannie toczy się wojna o serca i umysły, w którym liczy się przede wszystkim rezultat, a nie proces, który do niego prowadzi. Gdzie życie to istny mroczny teatr cieni, a jego reżyser jest na tyle cwany, że jego cienia w nim nie sposób się doszukać, przynajmniej na pierwszy i drugi rzut oka.. Gdzie „ciało to wynajęte mieszkanie, z którego tak łatwo nas eksmitować”. Gdzie wspomnienia można wdrukować, umysł sformatować i nadpisać nowe warstwy tożsamości. W tym świecie słowa i czyny, to „elementy myślowej autokreacji”. Tu widzi się taki kształt, jaki KTOŚ chce, żeby się zobaczyło. A wiarę w to, co się widzi, łatwo poddać w wątpliwość. Prawda jest względna, a ten kto zbyt intensywnie ją kwestionuje może poczuć się jak plik wklejony w niewłaściwy folder i tylko tak.

„Konwersja” to intensywna, tajemnicza i niebezpieczna historia. Poczucie nierealności i realności zarazem wzbudza niepokój. Sprawia, że mimowolnie zaczynasz rozglądać się wokół w poszukiwaniu „miejsc”, w których zastosowano pewne „sztuczki” i myślisz, czy i na ile Ty też jesteś marionetką w tym wyrachowanym teatrze cieni.

Polecam.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-09-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Jeśli wierzyć nielicznym komentarzom, Łucję Felisiak, czyli Leikę Fash, znaleziono z otwartymi żyłami w wannie pełnej krwi. Fani wydają się szczerze zaskoczeni, że instagramerka, która chętnie pozowała ze stryczkiem na szyi i chwaliła się kolekcją blizn na przedramionach, w końcu skutecznie targnęła się na swoje życie".

Powiedzieć, że to thriller, to jakby przyrównać szczura do myszy. A wiadomo, że szczur jest groźny i o wiele większy i straszniejszy. Taka właśnie jest ta książka. Pokazała życie influencerki, która nagle straciła życie w sposób o który nikt by jej nie podejrzewał. Czy zawsze, kiedy ktoś pokazuje się z rzeczami, które mogą odebrać mu życie chce nam coś przekazać, czy to tylko wszystko na pokaz? Wielu z nas nie dopatruje się w zdjęciach na profilach społecznościowych wszelkich aluzji, czy też ukrytej prośby o pomoc. Dla nas kobieta ze zdjęciem dziecka wygląda na szczęśliwą. Kiedy jednak przeczyta się cały post, bez pustego lajka, to dowiemy się, że właśnie zmarło jej dziecko. W takim przypadku zadowolona emotka potrafi być druzgocząca...
Każdy z nas jest innym człowiekiem. Ja jestem osobą wysoko wrażliwą i mnie ta książka mocno przeraziła. To o czym czytałam bardzo mną wstrząsnęło. Sprawa będzie dotyczyła osoby z cytatu. Trzeba będzie rozwiązać zagadkę śmierci tej modelki, a powiem wam, że jej życie wcale nie było usłane różami. Dodatkowo nie zawsze byłam pewna co tu było prawdą, a co kłamstwem. Bo czy jest możliwe, by ktoś zmarł i później ukazywał się najbliższej osobie? Dlaczego komuś zależy na pogrążeniu znanego polityka? Było tu pełno brudów, które ktoś bardzo chciał, by wyszły na jaw. Wierzcie mi, że nikt nie byłby z nich dumny...
Niekiedy ludzie nie zastanawiają się i piszą jakieś rzeczy w internecie, wstawiają posty, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego, lub robią rzeczy w tajemnicy przed innymi z których tak naprawdę nie są dumni. Jednak co jeśli jest ktoś, kto to wszystko spisuje?
Książka naprawdę skłania do myślenia. Napisana prostym stylem z pewną rezerwą i zaborczością. Idealna dla fanów mocnych wrażeń.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2022-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Konwersja" Piotra Rogoży to thriller z, jak w jednym z wywiadów określił to autor, sensacyjno-paranoiczną intrygą. Fabuła zaczyna się dosyć niepozornie, przedstawiona jest z perspektywy dziennikarki i pracownika tajemniczej agencji Theatro Umbre, która tworzy gwiazdy na polskiej scenie w różnych artystycznych kategoriach. Pierwsza część to dosyć spokojne wprowadzenie, zawiązanie akcji i prezentacja postaci. Za to jak w drugiej połowie zaczyna się dziać, to po prostu ... mindblow (że się tak z angielska wyrażę) gwarantowany! Po lekturze czułam się jak po seansie ,,Incepcji" - co tu było fikcją, a co fikcją w fikcji?! Książka porusza aktualne tematy manipulacji faktami w mediach, szczególnie tych internetowych. Mocno krytykuje świat, w którym sami aktualnie żyjemy, zmusza do zastanowienia nad tym, czy to, czemu wierzymy, faktycznie na to zasługuje. Na pierwszy rzut oka rzeczywistość przedstawiona w książce wydaje się mocno fikcyjna, jednak im dłużej się nad tym zastanawiam, tym większe mam wątpliwości... To książka, o której długo nie zapomnę! Wymagająca i zmuszająca do myślenia, coś dla tych, którzy lubią, gdy książka wymusza zaangażowanie czytelnika i odbiega od tego, co aktualnie rynek książki ma do zaoferowana. Sama gorąco polecam!

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2022-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Książka dostępna w aplikacji @empikgo jako #audiobook #ebook

O fabule ciiii.....ale działo się sporo, a nawet jeszcze więcej.

