Kukolka

„Kukolka” to książka, która wstrząsa i rozrywa serce czytelnika na pół.

Samira trafia do sierocińca, gdzie warunki są okropne. Jest bita, poniżana, głodzona… Jednak dziewczynka na nic nie narzeka, bo ma dach nad głową i pozwala sobie marzyć o lepszym życiu. To wtedy dostrzega ją mężczyzna, który jej pomaga. Dziewczynka trafia jak początkowo myśli do raju - ma własny pokój. Ale jeszcze nie wie, że będzie musiała żebrać, okradać ludzi i patrzeć na śmierć swoich przyjaciółek.

„Kukolka” to brutalna historia małej dziewczynki, która nigdy nie miała łatwego życia. Uwierzcie, że dawno nie czytałam tak przerażającej i bestialskiej historii. Podczas jej czytania niejednokrotnie się złamałam i płakałam jak małe dziecko. Nawet teraz pisząc o tym i przypominając sobie niektóre sceny łzy same cisną mi się do oczu. Choćbym chciała oddawać Wam wszystkie emocje jakie mi towarzyszyły podczas tej lektury to po prostu nie jestem w stanie tego zrobić. „Kukolka” jest realistycznym i bolesnym obrazem Ukrainy lat 90-tych, gdzie jedni się bawią, a drudzy walczą o każdy kęs chleba i marzą o lepszym życiu na Zachodzie.

Żadne dziecko nie powinno przechodzić przez to co nasza tytułowa Kukolka - laleczka. Jednak najgorsze jest to, że momentami czytając książkę odnosiłam wrażenie, że nie jest to historia małej dziewczynki, a dorosłej kobiety która żyła na marginesie społeczeństwa. Kobiety, która musiała się prostytuować, bo chciała ratować chłopaka który ją sprzedał. Ale nie to była tylko trzynastoletnia dziewczynka, która tak mocno miała wyprany mózg i nie widziała w tym niczego dziwnego. Jednak skąd dziecko, które nie pamięta normalnego domu ma wiedzieć jak powinno wyglądać jego życie? Skąd ma wiedzieć jak i przed czym się bronić skoro ranią je osoby, które uważa za swoich wybawicieli?

Uwierzcie, że chciałabym Wam napisać więcej, ale nie jestem w stanie. Przeczytajcie „Kukolkę” i sami przeżyjcie to co ja podczas jej lektury. Sama trzymałam mocno kciuki za Samirę i niejednokrotnie chciałam ją przytulić, ochronić przed złem świata. Nigdy nie zapomnę tej pozycji i „Kukolka” pozostanie w moim sercu. Poznajcie tą dramatyczna, ale wartą poznania historię laleczki.

Informacje dodatkowe o Kukolka:

Wydawnictwo: Illuminatio