Krewniacy. Życie, miłość , śmierć i sztuka Neandertalczyków

W poszukiwaniu początków ludzkości

"Krewniacy. Życie, miłość, śmierć i sztuka neandertalczyków" to kolejna książka z serii "Na ścieżkach nauki", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-kaRebecca Wragg Sykes w bardzo dokładny sposób przedstawia kolejne zagadnienia związane z naszymi krewnymi, których to pozostałości DNA są znajdywane w komórkach ludzi współczesnych. Z podsumowania, będącego jednocześnie podziękowaniami dowiadujemy się, że prace nad tą książką trwały około ośmiu lat, a same odkrycia czy dokładne ich analizy zawdzięczamy pracy wielu wspaniałych archeologów i badaczy. Zainteresowane osoby odsyłam do internetowej bibliografii towarzyszącej tej książce: rebeccawraggsykes.com/biblio.

Autorka przeprowadza nas m.in. przez odkrycia dotyczące sposobu funkcjonowania poszczególnych osobników, polowań, diety, wykorzystania narzędzi, powstałych malowideł czy różnego rodzaju ozdób. Zwraca uwagę na kwestie oczywiste, ale nie ukrywa, że są sprawy, co do których badacze nawet obecnie mają wątpliwości i bazują jedynie na przypuszczeniach.

Moim zdaniem "Krewniacy" to książka, którą warto czytać bez pośpiechu, by dać sobie czas na wyobrażenie i poukładanie w głowie zdobytych informacji. Liczne nawiązania do odkryć, a także dogłębne analizy pozwalają czytelnikowi poznać ich znaczenie w kontekście ewolucyjnym. Z książki dowiadujemy się m.in. jak wiele informacji można uzyskać na podstawie pojedynczych zębów, ale także tego, że nasi przodkowie "(...) byli otwarci na relacje intymne z przedstawicielami innych homininów. Jeśli do tego dochodziło, randki z obcymi spotkanymi w stepie bardziej przypominały niespodziewane wakacyjne romanse niż coroczne obozy letnie".

Książka ta zainteresuje wszystkich, którzy lubią zagadki związane z naszymi przodkami i dokładne wyjaśnienia znaczenia poszczególnych odkryć w kontekście aktualnego stanu wiedzy. Czytelnicy, którzy do tej pory nie sięgali po literaturę o tematyce ewolucyjnej mogą mieć drobne problemy ze zrozumieniem niektórych pojęć czy skrótów i w ich wypadku warto na bieżąco sięgać po wyjaśnienia pojawiających się terminów, co zdecydowanie ułatwi dokładniejsze zrozumienie omawianych zagadnień. Indeks na końcu książki może być z kolei sporym ułatwieniem podczas korzystania z publikacji przez osoby pragnące skupić się na wybranych obszarach, np. jest sporo odniesień do artefaktów czy konkretnych miejsc, w których znaleziono ślady z przeszłości. "Krewniakom" bliżej do podręcznika niż do lekkiej lektury, ale uważam, że książkę docenią nie tylko miłośnicy antropologii.

Informacje dodatkowe o Krewniacy. Życie, miłość , śmierć i sztuka Neandertalczyków:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-07-22
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382341911
Tytuł oryginału: Neanderthal Life, Love, Death and Art
Dodał/a opinię: paulinarobak

Zobacz opinie o książce Krewniacy. Życie, miłość , śmierć i sztuka Neandertalczyków

Kup książkę Krewniacy. Życie, miłość , śmierć i sztuka Neandertalczyków