Malownicze. Wymarzony dom

W życiu każdego z Nas zdarzają się takie chwile, w których mamy serdecznie dość miejsca w którym żyjemy, ludźmi którymi się otaczamy i sposobu, w jaki mija każdy Nasz dzień.. Marzymy wówczas o wyjeździe z wielkiego miasta gdzieś daleko na wieś, gdzie świat inaczej wygląda, czas wolniej płynie a ludzie tam żyjący, są po prostu dobrzy z natury. Niestety na owych marzeniach zazwyczaj się kończy, bo przecież gdzieś z tyłu głowy pojawia się myśl, że przecież tak nie można, że to zbyt nieodpowiedzialny pomysł i w ogóle..nie realny do wprowadzanie w Nasze życie. A gdyby tak jednak postawić wszystko na jedną kartę i rzucić się na przysłowiową "głęboką wodę.."? Sprzedać swoje miejskie mieszkanie, zwolnić się z pracy, kupić mały domek gdzieś na polskim "końcu świata" i wyjechać tam z wiarą w to, że życie wciąż może Nas zaskoczyć..Hmm,   jeśli to wciąż zbyt odważna wizja dla Naszej przyszłości, to może  warto by poznać historię pewnej kobiety, która zdobyła się na owy krok i chyba całkiem nieźle na tym wyszła:) Kobietą tą jest Magda, bohaterka powieści "Malownicze. Wymarzony dom", autorstwa Magdaleny Kordel. Kto wie, dokąd zaprowadzi Nas lektura tej książki i czy nie tknie w Nas tej szczypty odwagi i wiary w to, że zawsze możemy odmienić swoje życie..

Powieść przenosi Nas po raz kolejny do urokliwej miejscowości o nazwie Malownicze, tak dobrze znanej wszystkim miłośnikom twórczości  Magdaleny Kordel. Tym razem poznajemy historię Magdaleny, zabieganej mieszkanki wielkiego miasta, która pod wpływem impulsy i dobrego wina, postanawia zmienić swoje życie. Początkiem owej zmiany jest zakup (w ciemno) domku w Sudetach, którego nie widziała nawet na oczy. Ponieważ dopiero co rozstała się ze swoim mężczyzną i rzuciła pracę, nic nie trzyma jej w stolicy, dlatego też decyduje się na długą podróż i poznanie swojego nowego nabytku. Zostawia mieszkanie pod opieką przyjaciół, wsiada w samochód, włącza nawigację GPS i udaje się do Malowniczego..Gdy wreszcie dociera do tego niezwykłego miejsca, okazuje się, że jest to właśnie to, czego tak naprawdę szukała przez całe swoje życie, a czekające na Nią tam niespodzianki, na zawsze odmienią jej los..

Lektura niniejszej powieści to swoista podróż, niemalże na bocznym fotelu auta Magdy, z którą to docieramy do magicznego i malowniczego zakątka świata, o jakich zdaje się mówić, że już nie istnieją. Otóż istnieją i dzięki tej przepięknej książce, mamy szansę na ich poznanie. Opowieść autorki to nie tylko literatura obyczajowa z najwyższej półki, ale również swego rodzaju lekcja tego, jak można i jak warto, choćby spróbować, żyć. Czytając tę książkę odnosiłam bowiem wrażenie, że to swoista wykładnia, taka prosta, przystępna i napisana w bardzo zrozumiały sposób, tego czym może być szczęście, jak je odnaleźć, rozpoznać i że tak naprawdę szczęściem bardzo często jest to, że po prostu mamy obok siebie kogoś, do kogo możemy powiedzieć zwyczajne "cześć".  To takie niby oczywiste treści, o których zdawałoby się, wszyscy wiemy. Jednak książka ta udowadnia, że wcale tak do końca nie jest, a być może po prostu zbyt często o tym zapominamy. Lektura tej powieści to w pewnym sensie chwila spokoju, potrzebna na złapanie oddechu i zastanowienie się nad Naszym życiem.

Zastanawiałam się długo nad tym, co wyróżnia najnowszą powieść Magdaleny Kordel, spośród tak wielu pozycji obyczajowych, które co chwila ukazują się na polskim rynku wydawniczym. I wydaje mi się, że tym czymś jest niezwykła umiejętność i zarazem łatwość wplatania w zwykłe historie treści, o bardzo emocjonalnym charakterze, które nie koniecznie muszą być głównym składnikiem szeroko pojętego nurtu literatury obyczajowej. Opowieść Pani Magdy to na pozór historia o zwykłym życiu mieszkańców malutkiego miasteczka, tych starszych i tych, którzy dopiero od niedawna tam trafili. Opowieść o  codziennych sprawach, jakich znamy tysiące z własnego życia, a jednak ukazywanych w jakiś nowy, inny sposób, który każe i jednocześnie pozwala, odbierać je w bardziej żywy, przejmujący sposób. Tutaj śmiech i łzy są nieodłączną częścią ludzkiego losu, który tak naprawdę składa się z chwil dobrych i złych, wzajemnie się przeplatających. Mieszkańcy Malowniczego są szczerzy do bólu, niczym nie upiększeni, nie koloryzowani, a przez to tak bardzo wiarogodni. Odważę się na opinię, że to ludzie których w wielkim mieście nigdy byśmy nie zauważyli, natomiast w tej małej społeczności są tak bardzo ciekawi i interesujący, iż nie możemy oderwać oczu od słów opisujących ich życie. I to bardzo miłe uczucie, jakimi jest uczenie się dostrzegania niezwykłych osób w zwykłym życiu, towarzyszy całej lekturze. Warto poświęcić tych kilka lub kilkanaście godzin, choćby waśnie z tego powodu.

Najbardziej w tej książce zaskoczyła Mnie, ale również i urzekła, prawda bijąca z tej opowieści. Chyba najdoskonalej widoczna jest ona na przykładzie malutkiej dziewczynki o imieniu Marcysia, która to wraz ze starszą siostrą mieszka w domu swoich dziadków,  lecz pozbawione są rodzicielskiej miłości i wiary w to, że świat nie musi być zawsze smutny i zły. To wzruszająca i poruszająca historia, tak bardzo znana z tysięcy polskich domów, w których to praca, pęd za pieniądzem, emigracja zarobkowa czy wreszcie śmierć najbliższych, czynią małe dzieci zbyt wcześnie dorosłymi, którzy muszą samotnie stawiać czoła wszelkim problemom tego świata. Tak się dzieje do chwili, gdy w ich życiu pojawia się Madeleine.. Równie prawdziwi są mieszkańcy tej małej miejscowości, którzy w odróżnieniu od wielu innych książek i filmów o podobnej fabule, wcale nie są piękni, bogaci, zawsze szczęśliwi i wiecznie zakochani. Nie, to są zwykli ludzie, z ich problemami i kłopotami, które dla innych mogą wydawać się błahe, zaś dla Nich samych są nie do pokonania..W tych ludziach, w ich losach tkwi prawda, które każe czasami płakać, czasami się uśmiechnąć, a czasami po prostu współczuć tym zwykłym ludziom. To jest prawdziwa Polska małych społeczności, o której chce się czytać jak najwięcej..

"...Wymarzony dom" to także historia o miłości, zarówno o tej, źle ulokowanej jak i również tej prawdziwej,  dojrzewającej stopniowo, budzącej do życia bardzo powoli i bardzo nieśmiało. Magdalena po burzliwych przejściach miłosnych, uczy się niejako tego, czym może być i czym być powinna prawdziwa miłość. I raz jeszcze daje znać o sobie ta oto prawda, że prawdziwa miłość znajduje Nas samych, w najbardziej zaskakującym miejscu i czasie w Naszym życiu. Bo któż by przypuszczał, że ta młoda, wykształcona mieszkanka Warszawy będzie musiała wyjechać aż na drugi koniec Polski, by dopiero tam dojrzeć do prawdziwego uczucia..Uczucia, które tak naprawdę wraz z kolejnymi przeżyciami w Malowniczym,. zmienia Magdalenę w innego człowieka. Bohaterka pod wpływem tych wydarzeń, uczuć i mieszkańców tej urokliwej miejscowości, zaczyna dostrzegać to, że cały świat nie kręci się tylko i wyłącznie wokół jej osoby,  i że istnieją sprawy znacznie ważniejsze, którym warto się w pełni poświęcić, jak chociażby pomoc drugiej osobie.

Prawdziwym "daniem głównym" tej opowieści są jej bohaterowie, którzy od razu zyskują sobie sympatię czytelników. Główna postać historii - Magdalena jest mądra, młodą, gotową zmieniać świat kobietą, która tak naprawdę szuka swojego własnego miejsca w świecie i przepisu na dalsze życie. Ale to nie Magda jest najciekawszą postacią tej książki, lecz są nimi mieszkańcy Malowniczego, chociażby w postaci Pana Miecia, zamężnego adoratora Magdaleny, który jest tak sympatyczny, przezabawny, że nie sposób go nie polubić. Inną interesującą postacią jest proboszcz, który jest bardzo mądrym, ciepłym i niezwykle charyzmatycznym człowiekiem, dla którego sto pomysłów na minutę, to stanowczo za mało. A przecież jest jeszcze Krysia, zmagająca się wciąż ze swoją przeszłością oraz Julia, nierozerwanie związana z tamtymi wydarzeniami. Ponadto poznajemy, na nowo lub powtórnie, m.in: Michała, Tymka, Katarzynę i wielu innych bohaterów, z których każdy jest arcy ciekawy i na swój sposób wyjątkowy. Myślę, że to grupa ludzi, z których każdy ma do opowiedzenia o sobie tak wiele, iż nie starczyło by na to kilkunastu powieści, co oczywiście jak najbardziej cieszy Nas czytelników.

"Malownicze. Wymarzony dom" to opowieść o ludzkiej odwadze, miłości, przyjaźni i zwykłym, codziennym życiu. Opowieść napisana w bardzo ciepły, mądry i wzruszający sposób, który daje wiele do myślenia Nam wszystkim o Naszym własnym życiu. Książkę tę czyta się bardzo przyjemnie, w sposób przywołujący skojarzenia lub wspomnienia z najbardziej miłymi wydarzeniami z życia każdego czytelnika. Mi kojarzy się ona z dzieciństwem i wakacjami spędzanymi na wsi u dziadków, które to były najlepszymi i najprzyjemniejszymi dniami w moim życiu. I taka właśnie jest powieść Magdaleny Kordel, która przywołuje, rodzi i pozwala cieszyć się takimi pięknymi chwilami..Polecam i z niecierpliwością oczekuję na kolejny tom opowieści o Malowniczym..

Informacje dodatkowe o Malownicze. Wymarzony dom:

Zobacz opinie o książce Malownicze. Wymarzony dom

Kup książkę Malownicze. Wymarzony dom

Wiosna cudów
Magdalena Kordel0
Okładka ksiązki - Wiosna cudów

Tej wiosny nad głową Stelli gromadzą się czarne chmury. Gdyby żyła prababka Marcelina, powiedziałaby, że ktoś z pewnością rzucił na dziewczynę urok. Tymczasem...

Serce w obłokach
Magdalena Kordel0
Okładka ksiązki - Serce w obłokach

Wspaniała opowieść o tym, że kiedy dajesz szansę marzeniom, nic nie jest zbyt trudne. Nowa powieść autorki bestsellerowego Pejzażu z Aniołem. Mieszkańcy...