Mroczne kłamstwa Minnow Bly

Człowiek potrafi mocno wpłynąć na decyzje innych ludzi. Wie jak skutecznie nimi manipulować, by postępowali tak jak oprawca tego chce. Ofiara ślepo wierzy w to, co jego oprawca mówi, robi to, co mu każe nie bacząc na fakt, że kogoś może skrzywdzić. Manipulant pociąga za sznureczki, gdy raz wpadnie się w jego sidła, ciężko później się z nich wydostać.

Powiem wam, że książka jest przerażająca. Nie sądziłam, że wywoła we mnie aż tyle emocji od wściekłości po ogromny smutek. Autorka stworzyła doskonały obraz tego jak człowiek potrafi zmanipulować innymi, by ślepo mu wierzyli. Świetnie oddała moc i charakter postaci Proroka. Był prawdziwy, straszny, szalony nie był przerysowany, na siłę stworzony. Fabuła bardzo dobrze nakreślona, jasna, napisana prostym, zrozumiałym językiem. Od razu autorka rzuca nas na głęboką wodę, zastanawiamy się co się stanie z główną bohaterką, dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej, dlaczego straciła swoje dłonie i dlaczego znalazła się w sekcie.

Podobało mi się to jak umiejętnie autorka przeplatała wątki przeszłości z teraźniejszością. Jak bohaterka próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jak radzi sobie z demonami, które non stop ją nawiedzają, a do tego często wraz z nią przenosiłam się do głuszy w której znajdowała się sekta. Czytelnik bez problemu odnajdzie się w tych wszystkich wątkach jakie rozgrywają się w powieści. Nic nie zgrzyta, nie jest na siłę wciśnięte w fabułę, wszystko ma ręce i nogi i pasuje od początku do końca. Niczego nie można być pewnym, jest kilka tajemnic, które wraz z główną postacią musimy rozwiązać, a wraz z rozwojem akcji wszystko nabiera ostrości.

Minnow mimo, że wiele przeszła jest dojrzałą osobą, została skrzywdzona przez wiele osób. Nie chce, by jej najbliżsi zostali ukarani. Z jednej strony ją rozumiem, z drugiej niekoniecznie. Gdybym przeżyła to co ona, chciałabym od razu, by te osoby zostały odpowiednio ukarane za to, co mi zrobiły. Ale podobało mi się to jak została zobrazowana cała historia, więc do tego wątku nie mam zastrzeżeń.

Podsumowując to naprawdę dobra książka i uważam, że każdy powinien się zapoznać. Doskonale oddany obraz sekty, manipulacji, mrocznych kłamstw, które z czasem wypływają na światło dzienne i niezwykle połączenie wątków teraźniejszości z przeszłością. Gorąco polecam.

Informacje dodatkowe o Mroczne kłamstwa Minnow Bly:

Wydawnictwo: Feeria