Miłość na Gwiazdkę

„Miłość na Gwiazdkę” dostałam… na Gwiazdkę (oryginalnie, co?), bo sama raczej bym nie kupiła książki, która ewidentnie ma być romansem. No i co? Dużo bym straciła, bo to jedna z najfajniejszych książek o tematyce bożonarodzeniowej, jaką czytałam (a możecie mi wierzyć, że czytałam ich bardzo, bardzo dużo). Przede wszystkim: tytuł jest trochę mylący, bo to nie jest przesłodzony romans o tym, jak miło jest się całować pod jemiołą albo kochać przy kominku z najdroższą osobą (chociaż o tym oczywiście też). Oprócz tego, że jedni się odkochują, drudzy zakochują – tutaj sporo się dzieje. Chyba dlatego, że mamy dużą grupę bohaterów: różnych, w różnym wieku, z różnymi marzeniami i problemami. Jest panna młoda, którą narzeczony wystawił do wiatru, jest tajemniczy, narzekający Anglik, jest czarujący tatuś z dwiema czarującymi córeczkami, jest przemiła pisarka, są właściciele pensjonatu, w którym ci wszyscy ludzie (w sposób bardziej lub mniej planowany – niektórym śnieżyca nie pozostawiła wyboru) się spotykają i pozostają przez kilka dni i nocy. No i jest przecudowny świąteczny nastrój w najbardziej magicznym miejscu, jakie tylko możecie sobie wyobrazić.

Już chyba sam wstęp mojej recenzjo odkrywa wszystkie karty: „Miłość na Gwiazdkę” bardzo mi się podobała i umiliła mi świąteczny dzień. Co mnie urzekło? Przede wszystkim – miejsce akcji: czarujący stary pensjonat z duszą, który właściciele urządzają i dekorują z dbałością o każdy szczegół. Są zatem kominki, jest jemioła, są przystrojone jałowcem poręcze, ręcznie malowane bombki, naturalne świece, sosnowe gałęzie, a nawet prawdziwe sanie. Jest też doskonałe jedzenie, od którego opisów aż ślinka cieknie (jeśli jest ktoś, komu nie zachce się gofrów podczas lektury – to chyba należy mu się medal!). No i to, czego w ostatnich latach w okresie bożonarodzeniowym najbardziej brakuje: śnieg. Dużo śniegu! Nawet odrobinkę za dużo: bo drogi stają się nie przejezdne i grupa ludzi zostaje uwięziona w pensjonacie. No, ale w takim „więzieniu” to można tkwić choćby i całe życie…

Najbardziej spodobała mi się para bohaterów – właścicieli tego pięknego pensjonatu. Oboje są przekonani, że nie dadzą rady dłużej prowadzić swojego biznesu – odkąd wyrósł w pobliżu luksusowy hotel, stracili większość gości. Są zrozpaczeni, bo kochają to miejsce z całego serca, ale mimo smutku robią wszystko, żeby ta – jak wszystko na to wskazuje – ostatnia Wigilia w pensjonacie – była dla wszystkich wyjątkowa i warta wspominania.

Teraz trochę o minusach – czyli o tym, że wszystko jest bardzo przewidywalne. Ale w sumie w książkach tego typu nie chodzi o to, żeby jakoś szczególnie zaskoczyć czytelnika – autorzy i autorki chcą nas raczej olśnić i oczarować klimatem, wciągnąć w świąteczny nastrój, rozbudzić w nas ducha świąt Bożego Narodzenia – i te zamierzenia udały się w dwustu procentach.

Komu spodoba się ta książka? Miłośniczkom nastrojowych opowieści, a także romansów – bo miłość gra tu bardzo ważną rolę. Myślę, że osoby lubiące powieści obyczajowe też nie będą zawiedzione. A na pewno powinni po nią sięgnąć wszyscy, którzy lubią świąteczne historie!

Podsumowując: nastrojowa, przyjemna, ciekawa książka, z którą na pewno miło spędzicie czas i nie będziecie się nudzić, a przy tym – obudzi się w Was pragnienie przeżycia pięknych, rodzinnych świąt w zasypanym śniegiem pensjonacie.

Informacje dodatkowe o Miłość na Gwiazdkę:

Wydawnictwo: Burda Książki