Miłość nie wystarczy

Autor poradnika Aaron T. Beck to 99 - letni znany amerykański psychiatra, twórca terapii poznawczej, specjalista w dziedzinie nauk psychologicznych. Do kogo jest adresowany ten poradnik? Głównie do par małżeńskich, które pragną, aby ich związek był oparty na trwałych fundamentach i podwalinach, które nie do końca są szczęśliwe i rozumiane w małżeństwie. Ale godny uwagi jest również przez pary, którym wszelkie problemy są obce, to nowe spojrzenie na związek będzie spoiwem, które jeszcze bardziej scementuje łączące ich uczucie.

Autor przekazuje nam proste i jasne zasady, co zrobić, aby nasze życie małżeńskie było udane, wolne od wszelkich nieporozumień i problemów. Stawia znakomitą diagnozę, jakie najczęściej w związku są niejasności, wskazuje proste i nie wymagające wielkiego wysiłku rozwiązania. Czasami potrzeba tak niewiele, aby się wzajemnie rozumieć, właściwie interpretować zachowania drugiej strony, czytać jej w myślach. Należy się otworzyć na tę drugą osobę, podchodzić do wszelkich codziennych spraw mniej emocjonalnie, starać się zamienić rolą i położeniem z partnerem i spróbować go teraz zrozumieć.

Miłość nie wystarczy to zdecydowanie budzący zaciekawienie i wywołujący niemałe emocje poradnik, jak sobie radzić w związku. Za pomocą czytelnych i prostych przykładów autor wskazuje nam, jak interpretować zachowania małżonka, jak czytać wysyłane przez niego sygnały, jak rozumieć ton i barwę jego głosu, czy jego chwilowe milczenie. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna inaczej interpretują te same zachowania partnera, co często jest powodem konfliktów i nieporozumień. To samo wydarzenie wywołuje odmienne emocje. Autor raczy nas wskazówkami, jak należy wspólnie dążyć do rozwiązywania sporów, jakich metod i narzędzi używać. Ważna jest praca nad sobą i swoimi zachowaniami. Wielką sztuką dla wtajemniczonych jest próba wejścia w wewnętrzny i zamknięty świat drugiej połówki. Ale jaka jest satysfakcja, jak się już to uda i mamy więcej wiedzy o drugiej ukochanej osobie.

Ta lektura jest dość obszerna, liczy ponad 500 stron, jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Coś, co pozwoli uzdrowić związek i inaczej spojrzeć na partnera. Coś, co również potrafi utwierdzić w przekonaniu, że związaliśmy się z tą właściwą osobą, że to miłość na zawsze. W tej ciekawej pozycji nie zabraknie informacji na temat rozwiązywania rodzinnych sporów, spędzania wspólnie czasu, zarządzania budżetem domowym, wychowywania dzieci, ról każdej ze stron w związku, intymności, seksu czy podziału obowiązków. Jedno jest pewne, że każdy z nas wchodzi do związku z pewnymi własnymi przekonaniami na wspomniane wyżej zagadnienia. Na przykład inaczej rolę małżonków w wychowywaniu dzieci widzi żona, inny obraz jest w wyobrażeniach męża. Takie odmienne podejścia wywołują często frustrację i zaogniają sytuację w związku. Dlatego bardzo ważna jest szczera i otwarta rozmowa na wszelkie tematy, nie powinny być tematów tabu czy niewygodnych kwestii. Szczerość, szczerość i jeszcze raz szczerość.

Czy ta lektura jest dzisiaj potrzebna? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza w czasach, gdzie związki małżeńskie przechodzą kryzys, gdzie ludzie nie potrafią i nie mają czasu ze sobą rozmawiać, gdy partnerzy mijają się w pośpiechu, gdy ważne sprawy rodzinne są omawiane między poranną kawą a szykowaniem się do pracy. Warto, aby ludzie się opamiętali, zatrzymali na chwilę, jeszcze raz z czułością i miłością spojrzeli na partnera i ujrzeli w nim to, co zachwyciło w nim wiele lat temu. To nadal w nim jest, tylko nasze spojrzenie już jest inne, czasami z innej perspektywy i innego miejsca w związku.

Nie mogę powiedzieć, żeby autor dokonał jakichś rewolucyjnych odkryć i zaskoczył nas czymś nowatorskim. Zebrał w jedną pozycję to, co inni wcześniej starali się przekazywać w rożnych formach. Ale zachęcam do sięgnięcia po ten poradnik. Na pewno jego lektura nie zaszkodzi, a zdziałać może naprawdę wiele, tylko trzeba sięgać po niego z przekonaniem, że przekaz jaki niesie potrafi uzdrowić wiele chorych związków.

Książkę otrzymałam dzięki współpracy z portalem Sztukater.

Informacje dodatkowe o Miłość nie wystarczy:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2020-10-30
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Love is Never Enough
Dodał/a opinię: Małgosia Brzeska

Zobacz opinie o książce Miłość nie wystarczy

Kup książkę Miłość nie wystarczy

Aaron T. Beck0
Okładka ksiązki - Zaburzenia lękowe. Podręcznik z ćwiczeniami opartymi na terapii poznawczo-behawioralnej

Zaburzenia lękowe należą do najbardziej powszechnych zaburzeń psychicznych - trwale uczucie niepokoju, zamartwianie się czy ataki paniki w istotny sposób...