Książka "Lubobójstwo w Afryce" autorstwa Davida Olusogi i Caspra W. Eruchsena to niezwykle wstrząsająca, ale zarazem niezmiernie ważna praca historyczna, rzucająca światło na jeden z najbardziej zapomnianych i przemilczanych epizodów historii kolonializmu. Autorzy z wielką precyzją i rzetelnością przedstawiają tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej (dzisiejsza Namibia) na początku XX wieku. To właśnie tam, w latach 1904-1908, doszło do ludobójstwa plemion Herero i Nama, które przez długie lata pozostawało niemal całkowicie zapomniane przez świat.
Autorzy w niezwykle szczegółowy sposób opisują przyczyny, przebieg i skutki tej brutalnej eksterminacji, analizując zarówno polityczne, jak i ekonomiczne motywacje niemieckich kolonizatorów. Niemcy, pragnąc zdominować afrykańskie terytorium i podporządkować sobie miejscową ludność, stosowali bezwzględną politykę, która w efekcie doprowadziła do masowej eksterminacji. Kluczowym momentem było wydanie rozkazu przez generała Lothara von Trothę, który polecił wybicie całego narodu Herero – to wydarzenie stało się jednym z pierwszych udokumentowanych aktów ludobójstwa w XX wieku.
Narracja w książce jest niezwykle przemyślana i dobrze udokumentowana. Olusoga i Erichsen opierają swoje analizy na licznych źródłach historycznych, dokumentach, relacjach świadków oraz materiałach archiwalnych. Autorzy pokazują, jak kolonialna polityka Niemiec przyczyniła się do stworzenia systemu obozów koncentracyjnych, które stały się ponurym zwiastunem zbrodni XX wieku, w tym Holokaustu. Przedstawiają też, w jaki sposób idea wyższości rasowej była wykorzystywana do usprawiedliwienia eksterminacji całych grup etnicznych.
Książka jest nie tylko dokumentem historycznym, ale również głębokim studium nad mechanizmami kolonialnej przemocy. Autorzy podkreślają, jak mało uwagi poświęcono tej tragedii w powszechnej świadomości historycznej. W przeciwieństwie do innych ludobójstw XX wieku, zbrodnia ta przez dziesięciolecia była niemal całkowicie pomijana w podręcznikach historii i debatach publicznych.
Olusoga i Erichsen piszą w sposób przystępny, lecz jednocześnie nie unikają trudnych i brutalnych szczegółów. Ich styl jest wyważony – nie popadają w przesadny patos, ale też nie odzierają wydarzeń z emocjonalnego wymiaru. Czytelnik nie pozostaje obojętny wobec opisanych wydarzeń, co świadczy o wielkiej sile przekazu tej książki.
"Lubobójstwo w Afryce" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią kolonializmu, ludobójstw i mechanizmami masowej przemocy. To również ważny głos w dyskusji na temat odpowiedzialności historycznej i konieczności rozliczenia się z przeszłością. Książka ta stanowi przypomnienie, że historia nie jest tylko zapisem wydarzeń, ale również ostrzeżeniem przed powtarzaniem tych samych błędów w przyszłości.
Książka ta z pewnością przypadnie do gustu osobom zainteresowanym historią, zwłaszcza okresem kolonialnym, oraz tym, którzy pragną lepiej zrozumieć mechanizmy masowej przemocy i ich konsekwencje. Mi bardzo się podobała, dlatego gorąco ją polecam.
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2025-02-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 528
Tytuł oryginału: The Kaiser's Holocaust: Germany'S Forgotten Genocide and the Colonial Roots of Nazism
Dodał/a opinię:
Poczytajzemna