Na g這dzie

Tytu orygina逝: Tweak: Growing Up On Methamphetamines
J瞛yk orygina逝: angielski
T逝maczenie: Dorota Pomadowska

Ocena: 4.67 (3 g這s闚)

A GΜDZIE. Moja historia walki z na這giem.

Ojciec i syn. Mi這嗆 i 瘸l. Uzale積ienie i terapia. Bunt i pojednanie. Prawdziwa, przejmuj帷a historia zwyk貫j rodziny, opowiedziana z dwóch perspektyw – Davida Sheffa i Nica Sheffa, uka瞠 si w styczniu nak豉dem wydawnictwa Poradnia K: pami皻nik syna pod tytu貫m „Na g這dzie” i relacja ojca – „Mój pi瘯ny syn”. Na pocz徠ku stycznia 2019 roku premier b璠zie mia film, którego scenariusz zosta oparty na obu ksi捫kach.

Ksi捫ka zatytu這wana „Na g這dzie” to pami皻nik m這dego Nica – pe軟a nadziei historia wyzwalania si z na這gu.

安iadectwo Nica to przejmuj帷y, surowy zapis walki z na這giem. To portret ch這paka, który otar si o 鄉ier, ale nigdy nie straci nadziei. Ksi捫ka ma form pami皻nika, w którym Nic szczegó這wo, bez znieczulenia opisuje swoje zmagania z uzale積ieniem i drog do wyzwolenia si z na這gu. Wspomina dzieci雟two i pierwszy raz, kiedy pi alkohol. Potem si璕a po narkotyki, by wkrótce uzale積i si od metamfetaminy. Ostrym i przejmuj帷ym g這sem Nic Sheff dzieli si z nami prawdziw histori swojego upadku – mentalnego i fizycznego. Do鈍iadczamy z nim chwil ekstazy i szale雟twa w narkotykowym odurzeniu, a tak瞠 bólu i l瘯u przed odrzuceniem, i wreszcie – przed 鄉ierci. Ksi捫ka „Na g這dzie”, podobnie jak „Mój pi瘯ny syn”, jest bestsellerem „New York Timesa”.

Tagi: wspomnienia biografie narkotyki reporta瞠 uzale積ienie

Kup ksi捫k Na g這dzie

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Na g這dzie

Avatar u篡tkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2019-02-19, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Zmieni造 w豉軼iciela, 52 ksi捫ki 2019,

Nie min窸o zbyt wiele czasu od przeczytania relacji Davida. Ojca uzale積ionego od metamfetaminy Nicholasa. Teraz przyszed czas na poznanie wersji z ust samego Nica. Po cz窷ci wiadome by這 czego si spodziewa. W ko鎍u drzwi uchyli mi ju David. Jednak pami皻ajmy, 瞠 to tak naprawd dwie ró積e historie, dwie ró積e walki. Walka rodziny o 篡cie dziecka i w豉sne 篡cie. O godno嗆, przysz這嗆, ale i codzienno嗆. Tak瞠 walka o siebie, by ratuj帷 nie poci庵n望 na dno siebie samego. Walka ch這paka o ka盥y dzie, walka o wygranie z na這giem, który w dzisiejszych czasach czyha za ka盥ym rogiem. Walka o odzyskanie zaufania i bycie akceptowanym.

Jak to jest by na szczycie i spa嗆 na dno? Wstawa z tego dna wielokrotnie i l康owa tam ponownie? Nic Sheff wie i to a za dobrze. Uzale積iony od alkoholu i narkotyków w tym metamfetaminy, któr uznaje si za jedn z najbardziej wyniszczaj帷ych organizm trucizn.
Nicholas swoj przygod z narkotykami zacz掖 niezwykle wcze郾ie. Maj帷 zaledwie dwana軼ie lat mia za sob pierwsze do鈍iadczenia seksualne, popala marihuan i nie umia znale潭 swojego miejsca. Pewny, 瞠 da sobie rad, bo ojciec te bra i ma si dobrze, wi璚 czemu z nim mia這by by inaczej. A jednak...

"Na g這dzie. Moja historia walki z na這giem" to zapis wspomnie i prze篡 Nica Sheffa. Cho jego histori po cz窷ci mogli鄉y pozna za spraw "Mój pi瘯ny syn" to jednak punkt widzenia ma tu ogromne znaczenie. Mo瞠my lepiej pozna nastolatka, a potem doros貫go m篹czyzn. Jego psychik oraz charakter.
Niezwykle gorzka i brutalnie szczera relacja Nica szokuje. Nie jest wyidealizowana co momentami mog豉m odczu czytaj帷 wyznania Davida. Nicholas nie owija w bawe軟. Pisze jak by這. 642 dni, które s relacjonowane niezwykle szczegó這wo i bezpo鈔ednio. Oczywi軼ie nie wszystkie z tych dni tu s. Pojawiaj si te, które maj znaczenie i mog co pokaza, czy przekaza. Momentami ho逝bi fakt uzale積ienia. Chce w nim trwa, nie widzi powodu, by si z niego wyrwa, by cokolwiek zmieni. Jest zadufany i cieszy si faktem, gdy dzi瘯i zwi您kowi z Zeld staje si równie s豉wny i znany. Nie potrzeba mu nic wi璚ej do szcz窷cia. Ale znów upadek na samo dno powoduje, 瞠 dostrzega te z貫 strony 篡cia w na這gu. Traci nie tylko siebie, ale i rodzin. Okazuje si, 瞠 naprawd trzeba si璕n望 dna, by zrozumie, w jakim bagnie si 篡je. Nic dopiero wtedy otwiera oczy i zaczyna poraz kolejny walk z samym sob.

