Ku wolności

Życie pisze najlepsze scenariusze. Historie napisane przez życie są wyjątkowe, a historie wojenne szczególnie. Każdy człowiek, który żył w czasie II wojny światowej, ma szczególną historię. Na opowieściach tych ludzi powstała nie jedna książka lub film. Niektórym nie było dane opowiedzieć swojego życia, nie przeżyli. Za niektórych zrobili to inni. Sue Smethurst postanowiła opisać historie dziadków swojego męża. Historie ich miłości, ciężkiego wojennego życia oraz wielkiej ucieczki ku wolności.  Spędziła z babcią wiele godzin na niekończących się rozmowach. Owocem tych rozmów jest właśnie ta książka:)

Książka podzielona jest na trzy części: przed wojną, wojna i po wojnie. Część wojenna jest najdłuższa. Mindla jako młoda dziewczyna poznaje artystę cyrkowego Kubusia i zakochuje się bez pamięci. Młodzi biorą ślub, ale nie mogą długo cieszyć się życiem małżeńskim. Wybucha wojna i zostają rozdzieleni. Po różnych dramatycznych przeżyciach małżonkowie w końcu się spotykają i rozpoczynają bardzo długą drogę ku wolności.

Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem, dzięki temu dobrze się ją czyta. Możemy zobaczyć jak w czasie wojny i na jakich zasadach funkcjonował cyrk. Jak artyści radzili sobie w tych trudnych i okrutnych czasach.

Na kartach tej książki mamy prawdziwą historię, bez koloryzowania, zmieniania faktów. Możemy poczuć strach bohaterów, te wszystkie emocje, które towarzyszyły im w tym okrutnym czasie. Strach o siebie, o rodzinę, o dziecko. Po takich książkach bardziej doceniam to co teraz mam. Doceniam to, że nie ma wojny.

Informacje dodatkowe o Ku wolności:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-08-10
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Freedom Circus
Dodał/a opinię: Małgorzata Mroczkowska

Zobacz opinie o książce Ku wolności

Kup książkę Ku wolności

Opowieści o kolorach