Mrok

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2021-09-15
Tytuł oryginału: The Dark
Dodał/a opinię: Iwa90

Emma Haughton swoją pisarską przygodę rozpoczęła od książek dla dzieci i młodzieży. "Mrok" to jej powieść, której odbiorcą są dorośli czytelnicy. Czy udało jej się stworzyć mroczny i trzymający w napięciu thriller, który zmrozi czytelnikom krew w żyłach?
Kate po traumatycznych przeżyciach postanawia zacząć nowe życie z dala od wzroku współczujących współpracowników. W tym celu zatrudnia się jako lekarz w stacji badawczej na Antarktydzie. Zajmuje miejsce tragicznie zmarłego podczas wspinaczki Jean-Luca. Od tej decyzji nie ma już odwrotu, ponieważ przez najbliższe kilka miesięcy podczas polarnej zimy do stacji nie będzie w stanie dotrzeć żaden samolot. Kate i pozostała dwunastka polarników zostaje niemalże uwięziona na mroźnym i nieprzyjaznym kontynencie. Na miejscu okazuje się, że pozostali zimownicy mają swoje mroczne sekrety, a śmierć Jean-Luca może wcale nie była nieszczęśliwym wypadkiem.
Główną bohaterką powieści i jednocześnie narratorką jest Kate. To młoda lekarka, która postanawia zacząć nowe życie, a raczej uciec od dawnego - w tym celu przyjmuje posadę w arktycznej stacji badawczej. Postać głównej bohaterki nie przypadła mi specjalnie do gustu. Autorka zapewne chciała ukazać jej rozdarcie i niepewność, ale ciągłe huśtawki nastrojów po kilku rozdziałach stały się męczące, a przez to książkę czytało się wolniej i się dłużyła. Pozostali bohaterowie również zapadli mi jakoś specjalnie w pamięć - byli mało wyraziści. Przez to, że narratorką była tylko Kate pozostałych bohaterów poznajemy dość pobieżnie,  zabrakło mi dogłębniejszego przedstawienia ich psychiki i uczuć. Przez to ta powieść wiele traci na swojej atrakcyjności.
Powieść "Mrok" reklamowana jest jako przerażający thriller, jednak mnie w ogóle nie przeraziła. W pierwszej połowie książki akcja toczy się bardzo wolno i nic szczególnego się nie dzieje. Ogólnie wrażenie poprawiła druga połowa powieści, w której akcja przyspiesza i w końcu zaczyna się dziać i to nawet sporo. Niestety pomimo tego, że autorka podsuwa nam fałszywe tropy rozwiązanie zagadki jest dość przewidywalne, dlatego zabrakło napięcia, które trzyma od pierwszej do ostatniej strony.
Mocną stroną tej powieści jest wybór miejsca akcji. Antarktyda jest tu przedstawiona jako miejsce zimne, mroczne, zabójcze. To miejsce akcji jest tu niemal bohaterem, który jest potężny, niesie śmierć i ma przewagę nad człowiekiem. Czytając niemal czujemy ten bolesny, przeszywający chłód.
Powieść "Mrok" jest w moim odczuciu przeciętnym thrillerem. Nie znajdziemy tu atmosfery napięcia i niepewność tak ważnej w tym gatunku, jednak warto po nią sięgnąć, chociażby dla tych opisów Antarktydy. Miłośnikom tej krainy na pewno się spodoba.

Zobacz opinie o książce Mrok

Kup książkę Mrok