Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców

Na pewno każdy z was zna choć jedną baśń Andersena, braci Grimm czy Perraulta, gdyż to z nimi najczęściej spotykamy się w dzieciństwie. To one rozbudzają naszą fantazję, pozwalają zrozumieć otaczający nas świat, ale przede wszystkim pokazują nam, na czym polega różnica między dobrem i złem.

Baśnie są również źródłem informacji o rolach społecznych i stereotypach, które wiążą się z daną płcią.

Autorzy „Królewny w lśniącej zbroi” chcą skłonić czytelników i czytelniczki do zastanowienia się nad schematami, jakimi się kierują w swoim postrzeganiu idei płci kulturowej. Dzięki ich działaniu, poznajemy wrażliwych mężczyzn, dzielne kobiety, niespełnionych bezdzietnych królów, co pozwala nam zrozumieć, że mimo wizualnych różnic, możemy mieć takie same pragnienia i uczucia co płeć przeciwna. Zyskujemy szerszą perspektywę, która zachwieje wpajanymi nam przez lata przekonaniami. Ta książka choć skierowana jest do dzieci, to mam wrażenie, że jest o wiele bardziej przełomowa w swoim wydźwięku dla dorosłego czytelnika. Dziecko to co pozna w dzieciństwie uzna za normę, więc i zbiór baśni w takim wydaniu nie będzie dla niego czymś zaskakującym. To dorosły czytelnik, który musi zmierzyć się z zamianą ról bohaterów tych opowieści, naraża się na poczucie dyskomfortu. Ale warto! Ta książka uzmysławia nam, jaki mocny wpływ na nasze zachowania mają stereotypy płci, czego się oczekuje od chłopców i dziewczynek, co wypada przedstawicielom danej płci, a co nie. Będąc świadomym czynników, które kształtują postawy naszych dzieci i nas samych, możemy mieć realny wpływ na to, jak będą postrzegać świat i siebie.

Uważam, że pomysł na jaki wpadli autorzy jest genialny!

Książka jest przepięknie wydana. Twarda oprawa i żywe kolory przyciągają wzrok. Ilustracje w książce przywodzą mi na myśl orientalne obrazki, poprzez bogactwo elementów i wzorów. Ewidentnie czuć ten baśniowy klimat. Duża czcionka ułatwia czytanie, więc książka idealnie nadaje się do samodzielnego czytania przez dziecko. Myślę, że warto się nad nią pochylić i razem z dzieckiem wybrać się w świat, który zmienia postrzeganie utrwalonych przez kulturę ról społecznych.

Informacje dodatkowe o Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2020-11-25
Tytuł oryginału: Gender Swapped Fairy Tales
Dodał/a opinię: cherryladyreads

Zobacz opinie o książce Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców

Kup książkę Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców