Memoria

Książka, po której spodziewałam się wiele, bo mnóstwo osób wypowiadało się o niej bardzo entuzjastycznie, zachęcając do lektury. No i nie zawiodłam się.

„Memoria” to moje pierwsze spotkanie z Davidem Lagercrantzem. Będąc wielbicielką Millenium Larssona nie odważyłam się sięgnąć po kontynuację pisaną przez innego autora. Tu jednak mamy zupełnie odrębną historię – na dodatek, rozpoczętą inną książką, bo „Memoria” to już druga część opowieści.

Hans Rekke i Micaela Vargas to wspaniale uzupełniający się duet. On to muzyk i psycholog, pogrążony w depresji i uzależniony od leków, ona – opiekująca się nim policjantka z latynoskiej rodziny, próbująca wsadzić za kratki własnego brata, który jest przestępcą. Gdy trafia do nich mężczyzna twierdzący, że otrzymał od znajomego zdjęcie z wakacji, na którym jest jego zmarła przed kilkoma laty żona, postanawiają zająć się sprawą. Claire Lidman okazuje się być związana z odwiecznym przeciwnikiem Rekkego, Gaborem Morovią – człowiekiem tak bystrym jak złym. Rekke’go i Morovię łączą bolesne sprawy z przeszłości, więc konfrontacja jest nieunikniona. Autor brawurowo splótł ich historię z losami Micaeli, dając nam lekturę od której ciężko się oderwać.

Wielu czytelników porównuje Rekkego do Sherlocka Holmesa. Dla mnie ciekawszy jest ten „zły” bohater, tym bardziej, że kim byłby Sherlock bez Moriarty’ego? A dla mnie Gabor Morovia to wykapany Profesor Moriarty.

Mimo że „Memorię” można czytać jako zupełnie odrębną powieść, bez szkody dla zrozumienia treści, trochę żałuję że jednak nie wiedziałam o części pierwszej - „Człowiek, który wyszedł z mroku”. Mam wrażenie, że wówczas bardziej byłabym w stanie wgryźć się w relację Rekkego i Morovii.

Informacje dodatkowe o Memoria:

Kup książkę Memoria

Co nas nie zabije
David Lagercrantz0
Okładka ksiązki - Co nas nie zabije

Fabuła 500-stronicowej kontynuacji trylogii Stiega Larssona zaczyna się w trudnym dla Mikaela Blomkvista momencie. Czasopismo Millennium zmienia właściciela...

Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz0
Okładka ksiązki - Ta, która musi umrzeć

Ostatnia część serii Millennium! W centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;