Po lekturze tej książki aż krępuje się przyznać, że jak do tej pory nic spod pióra autora nie czytałam. Dlaczego? Ponieważ w słowach jakie przelewa Piotr Rogoża na papier jest moc. To takie niezwykłe połączenie prostoty przekazu a jednocześnie jego siły.

Było tak płynnie i lekko a tak mrocznie i niespokojnie. Miałam wrażenie, że wszystko powstaje tak jakby od niechcenia, ale próżno tu szukać błędów.

Manipulacja... to słowo przeraża samo w sobie. Po lekturze tej powieści przeraża podwójnie, w jak dużym stopniu ja sama jest oszukiwana? Kto i z jakich powodów może mną manipulować?

Przyznaję, że książka wzbudziła mój lęk, ale w końcu o to chodzi by były emocje a im większe tym lepiej. Tutaj mi ich nie zabrakło.

Autor ma styl, który mnie przekonuje. Nic mi nie zgrzytało, nie uwierało a wręcz przeciwnie. Historia płynęła po prostu sama, wspierana przez wartkie i naturalne dialogi. Bohaterowie dali się poznać, mogłam z nimi sympatyzować bądź nie, ale wiedziałam czego się po nich spodziewać. To lubię, bo z żalem myślę o książkach gdzie fabuła uwodzi, ale warstwa psychologiczna ledwo zipie.

Czuję się syta jak po dobrej czytelniczej uczcie i polecam Wam ten posiłek. Tylko pamiętajcie, że później już nic nie będzie takie samo...

"Konwersja" to książka, która potrafi namieszać w głowie. Thriller mocno na czasie.

Instagramowa modelka, streamer gier komputerowych, trener uwodzenia i debiutująca polsko-syryjska wokalistka. Co ich wszystkich łączy? Helena Różewicz, dziennikarka freelancerka, uważa, że trafiła na spisek i zaczyna drążyć sprawę. Ktoś podsyła jej materiały, które pogrążają konserwatywnego polityka. Komu zależy, żeby Helena je ujawniła?

Adrian Klimke pracuje w agencji artystycznej. Pracuje nad debiutem Amal. Niespodziewanie wracają do niego koszmary, a na mieście zaczyna widywać swoją dziewczynę, która zginęła w wypadku.

Jak łączą się te sprawy?

Czy możemy wierzyć, że to, co widzimy w telewizji czy internecie, jest prawdą? Od dawna wiadomo, że nie. Czy możemy być pewni, że osoby, które obserwujmy na Instagramie, są prawdziwe?

Czy może to twory, który mają za zadanie manipulować nami? Naszą rzeczywistością, jej postrzeganiem.

Początkowo ciężko było mi się wgryźć w "Konwersję", ale później ciężko było mi się od niej oderwać. Iluzja miesza się tu z rzeczywistością. Co wydarzyło się naprawdę, a co było tylko wytworem zmanipulowanego umysłu bohaterów? Granica między jednym a drugim jest bardzo cienka.

Fabuła jest pełna tajemnic, intryg i manipulacji. Sam pomysł na taką fabułę jest oryginalny i intrygujący.

Jest to thriller bardzo inny od dotychczas przeze mnie czytanych.

Czytając, zastanawiałam się, czy to, aby na pewno tylko fikcja? Czy może istnieją specjalistyczne agencje, które w niezauważalny sposób manipulują zbiorową świadomością?

Z pewnością jest to jedna z tych książek, która zapada w pamięć. Która wybija się swoją oryginalnością i przekazem.

Pracownik agencji artystycznej Adrian Klimke pracuje nad debiutem wyjątkowo obiecującej polsko-syryjskiej wokalistki. W tym samym czasie freelancerka Helen Różewicz wpada na trop tajemniczej śmierci wschodzącej instagramowej modelki Leiki Fash. Szukając materiałów do artykułu odkrywa, że w ostatnim czasie nie tylko ona zginęła w tajemniczych okolicznościach. Gdy próbuje odkryć co łączy te śmierci zaczyna otrzymywać pogróżki.

,,Konwersja" to thriller inny niż wszystkie, który zmusza do zastanowienia i refleksji. Gwarantuje, że po lekturze sami będziecie się zastanawiać co jest prawdą, a co dobrze zaplanowaną i przemyślaną iluzją. Autor pokazuje bezduszny marketing. Zresztą ludzie są tu tak naprawdę tylko trybikami sterowanymi systemem kontroli. Wszystko jest z góry zaplanowane, gdyż najważniejsza jest tytułowa konwersja. Wizja pokazana w książce jest wręcz niepokojąco realna, a uknuta intryga uwypukla kolejne warstwy iluzji która nas otacza. Nie brakuje tu kłamstw, tajemnic i intryg, a oryginalność, która wyróżnia książkę powoduje, że zostaje w pamięci na dłużej.

Rock ‘n’ roll, bejbi!
Piotr Rogoża0
Okładka ksiązki - Rock ‘n’ roll, bejbi!

Posłuchaj książki – jest w niej dzikość rocka, nostalgia blues’a, punkowa anarchia i psychodelic taki, że więdną dzieci-kwiaty… Idź...

Niszcz powiedziała
Piotr Rogoża0
Okładka ksiązki - Niszcz powiedziała

Niech arteriami popłynie krew! Zaginięcie byłej dziewczyny, która najwidoczniej prowadziła podwójne życie, zapowiada początek koszmaru Szymona, trzydziestoletniego...