Kręgi

„Kręgi” Zbigniewa Zborowskiego to chyba jedna z najbardziej rozreklamowanych książek w sezonie. Często w takich przypadkach zdarza się, że treść okazuje się banalna i rozczarowuje. W tym przypadku tak nie było! Autor opowiada nam interesującą historię, która wciąga od pierwszej strony i trzyma do samego końca, a to duża sztuka, bo mamy do czynienia z naprawdę pokaźnym rozmiarem 😊 Jest parę drastycznych scen (obcięte dłonie, połamane kończyny) – ale autor nie epatuje przemocą. Widać, że opisy zbrodni nie są celem samym w sobie i nie skupiają na sobie nadmiernej uwagi.

Autor zastosował ciekawy zabieg – obserwujemy równolegle kilka płaszczyzn czasowych tej samej sprawy (mamy czas: wcześniej – i teraz) – aby w finale połączyć je w całość. Dzięki temu czytelnik ma szerszy ogląd sytuacji i „wie” więcej niż główny bohater, który wielu rzeczy tylko się domyśla – my dostajemy ich opis.

Ku mojemu zaskoczeniu bardzo spodobał mi się główny bohater, mimo że jego postać oparta jest na dość typowym schemacie: Bartek Konecki, były policjant, który ma za sobą ciężkie osobiste przeżycia (śmierć córki), wyrzucony ze służby (oczywiście niesłusznie) próbuje pracować na własny rachunek jako prywatny detektyw; jest uzależniony od psychotropów. W pracy idzie mu kiepsko, jego partnerka Jola zarabia znacznie lepiej i na dodatek robi karierę w policji – i chyba właśnie ta trochę nadszarpnięta męska ambicja sprawia, że Bartek przyjmuje zlecenie, które nie podoba mu się od pierwszej chwili… Ktoś płaci mu sporo kasy za śledzenie ślicznej wschodzącej gwiazdki telewizyjnej. To – z pozoru proste i nieskomplikowane, dość typowe – zlecenie wpędza Bartka w gigantyczne kłopoty. Konecki trafia na trop zbrodni sprzed lat – zatuszowanej przez wysoko postawionego funkcjonariusza, który nadal ma ogromną władzę. I ludzi gotowych zrobić dla niego wszystko. Narażenie się komuś takiemu nie może nikomu wyjść na dobre – o czym Bartek bardzo szybko się przekonuje. Nawet fakt, że jest wysokim i potężnie zbudowanym facetem w niczym tu nie pomaga – ciągle chodzi posiniaczony, pobity, zmaltretowany. Ale się nie poddaje – i to mi się w tym bohaterze podoba. Kombinuje, węszy, szpera – i nie pozwala się zastraszyć. I ma przy tym fajne poczucie humoru :)

W sumie powieść Zborowskiego nie odkrywa jakichś nowych światów, oparta jest na dość popularnym schemacie – a jednak autorowi udaje się zaskoczyć czytelnika i przyciągnąć jego uwagę tak bardzo, że miałam ochotę rzucić pracę, bo przeszkadzała mi w czytaniu 😊 Byłam zainteresowana losem bohatera i tym, jak rozwiąże sprawę – dosłownie do ostatniej strony. Trochę mniej wciągnął mnie wątek osobisty detektywa – ale to drobny szczegół wobec tego, że cała powieść bardzo mi się podobała.

To rasowy kryminał w dobrym stylu, świetnie napisany, wciągający, z wyrazistymi postaciami. Na pewno spodoba się miłośnikom zagadek kryminalnych, powieści sensacyjnych, w których dużo się dzieje.

Mam nadzieję, że Bartek Konecki pojawi się w kolejnych książkach Zbigniewa Zborowskiego – i z pewnością po nie sięgnę.

Informacje dodatkowe o Kręgi:

Kup książkę Kręgi

Nowy drapieżnik
Zbigniew Zborowski0
Okładka ksiązki - Nowy drapieżnik

A jeśli człowiek nie jest ostatnim ogniwem ewolucji? Jeśli pojawił się ktoś, dla kogo jesteśmy jedynie stadem oszalałych ze strachu owiec, na które poluje...

Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima
Zbigniew Zborowski0
Okładka ksiązki - Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima

Powieść o miłości, której nie zatrzyma nawet historia. Miłość rzadko kiedy bywa łatwa i prosta. Szczególnie w czasie Powstania Styczniowego...