Martwe jezioro

„Martwe Jezioro”, czyli debiut polskiej mistrzyni czarnego humoru, Olgi Rudnickiej, wydany w 2008 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Bardzo dobry debiut wówczas dwudziestoletniej autorki łączący w sobie wątki; kryminalne, sensacyjne, tajemnice i romans wraz ze bardzo dobrym czarnym humorem. Debiut zdecydowanie warty przeczytania.
Beata Rostowska – główna bohaterka pierwszej części, prawie trzydziestoletnia kobieta, która przez większość część życie idzie pod wiatr. Miała ogromne problemy z rodziną przez czuła się niechciana i niekochana. Ojca, którego większą część swojego młodzieńczego życia starała się przypodobać bez większych skutków, matkę od której aż kilometrami bił mróz w stosunku do starszej córki i ''ukochana'' młodsza siostra która nienawiść do starszej siostry najprawdopodobniej odziedziczyła po rodzicach lub wyssała z mlekiem matki. Właśnie fakt że młodsza siostra była tą wiecznie rozpieszczaną córeczką i konflikt z nią sprawił że Beata bardzo wcześnie zdecydowała się opuścić rodzinny dom i przestać utrzymywać kontakty z nimi kontakty.
Po paru latach młoda kobieta mniej więcej poukładała sobie życie, stała się pewną siebie osobą, posiadającą dobrą prace, trochę denerwujących współpracowników, współlokatorkę Ulę, która jest jednocześnie jej najlepszą przyjaciółką, której rodzina w przeciwieństwie do jej własnej rodziny traktuje ją jak prawdziwą córkę. Beata zaczyna po pewnym czasie podejrzewać że jedno z jej rodziców nie jest jej biologicznym rodzicem i postanawia wynająć prywatnego detektywa Przemka który ma za zadanie odkryć prawdę o tym kim tak naprawdę jest Beata, mniej więcej w tym samym czasie kobieta całkowicie nieoczekiwanie otrzymuje zaproszeni od swojej rodziny na ślub młodszej siostry. Kobieta postanawia się za wszelką cenę dowiedzieć dlaczego akurat teraz oni sobie o niej przypomnieli.
Po tę książkę sięgnęłam głównie z ciekawości, ponieważ niesamowicie zaintrygowały mnie opinie innych o czarnym humorze, którym włada pisarka. Powieść tę uważam za wyjątkowo ciekawą jak na debiut bardzo młodej osoby. Mimo iż zakończenie jest tą słabszą stroną powieści, gdyż bardzo łatwo idzie się go domyślić, to główny motyw książki czyli tajemnica tego kim jest Beata została bardzo ciekawo poprowadzona i takiego rozwiązania tajemnicy się nie spodziewałam. Warty jest również wyróżnienia wątek miłosny w książce czyli amory zakochanego w młodej kobiecie Jacka – brata Uli, najlepszej przyjaciółki Beaty, która postanowiła ich ze sobą swatać. Wątek był prowadzony dość powoli i bez rozmachu lecz z dużą dozą humoru co sprawiło że powieść czytało się dość szybko i ich romans aż tak nie gryzł w oczy i raczej nie można się do niego przyczepić. Odradziłam bym tę książkę osobą oczekującym krwawych tajemnic, ogromnej ilość zagadek bez logicznego wyjaśnienia i gorącego romansu a zdecydowanie poleciłabym ją osobą chcącym spędzić miły wieczór z kubkiem kawy i powieścią którą idzie pochłonąć naraz bez żadnego problemu.

Informacje dodatkowe o Martwe jezioro:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-10-30
ISBN: 978-83-7648-293-4
Dodał/a opinię: Sonie

Zobacz opinie o książce Martwe jezioro

Kup książkę Martwe jezioro

"czy naprawdę można poznać drugiego człowieka? Może cały urok w tym, żeby każdego dnia odkrywać coś nowego?"

"Człowiek wynalazł pracoholizm - pomyślał - w obawie przed samotnością. A może odwrotnie? Samotność wynalazła pracoholizm? Przerażające, ale prawdziwe".

Czy ten rudy kot to pies?
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Czy ten rudy kot to pies?

Romans z szefem, ucieczka i... mroczna tajemnica! Niespełna trzydziestoletnia Ulka wikła się w romans z szefem. Gdy dowiaduje się o tym jego żona, wybucha...

Drugi przekręt Natalii
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Drugi przekręt Natalii

Siostry Sucharskie powracają! Pamiętacie zwariowane bohaterki powieści „ Natalii 5” Olgi Rudnickiej? Siostry Sucharskie powracają! O ich...