Miedziaki

Największym marzeniem Elwooda jest dostać się na uczelnię i w przyszłości zostać inżynierem. Ale w czasach, w których żyje, niewiele potrzeba, aby ktoś o innym kolorze skóry został aresztowany.
Cała przyszłość może zostać przekreślona, gdy zjawi się w niewłaściwym miejscu o nieodpowiedniej porze.
Zamiast na uczelnię chłopak trafia do ośrodka wychowawczego zwanego Miedziakiem. Celem tego miejsca jest wychowanie i naprowadzenie "młodocianych przestępców" na dobrą drogę. W rzeczywistości jednak wychowankowie przechodzą tam katusze, a ci, którzy stawiają opór, znikają bez śladu.
To była naprawdę mocna lektura. Bardzo ciężko czytało mi się tą historię głównie przez to, że jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. To nie jest książka, koło której przechodzi się obojętnie. Opowiada o rasiźmie, nietolerancji i obojętności na krzywdę drugiego człowieka. O bezsilności i rozdarciu.
Ale przede wszystkim opowiada o nadziei. Nadziei na wolność i lepsze jutro.
I o przyjaźni, która może przetrwać wszystko. Relacja, która łączyła Elwooda i Turnera była opisana naprawdę niesamowicie. Dwóch niewinnie skazanych, trzymających się razem nastolatków. To co ich łączyło, to pięknie opisany i przedstawiony wzór przyjaźni aż po grób. Ta książka pokazuje, że nawet w najgorszym miejscu na świecie można znaleźć światło w tunelu, co jest naprawdę piękne.
Dodatkowo zakończenie - coś wspaniałego. Naprawdę niespodziewane i dające do myślenia.
Bardzo się cieszę, że wreszcie sięgnęłam po tą książkę. Nie jest to historia, którą zaliczę do moich najulubieńszych, ale na pewno będzie na liście tych najważniejszych. Naprawdę warto przeczytać.
Ocena: 8/10

Kup książkę Miedziaki

Rytm Harlemu
Colson Whitehead 0
Okładka ksiązki - Rytm Harlemu

Błyskotliwa i trzymająca w napięciu powieść o szemranych interesach, barwnym nowojorskim półświatku i zwyczajnym facecie, który po prostu pragnie szczęścia...

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Colson Whitehead0
Okładka ksiązki - Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka...