Na fejsie z moim synem

Bardzo lubię Wiśniewskiego, ale ostatnio miałam kilkuletnią przerwę w naszych spotkaniach na kartkach papieru.Długa rozłąka sprawia, że pojawia się głód autora i jego dzieł. Tak więc, gdy ostatnio wstąpiłam do biblioteki od razu rzuciła mi się w oczy kolejna powieść Nuszy, bo tak nazywa matka swojego syna w powieści. Przyznam, że była to pozycja dosyć zaskakująca, spodziewałam się czegoś innego...Książka jest jedną wielką wiadomością fejsbukową Ireny Wiśniewskiej do syna Janusza. Co ciekawe, matka pisze do syna z samego piekła.Tutaj zdziwił mnie fakt, że Wiśniewski nie przedsatwił matki w sposób piękny, idealizowany, skazał ją na piekło, mimo iż z lektury dowiadujemy się, że nie byłą to zła kobieta. Niezwykły jest też sposób w jaki matka zwraca się do Syna, w jej wiadomościach nie ma tabu, cenzury, żaden temat nie jest wstydliwy, matka mówi o wszystkim, nawet o intymnych szczegółach. Mogłoby się wydawać, że taka relacja istnieje tylko na lini ojciec-syn lub matka-córka, książka pokazuje, że nawet z matką syn może mieć tak świetny kontakt. Chociaż to może dlatego, iż na fejsie wszystko przychodzi łatwiej, nawet rozmowa, która jest wirtualna, można w niej bezkarnie wsztsko powiedzieć drugiej osobie, niespotykając się z ostrą reakcją, która ma miejsce w spotkaniach face-to-face. Wiadomości do syna są dla Ireny nie tylko okazją do opowiedzenia jak wygląda teraz jej życie w piekle, do wyrażenia opini o wydarzeniach przeszłych i obecnych, ale także do powiedzenia tego, na co nie było czasu,odwagi i okazji w życiu doczesnym. To taka wewnętrzna spowiedź Ireny. Swoją drogą w książce urzeka humor z jakim Irena opwiada wydarzenia z piekła: jak cały piekielny świat cieszy się z istnienia fejsa, bo to źródło grzechu i okazja do jego rozpowszechniania, z humorem są przedstawiane wszystkie czarne postaci jak Hitler, Stalin, gwiazdy kina, literatury, muzyki. Irena pisze w osobliwy dla niej sposób, który nadaje książce odpowiedniego charakteru. Mimo, że to kobieta nie wykształcona, wieczność w piekle pozwala jej na zgłębianie wiedzy, na którą nie miała czasu za życia. Wiśniewski odwalił tutaj kawał dobrej roboty i wielkie brawa i ukłony dla niego ode mnie za tak fajnie, lekko, z humorem, a często na poważnie napisanie książki. Nasze spotkanie uważam za udane, niebawem umawiam się na kolejne :)

Informacje dodatkowe o Na fejsie z moim synem:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2012-02-08
Dodał/a opinię: Justyna Sobczyk

Zobacz opinie o książce Na fejsie z moim synem

Kup książkę Na fejsie z moim synem