Krwawy kwiat

Tom 1 cyklu Trylogia oporu

Zapraszam na nalogowyksiazkoholik.pl

Mova to marka wydawnicza Wydawnictwa Kobiecego, o której dowiedziałam się stosunkowo niedawno w kontekście reportaży. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam, że Mova wydaje również literaturę non-fiction. Krwawy kwiat, który zdecydowałam się przeczytać i wziąć na tapetę, to thriller psychologiczny. Opowiada on o Sarze, która mierzy się ze stresem pourazowym, a także rozpaczą po stracie ojca, który zmarł w tajemniczym pożarze. Młoda kobieta przeprowadza się do Sztokholmu, wynajmuje tam pokój i dostaje pracę w kawiarni, ale pewnego dnia dostaje szansę od losu, która może odmienić jej życie.

Zacznę od tego, co zwróciło moją uwagę. Główna bohaterka odbywała służbę wojskową, a momentami zadziwiał mnie jej brak podejrzliwości i wnikliwości. Pewnego dnia Sara poznaje Bellę, która proponuje praktycznie nieznajomej pracę w agencji PR, o jakiej rzekomo marzą setki Szwedów. Sara nie ma żadnych kwalifikacji, aby ubiegać się o tę posadę ani doświadczenia, nie kształciła się również w kierunku public relations. Myślę, że u każdego roztropnego człowieka zapaliłoby to czerwoną lampkę, ale Sara zdawała się nie widzieć w tym nic dziwnego. Dopiero rozmowa z najbliższymi rozbudziła w niej wątpliwości. To nadal jednak nie skłoniło jej do przemyślenia swojej decyzji ani sprawdzenia firmy, czy Belli w Internecie.

W oczy rzuciło mi się także dużo angielskich, nieprzetłumaczonych zwrotów. Naliczyłam ich ponad dwadzieścia. Część z nich faktycznie mogła sprawiać problem, ale inne z łatwością można było przełożyć na język polski. Uważam, że to może sprawiać kłopot osobom, które nie znają zbyt dobrze języka angielskiego, choć ten fakt nie poskutkuje ominięciem czegoś w linii fabularnej. Przez kolejne rozdziały często przewijały się nazwy sztokholmskich ulic, z tego powodu ciekawym rozwiązaniem mogłaby być jakaś mapka z okolicą, po której poruszała się główna bohaterka. Znam sporo osób, które lubią podążać śladami protagonisty.

Bardzo podobała mi się koncepcja połączenia fikcji literackiej z rzeczywistymi wydarzeniami. Odwołania do autentycznie istniejących artykułów miło mnie zaskoczyły. Do tej pory nie spotkałam się chyba z takim rozwiązaniem. Jeśli jesteście zaznajomieni z polityką, to być może okaże się, że niektóre czytaliście już wcześniej. Ja nie jestem fanką polityki, rzadko czytam wiadomości z nią związane, dlatego osobiście miałam z nimi styczność pierwszy raz. Niemniej myślę, że w przemyślany sposób Louise Boije af Gennäs połączyła je z fikcyjnymi wydarzeniami i bohaterami.

Początek powieści był spokojny, a akcja nabierała tempa dopiero z czasem. Końcówka pozostawiła pewien niedosyt, co jest jednak w pełni uzasadnione, ponieważ Krwawy kwiat to pierwszy tom Trylogii oporu, więc w tym przypadku cieszę się, że nie wszystko zostało powiedziane. Pewne wątki nie zostały wyjaśnione przez autorkę, a jestem ich bardzo ciekawa, więc mam nadzieję, że kolejne tomy serii zostaną przetłumaczone i ukażą się na polskim rynku.

Z chęcią sięgnę po kontynuację Krwawego kwiatu. W mojej ocenie był on świetnym rozpoczęciem serii. Mam nadzieję, że w kolejnym tomie służba wojskowa Sary okaże się bardziej przydatna i główna bohaterka, będzie miała okazję się wykazać.

Autor: Aleksandra Jakóbczak

Informacje dodatkowe o Krwawy kwiat:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2020-01-22
Tytuł oryginału: Blodlokan. Resistance Trilogy
Dodał/a opinię: Katarzyna Łochowska

Tagi: Szwecja

Zobacz opinie o książce Krwawy kwiat

Kup książkę Krwawy kwiat

Bezwład
Louise Boije af Gennäs0
Okładka ksiązki -  Bezwład

Drugi tom porywającej trylogii kryminalnej o wielkiej szwedzkiej intrydze Sarę wciąż nawiedzają koszmary. Zdecydowała się zostać w Sztokholmie mimo tego...

Do skutku
Louise Boije af Gennäs0
Okładka ksiązki - Do skutku

Sztokholm, rok 2018. Po ostatnich wydarzeniach nic w życiu Sary nie jest już takie samo. Kilka osób z jej otoczenia zginęło w dziwnych okolicznościach...