Dwie relacje, dwa punkty widzenia, lecz jedna historia. Niby podobne, a jednak diametralnie inne. Tematyka poruszana ju niejednokrotnie. Niby nic nowego nie zosta這 tu odkryte, a jednak ka盥 kolejn ksi捫k o narkomanii b璠 czyta 鈍iadomie i z zainteresowaniem. Dzi瘯i Nicowi mog豉m zrozumie 鈍iat uzale積ionych. Nie ka盥y narkoman 熜a, bo tak mu jest dobrze. Nie ka盥y ma si喚 i cel, by walczy o lepsze jutro. Najwa積iejsze jednak by jakiekolwiek kroki ku wyzdrowieniu wykonywali dla siebie. Nie mo積a ich robi dla kogo, bo gdy tego kogo zabraknie znów zostajemy na lodzie. Osi庵ni皻y cel b璠zie niczym i znów wyl康ujemy na dnie. W鈔ód narkomanów cz瘰to walka z na這giem jest Syzyfow prac. Wtoczony kamie spada i prac trzeba zaczyna od nowa. Nic pokaza jak to wygl康a i nie koloryzowa tego co musia prze篡 by zrozumie pewne sprawy. Dla mnie ksi捫ka niezapomniana i warta uwagi.

Avatar u篡tkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2019-03-07, Ocena: 4, Przeczyta貫m,

W pu豉pce uzale積ienia
Wiele osób zapewne kojarzy ksi捫k "Mój pi瘯ny syn", lub przynajmniej jej ekranizacj ("Mój pi瘯ny ch這pak"). Jest to historia ojca, który zderza si z narkotykowym na這giem syna oraz wszystkimi jego konsekwencjami. Mniej znan pozycj jest "Na g這dzie" – historia na這gu, ale opowiedziana z perspektywy syna. Chocia historia relacji mi璠zy ojcem i synem by豉 mi znana z poprzedniej lektury, postanowi豉m j uzupe軟i o inny punkt widzenia i nie zawiod豉m si – opowie嗆 Nicka Sheffa stawia akcent w zupe軟ie innych momentach i niektóre wydarzenia i ludzi ukazuje w zupe軟ie innym 鈍ietle.

D逝ga droga w dó
Ksi捫ek o walce z na這giem, napisanych z perspektywy uzale積ionego, na rynku wydawniczym pojawi這 si ju wiele. Dlaczego zatem warto si璕n望 po kolejna z nich? "Na g這dzie" nie opowiada niczego nowego – wszystkie mechanizmy uzale積ienia, wyobcowanie, 篡cie w zaprzeczeniu, rozpad wi瞛i emocjonalnych – to wszystko ju znamy. Mo積a by rzec: historia jakich wiele. Opis trudnej walki o ka盥y dzie w trze德o軼i, kryzysy, za豉mania, kolejne programy odwykowe… Czy naprawd warto to przeczyta? Warto, ale przede wszystkim w po陰czeniu z "Moim pi瘯nym synem". Obie pozycje idealnie si uzupe軟iaj i pokazuj jak te same sytuacje s odbierane przez innych ludzi. Wydarzenia bagatelizowane przez ojca, w sposób destrukcyjny wp造n窸y na ca貫 篡cie syna. Cho wydawa這by si, ze David Sheff przeanalizowa ca貫 篡cie swojego dziecka i b喚dy jakie pope軟i w jego wychowaniu, dopiero przy lekturze "Na g這dzie" wida jakie pi皻no odcisn窸y one na psychice dorastaj帷ego ch這paka.

Portret uzale積ienia
Chocia pod wzgl璠em literackim "Na g這dzie" trudno uzna za dzie這 wybitne, to je瞠li chodzi o przedstawienie psychiki gównego bohatera, mechanizmu uzale積ienia i zaburze osobowo軼i jest to na pewno pozycja, której nie powinno si przegapi. W po陰czeniu z "Moim pi瘯nym synem" daje nam obraz tego jakiego spustoszenia w cz這wieku i jego najbli窺zym otoczeniu dokonuj narkotyki. Poza wszystkimi aspektami technicznymi jest to przede wszystkim smutna i poruszaj帷a historia rodzicielskiej rozpaczy i ci篹kiej walki ze 鄉ierteln chorob. Dla wszystkich osób zainteresowanych tematyk uzale積ie – lektura obowi您kowa.

Avatar u篡tkownika - pobarski
pobarski