Łowca. Sprawa Trynkiewicza

Łowca to myśliwy, człowiek starający się o coś dla przyjemności. Czy kimś takim był Trynkiewicz? Myśliwym polującym na ofiary, czy może przypadkowym mordercą, który zabił pod wpływem impulsu, nie do końca wiedząc, co czyni?

Trzydzieści lat temu sprawą Trynkiewicza żyła cała Polska. W ostatnich latach powrócił do świadomości społecznej, gdy po odbyciu wyroku został wypuszczony z więzienia, by szybko powrócić pod klucz za posiadanie dziecięcej pornografii. Resocjalizacja w jego przypadku nie powiodła się. Jak jednak doszło do tego, że spokojny nauczyciel stał się zabójcą, który pozbawił życia czterech chłopców? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Jest za to reportaż Ewy Żarskiej, w którym krok po kroku wracamy do starej sprawy, próbując na podstawie zgromadzonych dowodów i zeznań świadków zrekonstruować tragiczne wydarzenia.

Łatwo oceniać działania służb i zachowania ludzi, gdy zna się sprawcę i zakończenie całej sprawy. Gorzej, gdy jest się w centrum wydarzeń i odkrywa zwłoki dzieci w lesie. Nie ma śladów, nie ma poszlak. Ale ktoś przecież zbrodnię popełnił. Dziś przeciętny telewidz wie więcej o metodach śledczych niż ówcześni milicjanci. A jednak udało im się ująć seryjnego zabójcę.

Dzięki Ewie Żarskiej na nowo odżywają tamte emocje, mylą się tropy, a śledczy działają po omacku. Przyglądamy się też samemu sprawcy, który zdaje się być gdzieś obok tego wszystkiego – zimny i obojętny, co jeszcze bardziej przeraża. Szczególnie w czasie poruszającej wizji lokalnej, w której wzięli udział rodzice chłopców. Trudno sobie wyobrazić, jak potworny musiał być to dla nich koszmar.

Choć znamy finał sprawy, reportaż czyta się z zapartym tchem, niemalże jak kryminał. Tym okropniejszy, że przedstawiający fakty. Zwyczajne miasto, zwykłych ludzi, ufnych chłopców, dla których były to ostatnie wakacje i zabójcę, który dokonał najgorszego z czynów pod wpływem impulsu, a potem nieumiejętnie zacierał ślady i pozbywał się ciał jak niepotrzebnych śmieci. Zło, które objawiło się w jego czynie, poraża bezdusznością, podobnie jak obojętna postawa samego pedofila. Przykre jest to, że kara stała się niewspółmierna do czynu. Skrzywdzone rodziny nie uzyskały żadnej pomocy, podczas gdy sam morderca żyje niczym pączek w maśle. Pozostaje też uporczywa myśl, że nie działał sam, że chroni wspólników, którzy być może nadal krzywdzą dzieci. Najgorsza jest bezsilność, ale książki takie jak ta są dowodem pamięci o wydarzeniach z przeszłości. I o niewinnych ofiarach.

Informacje dodatkowe o Łowca. Sprawa Trynkiewicza:

Wydawnictwo: Znak