Na g³odzie

Ocena: 4.75 (4 g³osów)

Nie minê³o zbyt wiele czasu od przeczytania relacji Davida. Ojca uzale¿nionego od metamfetaminy Nicholasa. Teraz przyszed³ czas na poznanie wersji z ust samego Nica. Po czê¶ci wiadome by³o czego siê spodziewaæ. W koñcu drzwi uchyli³ mi ju¿ David. Jednak pamiêtajmy, ¿e to tak naprawdê dwie ró¿ne historie, dwie ró¿ne walki. Walka rodziny o ¿ycie dziecka i w³asne ¿ycie. O godno¶æ, przysz³o¶æ, ale i codzienno¶æ. Tak¿e walka o siebie, by ratuj±c nie poci±gn±æ na dno siebie samego. Walka ch³opaka o ka¿dy dzieñ, walka o wygranie z na³ogiem, który w dzisiejszych czasach czyha za ka¿dym rogiem. Walka o odzyskanie zaufania i bycie akceptowanym.

Jak to jest byæ na szczycie i spa¶æ na dno? Wstawaæ z tego dna wielokrotnie i l±dowaæ tam ponownie? Nic Sheff wie i to a¿ za dobrze. Uzale¿niony od alkoholu i narkotyków w tym metamfetaminy, któr± uznaje siê za jedn± z najbardziej wyniszczaj±cych organizm trucizn.
Nicholas swoj± przygodê z narkotykami zacz±³ niezwykle wcze¶nie. Maj±c zaledwie dwana¶cie lat mia³ za sob± pierwsze do¶wiadczenia seksualne, popala³ marihuanê i nie umia³ znale¼æ swojego miejsca. Pewny, ¿e da sobie radê, bo ojciec te¿ bra³ i ma siê dobrze, wiêc czemu z nim mia³oby byæ inaczej. A jednak...

"Na g³odzie. Moja historia walki z na³ogiem" to zapis wspomnieñ i prze¿yæ Nica Sheffa. Choæ jego historiê po czê¶ci mogli¶my poznaæ za spraw± "Mój piêkny syn" to jednak punkt widzenia ma tu ogromne znaczenie. Mo¿emy lepiej poznaæ nastolatka, a potem doros³ego mê¿czyznê. Jego psychikê oraz charakter.
Niezwykle gorzka i brutalnie szczera relacja Nica szokuje. Nie jest wyidealizowana co momentami mog³am odczuæ czytaj±c wyznania Davida. Nicholas nie owija w bawe³nê. Pisze jak by³o. 642 dni, które s± relacjonowane niezwykle szczegó³owo i bezpo¶rednio. Oczywi¶cie nie wszystkie z tych dni tu s±. Pojawiaj± siê te, które maj± znaczenie i mog± co¶ pokazaæ, czy przekazaæ. Momentami ho³ubi fakt uzale¿nienia. Chce w nim trwaæ, nie widzi powodu, by siê z niego wyrwaæ, by cokolwiek zmieniæ. Jest zadufany i cieszy siê faktem, gdy dziêki zwi±zkowi z Zeld± staje siê równie¿ s³awny i znany. Nie potrzeba mu nic wiêcej do szczê¶cia. Ale znów upadek na samo dno powoduje, ¿e dostrzega te¿ z³e strony ¿ycia w na³ogu. Traci nie tylko siebie, ale i rodzinê. Okazuje siê, ¿e naprawdê trzeba siêgn±æ dna, by zrozumieæ, w jakim bagnie siê ¿yje. Nic dopiero wtedy otwiera oczy i zaczyna poraz kolejny walkê z samym sob±.

Dwie relacje, dwa punkty widzenia, lecz jedna historia. Niby podobne, a jednak diametralnie inne. Tematyka poruszana ju¿ niejednokrotnie. Niby nic nowego nie zosta³o tu odkryte, a jednak ka¿d± kolejn± ksi±¿kê o narkomanii bêdê czytaæ ¶wiadomie i z zainteresowaniem. Dziêki Nicowi mog³am zrozumieæ ¶wiat uzale¿nionych. Nie ka¿dy narkoman æpa, bo tak mu jest dobrze. Nie ka¿dy ma si³ê i cel, by walczyæ o lepsze jutro. Najwa¿niejsze jednak by jakiekolwiek kroki ku wyzdrowieniu wykonywali dla siebie. Nie mo¿na ich robiæ dla kogo¶, bo gdy tego kogo¶ zabraknie znów zostajemy na lodzie. Osi±gniêty cel bêdzie niczym i znów wyl±dujemy na dnie. W¶ród narkomanów czêsto walka z na³ogiem jest Syzyfow± prac±. Wtoczony kamieñ spada i pracê trzeba zaczynaæ od nowa. Nic pokaza³ jak to wygl±da i nie koloryzowa³ tego co musia³ prze¿yæ by zrozumieæ pewne sprawy. Dla mnie ksi±¿ka niezapomniana i warta uwagi.

Informacje dodatkowe o Na g³odzie:

T³umaczenie: Dorota Pomadowska
Doda³/a opiniê: Karolina MAREK

Tagi: biografie narkotyki reporta¿e

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Na g³odzie

Kup ksi±¿kê Na g³odzie

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca